Індексація заробітної плати за червень 2017. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Питання, пов’язані з індексацією грошових доходів населення завжди були актуальні, оскільки безпосередньо пов’язані з реальним збільшенням заробітних плат, пенсій і стипендій. І якщо індексація пенсій і стипендій – це прерогатива державних установ, то про те, як правильно проіндексувати зарплату повинні подбати бухгалтери. Про те, як повинна відбуватися індексація заробітної плати за червень 2017 року поговоримо в даній консультації.

Нормативна база для проведення індексації за червень 2017

Як і раніше, при проведенні індексації українські бухгалтери керуються двома основними нормативно-правовими документами:

 • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282 від 03.07.1991 (Далі — Закон №1282).
 • Постанова КМУ №1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (Далі — Постанова №1078).

Ще в кінці 2015 року до Порядку №1078 були внесені революційні зміни. (Постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін в деякі нормативно-правові акти»). Ці нововведення визначили особливий порядок проведення індексації доходів працівників бюджетних установ, тому не будемо випускати з уваги цей документ.

Читайте також Як будуть проходити перевірки щодо дотримання законодавства про працю. Права перевіряючих, штрафи, оскарження

Умови для проведення індексації заробітної плати (алгоритм і складові)

Одна з найістотніших умов для проведення індексації в Україні викладена в статті 4 Закону №1282. Так у відповідності з цією статтею, індексація може проводитися тільки тоді, коли індекс приросту споживчих цін, а в побуті просто – індекс інфляції, перевищує поріг індексації, визначений на рівні 103%. Причому, сам розрахунок індексації грошових доходів населення та визначення індексу інфляції починається за місяцем, у якому індекс інфляції перевищив поріг індексації. А здійснюється індексація, відповідно, з першого числа місяця, наступного за тим, в якому офіційно опублікований індекс інфляції.

Положення статті 3 Закону №1282 зобов’язують Міністерство статистики публікувати в офіційних виданнях не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, індекс інфляції за відповідний період.

Стаття 2 закону №1282 визначає об’єкти для проведення індексації грошових доходів населення в Україні. До таких об’єктів законодавець відносить: оплату праці в грошовому вираженні, пенсії, стипендії та інші суми виплат, які здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Виплати, які не відносяться до об’єктів індексації, визначені п. 3 Постанови №1078. До них законодавець відносить виплати, які робляться з розрахунку середнього заробітку, а саме оплата часу відпустки, оплату лікарняного листа, оплата часу проведеного у відрядженні, допомоги по вагітності та пологах та інші виплати працівникам, що мають разовий характер.

Тепер переходимо безпосередньо до складових для розрахунку індексації. Ключовою складовою тут є коефіцієнт індексації, який законодавець визначає як приріст індексу інфляції (причому, у відсотках), визначений як добуток індексів інфляції за певний період.

Базою для визначення індексу інфляції, який бере участь у розрахунку індексації є місяць попереднього підвищення доходу. Нагадаємо, що до кінця 2015 року цей місяць ми називали не інакше як базовим. Таким чином, у місяці чергового підвищення доходів індекс інфляції вважаємо рівним 100% або якщо говорити безпосередньо про коефіцієнт, 1.

Читайте також Коригування середньої зарплати при розрахунку відпускних у разі підвищення зарплати у розрахунковому періоді

Періоди, в яких починається обчислення індексу інфляції, а також нарахування індексації визначено статтею 4 Закону №1282. Так, індекс інфляції ми рахуємо, починаючи з місяця, що слідує за місяцем підвищення доходу. А, відповідно, індексацію рахуємо c місяця, який слідує за місяцем, у якому опубліковано індекс.

Будь-яка індексація грошових доходів в Україні відбувається суто в межах прожиткового мінімуму. Причому, для проведення індексації зарплат, стипендій або допомоги по безробіттю використовуємо прожитковий мінімум для працездатних осіб, а для індексації пенсій прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, у загальному випадку формула для розрахунку суми індексації виглядає наступним чином:

Дохід (в межах законодавчо визначеного прожиткового мінімуму) * Коефіцієнт індексації = Сума індексації

Звід чинних правил для проведення індексації зарплати за червень 2017

 1. Індексація зарплати проводиться суто індивідуально. Тобто розрахунок індексації виконується індивідуально для кожного окремо взятого співробітника.
 2. Базовим періодом для проведення індексації є місяць останнього підвищення окладу. Тут і далі йдеться саме про посадовий оклад, оскільки збільшення розміру премії, встановлення доплати за збільшення обсягу виконуваних робіт, суміщення професій, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника не призводить до зміни базового періоду.
 3. До розрахунку індексації приймаємо тільки постійні складові зарплати. Надбавки і доплати, встановлені на певний період, а також разові премії за підсумками кварталу, року, до свят і т. п., матеріальна допомога не підлягають індексації.
 4. Виплати, які здійснюються на основі розрахунку середньої зарплати, зокрема відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не підлягають індексації взагалі.
 5. У разі, коли зарплата підвищується на суму менше, ніж передбачувана сума індексації у тому ж місяці, то величину індексації в цьому місяці визначаємо як різницю між сумою індексації, яку потрібно було виплатити, та сумою підвищення заробітної плати. Природно, що місяць підвищення зарплати тепер буде базовим для цілей проведення індексації в майбутніх місяцях.
 6. Якщо ж підвищення зарплати відбувається в сумі більшій, ніж суми належної індексації, то місяць підвищення теж стає базовим. Однак, в даному випадку, сума індексації не виплачується.
 7. У разі, коли працівник зайнятий на підприємстві не повний робочий день, то індексацію розраховуємо виходячи з того, що він працював повний робочий день, а виплачуємо пропорційно фактично відпрацьованому часу.
 8. У разі, коли працівник відпрацював на підприємстві не повний місяць, сума індексації виплачується пропорційно фактично відпрацьованому часу. Прикладом може послужити випадок, коли працівник був відсутній на роботі у зв’язку з відпусткою, відрядженням, де оплата здійснювалася відповідно до середнього заробітку, був на лікарняному і в інших випадках, коли зберігається середня заробітна плата (повністю або частково) або взагалі без збереження заробітку. У цьому разі раніше приведена нами формула трохи видозміниться:

Читайте також Нові порядки здійснення держ. нагляду / контролю за додержанням законодавства про працю

Сума індексації, яку потрібно було б нарахувати за повний місяць / Норма робочих днів (а для погодинної оплати, відповідно, годин) у місяці * Фактично відпрацьовані дні (години) в цьому місяці = Сума індексації

Таблиця індексації заробітної плати за червень 2017

Для тих бухгалтерів, які вже давно (а може зовсім недавно і з нашої подачі) почали черпати необхідну інформацію про приріст індексу споживчих цін з безкрайніх просторів інтернету, наводимо посилання, по якому можна завантажити необхідну для виконання розрахунків таблицю. Автори цієї таблиці вже здійснили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів інфляції і, відповідно, сум індексації. Посилання для скачування цієї таблиці знаходиться тут.

Скористатися завантаженої таблицею легко і просто. Тут головне правильно визначити базовий місяць співробітника, оскільки, як ми вже говорили, що цей місяць визначається для кожного найманого працівника індивідуально.

Так, в першому стовпці таблиці ми знаходимо місяць останнього підвищення окладу співробітника, а далі шукаємо, де рядок з цим місяцем перетнеться зі стовпцем з назвою «Червень 2017 року». На перетині рядка і стовпця буде комірка, в якій буде вказано індекс інфляції, а поруч вже порахована сума індексації.

Приклад розрахунку індексації зарплати за червень 2017

У зв’язку з тим, що Державним бюджетом України на 2017 рік був збільшений розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад Сидорова А. А. теж був збільшений з січня 2017 року, в розмірі 700 грн.(з 2500 грн. до 3200 грн.) Більше підвищень окладу не відбувалося. Розрахуємо суми індексації Сидорову А. А. в червні 2017 року за допомогою нашої таблиці.

Читайте також Розрахунок відпускних 2017. Розрахунковий період, середня зарплата, приклади

Для початку шукаємо в першому стовпці «Січень 2017 року», потім знаходимо, де ця строчка перетинає стовпець з назвою «Червень». У цій клітинці знаходимо коефіцієнт індексації – 3,7 і, власне, суму індексації – 62,31 грн.

Для самоконтролю зробимо необхідні розрахунки. Законодавчо затверджений прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 травня 2017 року склав 1684 грн. Таким чином, оклад Сидорова А. А. індексуємо не повністю, а лише в частині прожиткового мінімуму або:

1684 * 3,7% = 62,31 грн.
При поддержке: Мир страхового бизнеса может давать заработать многим, кто знает как. Читайте статью как стать страховым брокером на сайте gosavtopolis.ru и получите возможность зарабатывать деньги на продаже услуг страховых компаний.

Індексація заробітної плати за червень 2017. Таблиця і інструкція
3 (60%) 2 votes

36 Responses to Індексація заробітної плати за червень 2017. Таблиця і інструкція

 1. Ольга:

  Розкажіть ,будь ласка,як проіндексувати зарплату гардеробника,якому оклад було збільшено (1600-1тар.розряд) ще у грудні 2016 року,а доплачуємо до мінімальної до 3200 з січня 2017 року.Який доход підлягає індексації 1600 або 3200?Бо в першому випадку 1600*3,7%,а в іншому 1684 *3,7%.Дайте дії бухгалтеру:спочатку збираємо доход,а потім визначаємо суму яку треба проіндексувати?або навпаки,проіндексували 1600 , а потім визначаємо доплату до мінімальної?Дякую.

 2. Ольга:

  Дякую,що відповіли) але ж це є таки проблема)тут існує хоча б дві думки wolgaukr.blogspot.com/2017/01/blog-post_19.Я б спочатку нарахувала зарплату( у тому числі і допл.до мін.зп.як основну та постійну составну ),а потім визначала індексацію. А згідно Вашої думки інфляція якось обходить стороною тих людей,у кого 3200 грн. зарплата)Може вони десь на інших ринках та маркетах обслуговуються?..Ех…на жаль в «міністерствах» не жили на мінімальну зп…

  • Ольга, ви не правильно інтерпретуєте мою думку. Дивіться приклад, що наведений у статті. Працівник може отримувати хоч 100 000 грн. заробітної плати але індексація йому нараховується на прожитковий мінімум.
   Згідно листа https://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=892#postid-1092 індексація враховується при визначенні необхідності доплати до мінімальної зарплати. Тому спочатку індексація, а потім доплата.
   Ваше посилання не відкривається. Тому я його видаляю. Наведіть будь ласка корректне посилання не статтю, якою хочете поділитися.

 3. Ольга:

  Це все понятно про прожитковий мінімум.У чому сенс індексації тоді? Що таке індексація по суті?
  http://wolgaukr.blogspot.com/2017/01/blog-post_19.html

 4. Олексій Олексій:

  Сенс індексації полягає у компенсації втрати заробітку із зі інфляції. Принаймні так вважає держава. Сенс прожиткового мінімуму полягає у обмеженні суми індексації, оскільки держава сама не має грошей, щоб виплачувати індексацію державним службовцям.

 5. Наталья:

  Доброго дня. Базовим місяцем для визначення індексації вважається місяць підвищення окладів, а чи буде змінюватися базовий місяць якщо у працівника(держслужбовця) відбулося підвищення % за вислугу років?

  • Наталья, з грудня 2015 року на базовий місяць впливає тільки підвищення тарифної ставки (окладу). Збільшення постійних складових заробітної плати, нехай навіть вони є постійними, не впливає на базовий місяць.

 6. Ярослав:

  Подскажите получаеться у всех индексация в июне 17 будет практическе одинаковая тоесть 1684*3,7%= 62,31 разница будет если человек неотработал полностю рабочий месяц.

 7. Ярослав:

  Здраствуйте,еще такой вопрос,подскажите если работник принят после 01.01.2017 или вышел из декрета их зарплату надо индексировать в июне 2017р.

 8. Татьяна:

  Здраствуйте,подскажите пожалуста если работник принят после 01.01.2017 или вышел из декрета их зарплату надо индексировать в июне 2017р.

 9. Ярослав:

  Но я понимаю индексируеться только прожиточный миниум 1684,00 или у кого больше минимальной то другая сума и подскажите пожалуста как определить базовый месяц у тех кто принят после 01.01.17

  • Ярослав, заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму. Якщо заробітна плата більше прожиткового мінімуму, то індексується прожитковий мінімум незалежно від того, чи більше заробітна плата за мінімальну чи менша.
   Якщо у працівник базовий місяць наприклад січень 2015, то відповідно у нього індексація буде більше 3,7% я ви вказали у своєму питанні.

 10. Ярослав:

  Спасибо, у нас в январе 17 были повышены должностные оклады значит это и есть базовый месяц в основном но я не могу понять как быть с теми у кого повысилась категория или медстаж после январе и еще как быть с теми кого приняли после январе ихнюю зарплату надо индесировать в июне

  • Порядок 1078
   10-2. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

 11. Юлія:

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка якщо в грудні 2016 у працівника піднялась зарплата і була 1600 грн, а в січні 2017 мін. зарплата 3200 і працівник перейшов на неповний робочий день, тобто з.п. залишилась 1600 то який місяць базовий для розрахунку індексації?

  • Юлія, для визначення базового місяця має значення тарифна ставка (оклад), яка підвищилась у січні 2017 року. При цьому, немає значення скільки часу працює працівник у місяці, повний робочий день чи неповний. В вашому випадку січень становиться базовим місяцем.
   Також вам слід звернути увагу на цей абзац пункту 4 Порядку індексації №1078:
   У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

 12. Тетяна:

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка, якщо у працівників піднімався розмір доплати за медстаж чи безперевний стаж після 01.01.17 коли віднявся посадовий оклад,а саме у лютому та березні 2017 р чи потрібно ім було нарахувати індексацію за червень 2017р. якщо доплати були вищі чим сума індексації.

  • Тетяна, з грудня 2015 року збільшення постійних складових заробітної плати не впливає на базовий місяць. Базовим місяцем є тільки збільшення тарифної ставки (окладу). Тому у вас базовим місяцем є січень 2017 року. Від нього рахуйте коефіцієнт по таблиці індексації.

 13. Лариса:

  Підкажіть, будь ласка, чи я правильно роблю нарахування: працівник прийнятий в лютому 2017 з окладом 3200. в червні йому піднято оклад на 50грн.(стало 3250,00грн.) Оскільки людина в січні не працювала, то індексація в червні ще не нараховується. Припустимо, в липні буде індекс такий же -3,7% індексація не нараховуватимться при такому підвищенні окладу?

 14. Дарья Вовк:

  Добрый вечер ! Скажите пожалуйста, правильно я поняла, просто первый раз делаю индексацию. Я просто настраиваю , программу и там нужно выбирать — входимость выплат. Она не входит в расчёт (отпусков, курсов, командировок, компенсаций и больничных? А входит ли в расчёт профсоюза и судовые листы?

  • Дарья, індексація є заробітної платою. Вона включається до розрахунку відпускних, зарплати за час відрядження, лікарняних.
   Профсоюзні внески рахуються відповідно до Статуту профсоюзу, тому що включається у ваші профсоюзні внески не підкажу.
   Судові листи це теж дуже різноманітне поняття.

 15. Дарья Вовк:

  ОЙ, не то написала в расчёт оно входит, просто не индексируется, тоесть если человек пол месяца отработал, а пол месяца был на больничном или в отпуске и на курсах, то просто берут и умножают на фактическое количество ток отработанных дней, и ставят индексацию, так?

 16. Тетяна:

  Доброго дня,дякую за попередню відповідь,підкажіть ще будь ласка як визначити базовий місяць для працівників,які прийняті після 01.01,17 місяця підвищення посадових окладів та якщо у працівника індивідуально змінився оклад,через те,що у нього піднялась категорія у квітні.

 17. Тетяна:

  Та ще таке питання як індексується зарплата у працівників які працюють на півтори ставки.

  • 7. Особі, яка працює за сумісництвом, видається на її вимогу довідка з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу. На підставі цієї довідки провадиться індексація доходів від роботи за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи.

 18. Тетяна:

  Підкажіть будь-ласка у працівника індивідуально змінився оклад,через те,що у нього піднялась категорія у квітні,який у нього буде базовий місяць.

 19. Лариса:

  Підкажіть, будь ласка, чи я правильно роблю нарахування: працівник прийнятий на роботу на новостворене роб. місце в лютому 2017 з окладом 3200. в червні йому піднято оклад на 50грн.(стало 3250,00грн.) Оскільки людина в січні не працювала, то індексація в червні ще не нараховується. Припустимо, в липні буде індекс такий же -3,7% індексація не нараховуватимться при такому підвищенні окладу чи треба все ж нарах. різницю між розміром індекс. і підвищенням на 50,00?

 20. Людмила:

  Як правильно нарахувати індексацію заробітної плати працівникові, який працює неповний робочий день і має місячний дохід 1620,00 грн.

  • Людмила, Постанова №1078:
   У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

 21. Тетяна:

  Підкажіть будь-ласка у працівника індивідуально змінився оклад,через те,що у нього піднялась категорія у квітні,який у нього буде базовий місяць.

 22. Катя:

  Доброго дня.Якщо зарплата проїндексована в червні,як нарахувати зарплату в липні?

 23. юлия:

  Доброго дня!Підкажіть щодо нарахування індексації працівникам?
  У нас створилася громада і відбулася зміна назви організації з березня 2017 р. працівники відділу освіти перейшли з районного відділу освіти у відділ освіти селищної ради.Підвищення посадових окладів педагогічних працівників на 2 розряди відбулося з січня 2017 р. Як бути з індексацією?

 24. Анна:

  Доброго дня. У березні 2017 р. були підвищені оклади кожного працівника, а в червні 2017 було створене нове роб місце з окладом 3200грн. Чи треба індексувати зарплату у червні? у липні? у серпні?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.59MB/0.00041 sec