Індексація заробітної плати за листопад 2017 року. Таблиця та інструкція

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Хотите знать все об НДФЛ? Сайт ndflexpert.ru знает все на эту тему. Как облагать НДФЛ любые виды операций и не только об этом вы узнаете на сайте.

Сьогодні, в черговий раз повертаємося до питань проведення індексації заробітних плат. Незважаючи на те, що останнім часом українське законодавство в цьому питанні демонструє завидну постійність, адже востаннє Порядок проведення індексації змінювався ще в 2015 році, а поріг проведення індексації був змінений з січня 2016 року, вважаємо, що бухгалтерам буде не зайвим освіжити в пам’яті правила і механізми проведення індексації заробітних плат за листопад 2017 року.

Нормативна база

Всі законодавчі норми щодо проведення індексації заробітних плат в Україні зібрано у двох нормативно – правових актах:

  • Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991, №1282-XII.
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Читайте також: Індексація заробітних плат за жовтень 2017 року. Правила нарахування та приклад розрахунку

Механізм проведення індексації заробітних плат

Право на проведення індексації заробітної плати має будь-який українець, який офіційно отримує заробітну плату. Обов’язковою умовою для проведення індексації заробітних плат є перевищення індексом споживчих цін, так званого, порогу індексації. З січня 2016 року поріг індексації суттєво піднято і тепер становить 103% (раніше цей поріг становив всього 101%).

Як і раніше, на превеликий жаль усіх офіційно працюючих, індексується не вся заробітна плата, а тільки та її частина, яка не перевищує законодавчо встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб (з 1 травня 2017 року встановлено на рівні 1684 грн.). Таким чином, якщо заробітна плата менша або дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних осіб, то вона індексується повністю, а якщо заробітна плата більше цього мінімуму, то індексується тільки розмір прожиткового мінімуму.

У першому абзаці п. 5 Порядку № 1078 тепер міститься визначення терміна «місяць підвищення заробітної плати» (раніше Порядок №1078 оперував терміном базовий місяць). Тепер місяцем підвищення заробітної плати вважається місяць, в якому була підвищена тарифна ставка або оклад співробітника. Раніше, підвищенням заробітної плати вважалося будь-яке збільшення нарахованої працівникові суми за рахунок постійних її складових.

Читайте також: Державна допомога малозабезпеченим сім’ям. Як розраховується і хто має право.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу в місяці підвищення береться за 1 або 100%, тобто цей місяць вважається місяцем підвищення заробітної плати і індексація в цьому місяці не проводиться. Якщо ж сума підвищення заробітної плати (у місяці підвищення заробітної плати враховуються всі складові заробітної плати, не мають разового характеру) перевищить суму індексації, то починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Якщо сума підвищення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка складається на момент підвищення, то сума індексації у базовому місяці зменшується на суму підвищення заробітної плати.

При нарахуванні індексації слід мати на увазі, що вона нараховується пропорційно фактично відпрацьованому часу. Тобто якщо працівник частину місяця перебував у відпустці або йому оплачувався лікарняний лист, то і суму індексації йому розраховуємо повністю, а нараховуємо тільки пропорційно фактично відпрацьованому часу.

Якщо у Вас на підприємстві є працюючі пенсіонери або студенти, то пам’ятайте, що всім працюючим пенсіонерам в першу чергу індексують зарплату, а от студентам – стипендію.

Читайте також: Права вагітних жінок і державні гарантії жінкам, які чекають дитину

Таблиця для визначення розміру індексації заробітних плат за листопад 2017 року

Виконання рутинних щоденних розрахунків – це трудові будні кожного українського бухгалтера, проте, якщо говорити про нарахування індексації, то тут науковий прогрес вже прийшов нам на допомогу. Для досвідчених бухгалтерів, які звикли використовувати в своїй повсякденній роботі інтернет, наводимо посилання, з якого можна завантажити таблицю індексації заробітної плати за листопад 2017. Автори і розробники цієї таблиці вже виробили необхідний розрахунок відповідних показників приростів індексів споживчих цін (індексів інфляції) для всіх можливих періодів нарахування індексації, аж до сучасності і, звичайно ж, підрахували суми, які треба нарахувати працівникам (розраховані в таблиці суми індексації припускають нарахування індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Щоб скористатися цією таблицею, потрібно знати тільки місяць останнього підвищення заробітної плати працівника, а також розмір заробітної плати, який індексується у даного співробітника. Для того, щоб визначити коефіцієнт індексації для конкретного співробітника, потрібно знайти, де в таблиці перетинаються рядок з назвою місяця підвищення заробітної плати цього працівника з колонкою, в якій вказаний місяць, за який ми і рахуємо індексацію.

Читайте також: Як подати заяву на податкову соціальну пільгу та які документи для цього потрібні

Приклад розрахунку індексації зарплати за листопад 2017 року

Підвищення тарифних ставок (окладів) працівників відбулося в січні 2016 року (місяць підвищення заробітної плати) і до листопада 2017 заробітна плата не збільшувалася. Заробітна плата працівника за листопад 2017 становила 5400 грн.

Індексації підлягає частина доходу, яка не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у листопаді 2017 — 1684 грн.). Приріст індексу інфляції слід обчислювати наростаючим підсумком, починаючи з лютого 2016 року.

А якщо Ви все ж вирішили скористатися запропонованою нами таблицею, то робимо наступне:

  • знаходимо, де рядок з назвою «Січень 2016» перетинає стовпець з назвою «Листопад»;
  • на перетині знаходимо клітинку, в якій приріст індексу інфляції становить 20,3;
  • відповідно, сума індексації за повністю відпрацьований листопад складе 341,85 грн.

Таким чином, в листопаді 2017 даному працівнику слід нарахувати:

5400 + 341,85 = 5741,85 грн.

Читайте також: На які виплати можуть розраховувати вагітні жінки і жінки, які народили дитину

Індексація заробітної плати за листопад 2017 року. Таблиця та інструкція
3.9 (78.33%) 12 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *