Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все все

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Шановні читачі. У зв’язку із набранням чинності Постанови №526 від 13.06.2012 року ця стаття дещо втратила свою актуальність. Пропоную вам ознайомитись зі свіжим та актуальним матеріалом у статті Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами, а також із багатенною темою на форумі Індексація заробітної плати. Розрахунок, приклади, коефіцієнти, поріг індексації, базовий місяць та все все все

Думаю ні для кого не секрет, що ціни на товари та послуги в Україні та і в усьому іншому світі постійно змінюються. Такі зміни викликаються багатьма різними факторами, тому вони відбуваються безперервно. Ціни на товари можуть зростати та можуть падати. Коли товари та послуги дешевшають, це, звісно, дуже гарно, адже за ту заробітну плату, яку людина отримує щомісяця, вона може купити більше. Коли ж ціни зростають (в умовах нестабільної економіки або кризи таке зростання може бути дуже суттєвим), це дуже і дуже погано, тому що купівельна здатність звичайного громадянина зменшується та йому треба скорочувати свої витрати.

Для того, щоб зберегти купівельну здатність громадян в умовах зростання цін на товари та послуги існує індексація грошових доходів. Сутність індексації полягає у збільшенні номінальних доходів громадян в залежності від збільшення індексу споживчих цін або індексу інфляції. Індекс споживчих цін – це головний показник, на якому пов’язаний механізм індексації. Нам, як бухгалтерам, в першу чергу, цікава індексація заробітної плати, про яку ми і поговоримо у цій статті.

Стаття буде складатися з двох частин. Перша частина – теоретична, у якій буде наведено основні нормативні акти, що регулюють питання індексації та основні моменти цього питання, що визначає нормативна база. Друга частина – практична, у ній буде висвітлено методику проведення індексації заробітної плати, дуже детально буде розглянуто та розкладено по поличках розрахунок коефіцієнтів індексації. Також буде надано пару корисних посилань, які дуже полегшують проведення індексації заробітної плати.

Читайте також індексація

Індексація заробітної плати. Індекси,розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все всеГоловними нормативними документами, що визначають поняття індексації грошових доходів та механізм її проведення є:

Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” N 1282-XII, 03.07.1991 [1] – визначає поняття, об’єкти, підстави, джерела фінансування індексації. Цей закон дуже загальний, проте він є головним (за своєю юридичною силою) нормативним документом по цій темі.

“Порядок проведення індексації грошових доходів населення” затверджений постановою КМУ від 17 липня 2003 р. N 1078 [2] – визначає механізм проведення індексації.

Ще, звісно, є численні листи Міністерства праці та соціальної політики України, в яких воно дає роз’яснення, щодо застосування окремих положень закону №1282 та порядку №1078, та про них поговоримо пізніше.

Хто повинен проводити індексацію заробітної плати?

П.1 Порядку [2] визначає коло суб’єктів господарської діяльності, які повинні проводити індексацію. До них відносяться підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичні особи, що використовують працю найманих працівників.

Отже індексацію заробітної плати повинні проводити всі без виключення роботодавці незалежно від форми власності і господарювання, будь то підприємство – юридична особа чи приватний підприємець – фізична особа.

Коли, у яких випадках треба проводити індексацію?

П.1.1. Порядку [2] свідчить, що індексацію необхідно проводити у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 101%.

Індексація здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Він обчислюється Держкомстатом та не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним публікується у періодичних виданнях.

Отже, якщо у серпні перевищено поріг індексації, то заробітна плата за жовтень підлягає індексації відповідно до індексу за серпень. Тому що індекс споживчих цін за серпень публікується до 10 вересня.

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Які доходи індексуються а які ні, та за рахунок яких джерел

Згідно п.2 Порядку [2] та ст.2 Закону [1] індексації підлягають:

— пенсії;

— стипендії;

— оплата праці (грошове забезпечення);

— грошове забезпечення військовослужбовців;

— суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

— суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Не підлягають індексації:

— доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності;

— оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, допомога по тимчасовій непрацездатності як такі, що враховуються під час обчислення середнього заробітку;

— одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності, одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

— допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання;

— цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо;

— соціальні виплати, які залежать від прожиткового мінімуму;

— державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Як вже було сказано, нас цікавить індексація заробітної плати, тому далі мова піде про неї. Підприємства, установи та організації а також приватні підприємці – фізичні особи підвищують заробітну плату у зв’язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Читайте також Індексація зарплати за травень 2014. Приклад

Як проводиться індексація заробітної плати?

Індексація заробітної плати проводиться у межах прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум не підлягає індексації. Так Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р. № 1646-VI встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.07.2010 по 30.09.2010 року у розмірі 888 грн.

Наприклад, якщо заробітна плата працівника складає 2000 грн. на місяць, та перевищено поріг індексації, індексації підлягає сума у 888 грн. (прожитковий мінімум станом на 24.08.2010). Решта суми заробітної плати не підлягає індексації.

Визначення базового місяця для проведення індексації заробітної плати

Дуже важливим моментом при індексації заробітної плати є визначення базового місяця. Саме від нього залежить, як буде рахуватися коефіцієнт індексації.

Базовим місяцем вважається місяць, у якому:

  1. Працівника прийнято на роботу.
  2. Йому підвищено заробітну плату.
  3. Перевищено поріг індексації, який становить 101%.

Методика проведення індексації на прикладі

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Для повного розуміння того, як проводиться індексація заробітної плати можна про індексувати заробітну плату працівника, якого було прийнято на роботу 01.01.2009 року застосовуючи справжні індекси споживчих цін. Я беру саме 2009 рік, тому що у 2010 році відбувається дефляція та приклад був би неповним. Заробітна плата працівника 2000 грн.

Індексація заробітної плати. Індекси,розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все всеІндекси споживчих цін за 2009 рік:

Січень 102,9

Лютий 101,5

Березень 101,4

Квітень 100,9

Травень 100,5

Червень 101,1

Липень 99,9

Серпень 99,8

Вересень 100,8

Жовтень 100,9

Листопад 101,1

Грудень100,9

Січень є базовим місяцем, тому що у ньому працівника прийнято на роботу. У цьому місяці індекс споживчих цін конкретно для цього працівника дорівнює 0.

Читайте також Простой пример расчета индексации заработной платы для Украины

Лютий 101,5 більше ніж 101 (поріг індексації). Індекс споживчих цін за лютий публікується до 10 березня, отже індексації підлягає частина заробітної плати у межах прожиткового мінімуму за квітень. Коефіцієнт індексації дорівнює 101,5 – 100 = 1,5% Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2009 року складав 669 грн. Отже індексуємо заробітну плату працівника за квітень:

(669 * 1,5%) + 669 + (2000 – 669) = 10,035 + 669 + 1331 = 2010,035 грн.

Базовим місяцем становиться лютий.

Березень 101,4 більше ніж 101 (поріг індексації). Отже індексації підлягає частина заробітної плати за травень. Визначаємо коефіцієнт індексації (101,5/100 * 101,4/100 * 100) — 100 = 2,921%. Округляємо до одного знаку після коми. Індексуємо заробітну плату працівника за травень.

(669 * 2,9%) + 669 + (2000 – 669) = 19,401 + 669 + 1331 = 2019,401 грн.

Базовим місяцем стає березень.

Квітень 100,9 менше ніж 101. Індексація за червень не проводиться.

Травень: індекс споживчих цін 100,5. Визначаємо, чи перевищив індекс споживчих цін за два місяці (за квітень і травень) поріг індексації. 100,9/100 * 100,5/100 * 100 = 101,4045. Поріг індексації перевищено, тому заробітна плата за липень підлягає індексації. Визначаємо коефіцієнт індексації (102,921/100 * 101,4045/100 * 100) – 100 = 4,366525445. Округляємо до одного знаку після коми і отримуємо 4,4%. Індексуємо заробітну плату за липень.

(669 * 4,4%) + 669 + (2000 – 669) = 29,436 + 669 + 1331 = 2029,436 грн.

Базовим місяцем стає травень.

Червень 101,1 більше ніж 101. Тому заробітна плата за серпень підлягає індексації. Визначаємо коефіцієнт індексації (104,366525445/100 * 101,1/100 * 100) – 100 = 5,514557224895. Округляємо до одного знаку після коми 5,5%. Індексуємо заробітну плату за серпень.

(669 * 5,5%) + 669 + (2000 – 669) = 36,795 + 669 + 1331 = 2036,795 грн.

Базовим місяцем стає червень.

Індексація при підвищенні заробітної плати

А тепер дещо змінимо умови прикладу і вважатимемо, що у вересні працівнику підвищили заробітну плату на 200 грн. Його оклад тепер складає 2200 грн. Тепер базовим місяцем стає вересень. І все починається спочатку, так само, якби працівника прийняли на роботу у вересні.

Дивимося індекс інфляції за жовтень. Він складає 100,9%. Отже заробітна плата за грудень не підлягає індексації.

Індекс інфляції за листопад складає 101,1%. Перевіряємо, чи перевищив індекс споживчих цін за два місяці поріг індексації. 1,009 * 1,011 = 1,020099. Поріг індексації перевищено. Отже заробітна плата за січень 2010 року підлягає індексації. Коефіцієнт індексації дорівнює 1,020099*100 – 100 =  приблизно 2%. З січня 2010 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 869 грн. Отже індексуємо заробітну плату за січень 2010 року.

(869 * 2%) + 869 + (2200 – 869) = 17,38 + 869 + 1331 = 2217,38 грн.

І так далі і тому подібне. Ось така загальна схема індексації заробітної плати.

Такі розрахунки проводяться щодо кожного працівника, виходячи з їхнього базового місяця, у кожного він свій.

Слід зазначити наступне. Якщо сума підвищення заробітної плати менша за суму, на яку вона збільшиться після індексації, то місяць підвищення не стає базовим. Про це зазначено у п.5 Порядку №1078.

Читайте також Індексація зарплати

Калькулятори індексації та готові таблиці

Звісно самим робити такі розрахунки щодо кожного працівника дуже важко. Через декілька місяців розрахунків, після коми з’являється дуже багато знаків. Та і кожен місяць розраховувати коефіцієнти індексації вручну для кожного працівника не дуже доцільно.

Майже у всіх бухгалтерських та економічних періодичних виданнях кожен місяць публікуються готові таблиці індексації заробітної плати з вже розрахованими коефіцієнтами щодо кожного базового місяця. Приклад такої таблиці можна подивитися на всім відомому порталі ДебетКредит за наступною адресою Таблиця індексації заробітної плати.

Користуватися такими таблицями дуже просто. Варто лише визначитися з базовим місяцем. Дивимося на клітинку з базовим місяцем та бачимо там готовий коефіцієнт індексації.

Крім готових таблиць також існують калькулятори індексації заробітної плати. Також на порталі ДебетКредит є така корисна штука. Подивитися на неї можна тут Калькулятор індексації заробітної плати.

Користуватися калькулятором індексації ще простіше ніж таблицями. Варто лише ввести базовий місяць та заробітну плату. Після натискання на чарівну кнопку, калькулятор розрахує вам всі необхідні коефіцієнти.

Висновки. Звичайно, можна не морочитися та навіть не розуміти методику розрахунку коефіцієнтів індексації, що було наведено у попередніх розділах статті. Можна просто користуватися готовими таблицями та калькуляторами. Зазвичай, так всі і роблять. Проте, на мою думку, знати, як розраховуються коефіцієнти, необхідно.

Дуже об’ємна публікація вийшла. Це дуже обширна тема. Вона майже закінчує цикл публікацій про заробітну плату. Наступна стаття буде про резерви відпусток. Хто осилив цю статтю та зміг дочитати її до кінця, прошу відписатися у коментарях, чи зрозуміло вона викладена та чи відповідає вона на питання, які ви хотіли дізнатися. Якщо ні, запрошую всіх до коментарів.

Перлік використаних джерел

1. Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” N 1282-XII, 03.07.1991

2. “Порядок проведення індексації грошових доходів населення” затверджений постановою КМУ від 17 липня 2003 р. N 1078

3. Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р. № 1646-VI

Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все все
5 (100%) 1 vote