Податки > Бухгалтерський облік > Індексація заробітної плати за березень 2016 року. Таблиця і інструкція

Індексація заробітної плати за березень 2016 року. Таблиця і інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

З приходом весни, знову повертаємося до питань проведення індексації заробітних плат українців в березні 2016 року. Хоча докорінно тут нічого не змінилося, вважаємо, що все ж таки не зайвим буде освіжити в пам’яті основні принципи і правила проведення індексації зарплат, а також познайомитися зі «свіжими» індексами приросту споживчих цін за минулий період. Крім того, у висновку, як зазвичай, розглянемо умовний числовий приклад, який наочно проілюструє теорію.

На нашому сайті вже є деякі статтю про індексацію заробітної плати, з якими ми рекомендуємо ознайомитися:

Нормативна база

Два кити українського законодавства, якими, як і раніше, керуються роботодавці при розрахунку і виплаті індексації заробітних плат незмінні і виглядають наступним чином:

  • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 07.08.1991 р. №1283-XII.
  • Порядок проведення індексації грошових доходів населення України, затверджений Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р.

Основні принципи проведення індексації заробітної плати за березень 2016

Вже починаючи з січня 2015 року, Порядок №1078 доповнено нормою, яка безпосередньо пов’язує проведення індексації грошових доходів населення і фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів, у тому числі бюджет Пенсійного фонду України та бюджети інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування у відповідних роках. З цією нормою українські бухгалтери вже знайомі і повинні були користуватися нею протягом усього 2015 року.

Січень 2016 року приніс українським бухгалтерам чергове нововведення (вже стало доброю традицією, що всі основні законодавчі нововведення законодавець готує до новорічного столу). Так, починаючи з 1 січня 2016 року, встановлено новий мінімальний поріг для проведення індексації плат у розмірі 103%. Таким чином, проведення індексації заробітних плат стало можливим тільки тоді, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить цей поріг.

Інші правила проведення індексації заробітних плат не зазнали великих змін. В 2016 році, як і раніше, індексується тільки та частина заробітної плати найманих працівників, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному місяці. Тут не зайвим буде нагадати, що в березні 2016 року прожитковий мінімум для працездатного населення встановлено на рівні 1378 грн. Таким чином, та частина заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум (1378 грн.), не індексується.

У місяці, коли роботодавець виробляє підвищення тарифних ставок (окладів), значення коефіцієнта індексації в місяці такого підвищення приймається за 1 або 100%. У підсумку, місяць, коли оклади були підвищені треба вважати базовим. Індексація заробітних плат в цьому періоді не здійснюється взагалі. Головною умовою тут буде те, що сума підвищення посадового окладу, з урахуванням всіх складових заробітної плати, які не мають разового характеру,повинна перевищувати суму передбачуваної індексації в цьому ж місяці. Природно, що вже з наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо ж сума, на яку роботодавець вирішив підвищити посадовий оклад найманому працівникові менше передбачуваної суми індексації, яка розрахована на момент підвищення, то в цьому випадку суму індексації у базовому місяці зменшують на суму підвищення заробітної плати, а різниця становить фіксовану індексацію. Вона виплачується щомісяця фіксованою сумою разом з новим посадовим окладом, аж до того моменту, поки сума фіксованої індексації не перекриється черговим підвищенням посадового окладу.

Визначення базового місяця для проведення індексації

Положення Порядку №1078 чітко передбачають визначення базового місяця для кожного найманого працівника суто індивідуально. У Порядку №1078 описуються два способи визначення базового місяця:

  • У першому випадку, мова йде про знову прийнятих працівників, яким за весь час роботи на підприємстві жодного разу не підвищувався посадовий оклад.У цьому випадку, для таких співробітників, базовим вважають місяць, що передує місяцю його прийому на роботу.
  • В другому випадку, мова йде про співробітників, зарплата яких підвищувалася (один або кілька разів) за період роботи на підприємстві, причому розмір підвищення окладу не має значення. У цьому випадку, для таких найманих працівників, базовим вважають місяць, в якому відбулося таке підвищення.

Особливості проведення індексації заробітної плати за березень 2016

Загальновідомий факт того, що з об’єктивних причин публікація ІСЦ (і його приросту, відповідно) Міністерством статистики України відбувається з деякою затримкою. Нагадаємо, що Міністерство статистики України зобов’язане оприлюднювати в офіційних ЗМІ ІСЦ за минулий місяць, не пізніше 10 числа наступного місяця. Таким чином, в нашій ситуації, 1 березня 2016 року ми можемо оперувати і використовувати в розрахунках тільки значення ІСЦ за січень 2015 року, який був опублікований до 10 лютого 2016 року.Не складно визначити, що індексація заробітних плат в Україні здійснюється з затримкою, яка становить два місяці. У підсумку, при розрахунку індексації заробітних плат за березень 2016 року, роботодавець змушений використовувати ІСЦ за січень 2016 року.

За даними Міністерства статистики України ІСЦ у січні 2016 року визначена на рівні 100,9%. Як бачимо, це значення менше, ніж законодавчо встановлений поріг проведення індексації (103%). Отже, індексація заробітних плат найманих працівників у березні 2016 року буде нараховуватися і виплачуватися в тій же сумі, що й у лютому 2016 року.

Таблиця індексації заробітної плати за березень 2016 року

Для тих бухгалтерів, які вже давно (а може зовсім недавно і з нашої подачі) почали черпати необхідну інформацію про зміну значення ІСЦ з безкрайніх просторів інтернету, наводимо посилання, по якій можна скачати свіжу таблицю, де її автори зробили розрахунок відповідних показників приростів ІСЦ та, відповідно, сум індексації. Таблицю індексації заробітної плати за березень 2016 можна завантажити тут.

Скористатися завантаженою таблицею легко і просто. Тут головне правильно визначити базовий місяць співробітника, оскільки, як ми вже говорили, що цей місяць визначається для кожного найманого працівника індивідуально:

  • Так, у випадку, коли базовим місяцем для працівника є місяць останнього підвищення посадового окладу, для того, щоб знайти потрібний коефіцієнт приросту ІСЦ, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою базового місяця для цього співробітника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і вважаємо індексацію.
  • Другий випадок, це коли базовим місяцем у співробітника визначений місяць, що передує прийому працівника в організацію.Тут для того, щоб знайти необхідний коефіцієнт приросту ІСЦ, шукаємо, де в таблиці перетинаються рядки з назвою місяця, що передує місяцю прийняття співробітника на роботу з колонкою, де позначена назва місяця, за який нараховується і проводиться розрахунок індексації.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за березень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць останнього підвищення зарплати

Найманому працівникові Євенко В. М. посадовий оклад останній раз підвищили у січні 2015 року. В січні 2015 року співробітник Євенко В. М. отримав право на надбавку за вислугу років. Ця надбавка, починаючи з січня 2015 року, виплачується йому в розмірі 10% від посадового окладу. У грошовому вираженні збільшення посадового окладу відбулося на 300,00 грн. Таким чином, в січні 2015 року оклад Євенко В. М. склав 3300 грн. В нашому випадку сума збільшення посадового окладу Євенко В. М. більше, ніж сума передбачуваної індексації, яка могла б бути виплачена йому в цьому місяці. Тому фіксованої індексації в даному випадку немає.

На початку визначаємо базовий місяць для розрахунку індексації заробітної плати цього працівника. Таким місяцем, безумовно, буде січень 2015.

Далі потрібно визначити частину заробітної плати, яка буде індексуватися. Як бачимо, в даному випадку розмір посадового окладу Євенко В. М. набагато більше, ніж законодавчо встановлений рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (+1378 грн.). Таким чином, з посадового окладу Євенко В. М. індексуємо тільки частину, що дорівнює цьому мінімуму або 1378 гривень.

Тепер потрібно визначити приріст ІСЦ для даного випадку. Для цього, заглянемо в завантажену нами таблицю з коефіцієнтами. Тут відшукуємо рядок, де написано «Січень 2015», після цього шукаємо, де він перетинає стовпець, з назвою «Березень». На перетині рядка і стовпця знаходимо приріст ІСЦ для даного випадку. Його значення равно 40,2%. В сусідній колонці,в цьому ж стовпці, можна побачити вже розраховану суму індексації для цього випадку.

Ну і нарешті, займемося розрахунком суми, яка повинна бути нарахована цьому працівникові за підсумками березня 2016 року. В даному випадку вона буде складатися з посадового окладу та порахованою нами суми індексації:

3300 + 553,96 = 3853,96 грн.

Приклад розрахунку індексації заробітної плати за березень 2016 року, коли базовим місяцем є місяць прийняття на роботу

Давайте в умовах попереднього прикладу трохи змінимо початкові умови. Припустимо, що Євенко В. М., в січні 2015 року тільки був прийнятий на роботу в організацію. Протягом всієї його роботи в організації підвищення посадового окладу не проводилося.

Тоді, для цього випадку, базовим слід вважати місяць, який передує місяцю прийому на роботу Євенко В. М. Таким місяцем, безумовно, є грудень 2014 року.

Визначення приросту ІСЦ для цього випадку нічим не відрізняється від попереднього. Спершу, знаходимо рядок, де написано «Грудень 2014». Після цього, відстежуємо, де цей рядок перетинає стовпець, де написано «Березень». У першій клітинці стовпця знаходиться значення 44,5%, а в другій, відповідно, уже підрахована сума індексації для цього випадку. Тепер, як і в першому випадку, підсумовуємо посадовий оклад з розрахованою сумою індексації і отримуємо:

3300 + 613,21 = 3913,21 грн.

Індексація заробітної плати за березень 2016 року. Таблиця і інструкція
Оцініть статтю

One Response to Індексація заробітної плати за березень 2016 року. Таблиця і інструкція

  1. Elen:

    Не бачу в Таблиці індексації зарплати за березень 2016 р. сум, які наведені у прикладі- ні 553,96, ні 613,21. Не та таблиця чи не туди дивлюся?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend