Індексація заробітної плати за березень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Вкотре повертаємося до питань нарахування та виплати індексації заробітних плат і сьогодні розповімо, як потрібно проводити індексацію заробітних плат в березні 2018 року, а також розглянемо умовний числовий приклад такого нарахування, який проілюструє в цифрах цей процес.

Нормативна база

Як і раніше, при проведенні індексації заробітних плат в березні 2018 року, керуємося двома нормативно-правовими актами України:

  • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 03.07.1991 р. зі змінами і доповненнями (остання редакція від 11.10.2017 р.);
  • Постанова КМУ від 17.07.2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Коли у працівника виникає право на проведення індексації його заробітної плати?

Право на проведення індексації заробітної плати настає, коли індекс споживчих цін перевищує поріг індексації. На законодавчому рівні поріг індексації, починаючи з січня 2016 року, встановлено в розмірі 103%.

Читайте також: «Заповнення декларації про майновий стан і доходи фізичними особами-непідприємцями за результатами 2017 року»

В яких межах індексуються заробітні плати в березні 2018 року

Індексації підлягає заробітна плата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Станом на березень 2018 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на рівні 1762 грн. Таким чином, заробітна плата в березні 2018 року індексується тільки в цих межах. Заробітна плата, що перевищує рівень прожиткового мінімуму (1762 грн.), індексації не підлягає.

Джерело фінансування для проведення індексації заробітних плат у березні 2018 року

Проведення індексації здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Всі роботодавці в Україні, незалежно від форми власності їх підприємств і організаційно-правової форми, проводять індексацію заробітних плат за рахунок власних коштів.

Читайте також: «Нові соціальні стандарти 2018 і на що вони впливають»

Механізм проведення індексації заробітних плат у березні 2018 року

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу в місяці підвищення приймається за 1 або 100%, тобто місяць підвищення вважається базовим та індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, що не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

Працівникам підприємств і організацій, що перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку зі зростанням рівня інфляції здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче за норми, визначені Законом про індексацію та Порядком № 1078.

Читайте також: «Які виплати фізичним особам за рахунок коштів підприємства звільнені від утримання та нарахування податків»

Таблиця для визначення розміру індексації заробітних плат в березні 2018 року

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, проте, якщо говорити про нарахування індексації, то тут прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати у своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, за яким можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за березень 2018 року. Автори і розробники цієї таблиці вже виробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Щоб скористатися цією таблицею, потрібно знати місяць останнього підвищення заробітної плати працівника, а також розмір заробітної плати, який індексується. Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми розраховуємо індексації.

Приклад розрахунку індексації зарплати в березні 2018 року

Останнє підвищення окладу співробітника з 5000 грн. до 6000 грн. відбулося в січні 2017 року, внаслідок чого він втратив право на поточну індексацію. Протягом усього 2017 року і до березня 2018 року оклад співробітника не збільшувався. Надбавки, доплати та премії працівнику не нараховують. Розрахуємо індексацію зарплати цього співробітника в березні 2018 року.

Оскільки в січні 2017 року відбулося підвищення зарплати на 1000 грн. (6000 грн. — 5000 грн.), що більше передбачуваної індексації заробітної плати цього працівника у цьому місяці, значить, цей місяць став місяцем підвищення окладу (тарифної ставки), а приріст індексу споживчих цін (інфляції) слід починати обчислювати наростаючим підсумком з лютого 2017 року.

Читайте також: «Податкова соціальна пільга 2018: що нового?»

У таблиці знаходимо, де рядок з назвою «Січень 2017» перетинає стовпчик з назвою «Березень». На перетині знаходимо клітинку, в якій приріст індексу споживчих цін становить 14, відповідно, сума індексації за повністю відпрацьований березень складе 246,68 грн. Таким чином, в березні 2018 року даному працівнику слід нарахувати:

6000,00 + 246,68 = 6246,68 грн.

При поддержке: В наше время, чтобы получить кредит достаточно иметь интернет и банковскую карту. Список мест где можно получить деньги в кредит онлайн смотрите на сайте uacredits.com и заполняйте заявку.

Індексація заробітної плати за березень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку
4.5 (90%) 10 votes

One Response to Індексація заробітної плати за березень 2018 року. Таблиця і приклад розрахунку

  1. Доброго дня. Підкажіть, будь ласка!
    За яким розрядом оплачується робота вчителя ІІ категорії на посаді керівника гуртка у цій же школі за тим же профілем? Чи правомірно при оформленні на посаду керівника гуртка призначили 10 розряд (є вища освіта за цим напрямком), а за результатами аттестації підняли розряд до 11, а не до 12 (що відповідає ІІ категорії)?
    Дякую.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00036 sec