Індексація заробітної плати за червень 2016 року. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Незважаючи на те, що ані законодавча база, принципи нарахування індексації заробітних плат у червні 2016 року не змінилися, ми вирішили все ж освіжити в пам’яті наших читачів основні моменти, з якими обов’язково зіткнуться всі українські роботодавці при нарахуванні заробітних плат в цьому періоді.

Законодавча база

Як ми вже помітили, тут все залишилося незмінним і нарахування та виплата індексації заробітних плат досі тримається на двох китах» українського законодавства:

  • Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» від 07.08.1991 р. №1283-XII.
  • Порядку проведення індексації грошових доходів населення України, затвердженим Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р.

Читайте також Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Методологія і принципи індексації заробітних плат в Україні

Почнемо з того, що тепер на законодавчому рівні закріплена норма про те, що проведення індексації здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Крім того, право найманого працівника на проведення індексації заробітної плати настає тільки в тому разі, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить поріг індексації, встановлений з січня 2016 року в розмірі 103%.

Індексації підлягає не вся заробітна плата найманого працівника, а лише та її частина, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатного населення. Та частина заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Нагадаємо, що з 1 травня 2016 року в Україні відбулося збільшення соціальних стандартів. Результатом стало підвищення прожиткового мінімуму для працездатного населення з 1378 грн. до 1450 грн. Саме ця частина заробітний плати українців тепер і буде індексуватися.

Коли роботодавець приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів), то значення індексу в місяці такого підвищення приймається за 1 або 100%, то є місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться. Причому основною умовою для того, щоб індексацію не розраховувати, є те, що сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, що не мають разового характеру) не повинна перевищувати суму розрахованої індексації. Природно, що починаючи з наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Коли ж сума підвищення заробітної плати менше тієї суми індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

Звертаємо особливу увагу бухгалтерів на те, що працівникам підприємств і організацій, що перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом про індексацію та Порядком №1078.

Як визначити базовий місяць для розрахунку індексації

Порядок №1078 чітко говорить про те, що базовий місяць для кожного найманого працівника повинен визначатися індивідуально. Причому, інформація про базовий місяць для розрахунку індексації, повинна зберігатися в особовій справі такого працівника протягом усього періоду його роботи на підприємстві.

В українському законодавстві викладено два можливих підходи до визначення базового місяця для найманих працівників:

  • Перший з цих підходів призначений для тих співробітників, які знову прийняті, і яким за весь період їх роботи на підприємстві жодного разу не підвищувався посадовий оклад. Для таких співробітників, базовим вважають місяць, що передує місяцю їх прийому на роботу.
  • Другий підхід призначений для тих співробітників, зарплата яких підвищувалася (один або кілька разів) за весь час їх роботи на підприємстві, причому розмір підвищення окладу не має принципового значення. Для таких найманих працівників, базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Особливості проведення індексації заробітних плат в Україні

Кожен раз, коли ми розповідаємо нашим читачам про індексацію, ми незмінно акцентуємо увагу на тому, що, враховуючи особливості українського законодавства, публікація ІСЦ (і його приросту, відповідно) Міністерством статистики України відбувається з деякою затримкою.

Нагадаємо, що Міністерство статистики України зобов’язане оприлюднювати в офіційних ЗМІ ІСЦ за минулий місяць, не пізніше 10 числа наступного місяця. Значить, в нашій ситуації, на 1 червня 2016 ми можемо тільки оперувати і використовувати в розрахунках значення ІСЦ за квітень 2015 року, яке було опубліковано до 10 травня 2016 року.

Читайте також Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та всі всі всі

Таким чином, можна з упевненістю стверджувати, що індексація заробітних плат в Україні здійснюється з затримкою, яка становить два місяці. У підсумку, при розрахунку індексації заробітних плат за червень 2016 року, роботодавець змушений використовувати ІСЦ за квітень 2016 року.

Звернувшись до сайту Міністерства статистики України, знаходимо значення ІСЦ у квітні 2016 – воно одне 103,5%. Як бачимо, це значення більше, ніж законодавчо встановлений поріг проведення індексації (103%), а значить, індексації заробітних плат найманих працівників у червні 2016 бути, тобто її потрібно рахувати, нараховувати і виплачувати разом із заробітною платою.

Таблиця індексації заробітної плати за червень 2016

Професія бухгалтера, сама по собі, передбачає, виконання щоденних розрахунків та підрахунків, однак у випадку з нарахуванням індексації не потрібно «винаходити велосипед». Ведення бухгалтерського обліку для юридичних осіб з юридическим адресом або для фізичних осіб підприємців відрізняється, але в частині індексації заробітної плати різниці зовсім немає. Тому для сучасних бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, по якому можна скачати свіжу таблицю, де її автори зробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів ІСЦ і, звичайно ж, сум індексації.

Завантажити таблицю індексації заробітної плати за червень 2016 ви можете за цим посиланням.

Для того, щоб скористатися цією таблицею не потрібні якісь спеціальні навички або вміння:

  • Так, у випадку, коли базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення посадового окладу, для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт приросту ІСЦ, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця для цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і рахуємо індексацію.
  • Другий випадок, це коли базовим місяцем у співробітника є певний місяць, що передує прийому працівника в організації. Тут для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт приросту ІСЦ, шукаємо, де в таблиці перетинаються рядок з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою, де позначена назва місяця, за який нараховується і проводиться розрахунок індексації.

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Приклад розрахунку індексації заробітної плати у червні 2016 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Найманому працівникові Сумину Р. Ю. посадовий оклад останній раз підвищили у вересні 2015 року. Тоді, його оклад був збільшений на 300 грн., у зв’язку з загальним збільшенням соціальних стандартів в країні, і на 1 вересня він склав 2500 грн. В нашому випадку сума збільшення посадового окладу Суміна Р. Ю. більше, ніж сума передбачуваної індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці. Тому фіксованої індексації в даному випадку немає.

Для даного випадку базовим місяцем, безумовно, буде вересень 2015 року. Розмір посадового окладу Суміна Р. Ю. набагато більше, ніж законодавчо встановлений рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у травні 2016 це 1450 грн.). Таким чином, з посадового окладу Суміна Р. Ю. індексуємо тільки частину, рівну цьому прожитковому мінімуму або 1450 гривень.

Заглянемо в завантажену нами таблицю з порахованими коефіцієнтами. Тут знаходимо рядок, де написано «вересень 2014», після цього шукаємо, де він перетинає стовпець з назвою «Червень». На перетині рядка і стовпця знаходимо приріст ІСЦ для даного випадку. Його значення дорівнює 6,6%. В сусідній колонці, в цьому ж стовпці, можна побачити вже розраховану суму індексації для цього випадку.

Читайте також Детальніше про фіксовану індексацію на прикладах

Тепер займемося розрахунком суми, яка повинна бути нарахована цьому працівникові за підсумками червня 2016 року. В даному випадку вона буде складатися з посадового окладу та порахованої нами суми індексації:

2500 + 95,70 = 2595,70 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за червень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Давайте тепер в умовах попереднього прикладу трохи змінимо початкові умови. Припустимо, що Сумін Р. Ю., у вересні 2015 року тільки був прийнятий на роботу в організацію. Протягом всієї його роботи в організації підвищення посадового окладу не проводилося.

Тоді, для цього випадку, базовим слід вважати місяць, що передує місяцю прийому на роботу Суміна Р. Ю. Таким місяцем, безумовно, є серпень 2015 року.

Визначення приросту ІСЦ для цього випадку нічим не відрізняється від попереднього. Спочатку, знаходимо рядок, де написано «Серпень 2015». Після цього, відстежуємо, де цей рядок перетинає стовпець, де написано «Червень». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 9,0%, а в другій, відповідно, уже підраховану суму індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

2500 + 130,50 = 2630,50 грн.

Індексація заробітної плати за червень 2016 року. Таблиця та інструкція
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *