Фіскальний чек РРО. Обов’язкові реквізити та штрафні санкції

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Продовжуємо наш екскурс у світ застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО). В рамках теми касових апаратів вже була написана стаття Яким має бути робоче місце касира і які документи повинні знаходитися біля РРО? Сьогодні розглянемо всі питання, які стосуються фіскальних чеків і їх обов’язкових реквізитів. Крім того, з’ясуємо які штрафні санкції можуть бути застосовані фіскальними органами при проведенні перевірки до касира і посадовим особам підприємства, у разі друку та видачі чеків, що не відповідають затвердженій формі.

Визначення розрахункового документа

Визначення розрахункового документа можна знайти у п. 3 розділу I Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 р. N 417:

Читайте також Касові апарати (РРО) для ФОП на єдиному податку 2015. Хто, коли та як?

Розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом, зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Нормативна база

З визначення розрахункового документа видно, що це документ встановленої форми, тому давайте з’ясуємо чому ж встановлені ці форми. Для визначення форми розрахункових документів Державною податковою адміністрацією було розроблено Положення про форму та зміст розрахункових документів, яке було затверджено Наказом №614 від 01.12.2000 р.

Однак, згідно з Наказом Міністерства доходів і зборів №417 від 28.08.2013 р., сам Наказ №614 від 01.12.2000 р. втратив силу, але в преамбулі до Положення про форми та змісту розрахункових документах йдеться, що цей документ розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тому все ж будемо спиратися на цей нормативний документ.

Читайте також Помилково вибитий чек через РРО. Як виправити помилку? Приклад акту про скасування помилково проведених сум

Обов’язкові реквізити розрахункового документа

Обов’язкові реквізити фіскального касового чека знаходимо в п. 3.2. Положення №614, всього їх 12, розглянемо детальніше кожен з них:

 • 1 рядок — назва господарської одиниці. Згідно з абзацом 5 п. 1 Положення №614 таку назву має бути зазначено в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування нею).
 • 2 рядок — адреса господарської одиниці. Відповідно до абзацу 6 п. 1 Положення №614 адресу господарської одиниці записують в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування нею). Тут потрібно звернути увагу на те, що згідно з абзацом 4 п. 1 Положення №614 господарською одиницею вважають стаціонарний або пересувний об’єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізують товари або надають послуги та здійснюють розрахункові операції. Тому в касовому чеку найкраще фіксувати назва та адреса господарської одиниці реєстраційного посвідчення до конкретного РРО. Зауважте, вимоги щодо наявності назви юридичної особи в касовому чеку немає, але і воно буде незайвим.
 • 3 рядок — індивідуальний податковий номер платника ПДВ. Його вказують, якщо СПД зареєстрований в якості платника ПДВ. Одночасно перед номером друкуються великі літери «ПН».
 • 4 рядок — ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО. Стане у нагоді, якщо СПД не платник ПДВ. Перед кодом або номером повинні друкуватися великі літери «ІД».
 • 5 рядок — кількість товару (послуги), знак множення і вартість придбаного товару, отриманої послуги).
 • 6 рядок — найменування товару (послуги), вартість конкретної одиниці товару (послуги), літерне позначення ставки ПДВ праворуч від вартості. Під найменуванням товару (послуги) слід розуміти слово (словосполучення їх) або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу СПД. Літерне позначення ставки ПДВ — літера, яка відповідає групі товарів (послуг), продаж яких обкладають ПДВ за однією і тією ж ставкою, або групі товарів (послуг), продаж яких не обкладають ПДВ. Крім того, відповідно до п. 3.3 Положення №614 рядки 5 і 6 повторюються стільки разів, скільки назв товарів (послуг) купується за цим чеком. Якщо ж купують один товар, то інформацію про товар (послугу) можна друкувати в одному рядку. Якщо РРО працює з цінами (тарифами), що включають ПДВ, то в касовому чеку фіксують вартість кожного товару (послуги) з урахуванням ПДВ, інакше — вартість без ПДВ.
 • 7 рядок — позначення кожної форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками) і сума коштів за кожною з форм оплати. Якщо ж оплачують тільки готівкою, то відповідно до п. 3.4 Положення №614 цю рядок дозволено друкувати.
 • 8 рядок — напис «СУМА» або «УСЬОГО» та загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком.
 • 9 рядок — якщо СПД — платник ПДВ, то в чеку окремим рядком вказують напис великими літерами «ПДВ», літерне позначення ставки ПДВ, розмір у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма товарами. Цей рядок повторюють стільки, скільки податкових груп за різними ставками ПДВ. Відповідно до п. 3.5 Положення № 614 її можна і не друкувати за групами, де сума ПДВ дорівнює нулю.
 • 10 рядок — порядковий номер касового чека, дата (дд.мм.рр.) і час (година/хвилина) проведення розрахункової операції.
 • 11 рядок — великі літери «ФН» фіскальний номер РРО.
 • 12 рядок — напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.

Відповідно до п. 2.2 Положення №614 розміщення написів та даних у фіскальному чеку саме в такому порядку необов’язково, головне, щоб всі вони були в наявності. Крім цього, п. 2.3 Положення №614 говорить про те, що чеки можуть містити додаткові дані, наприклад про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі, сумі знижки, інформацію, визначену технічними вимогами до цього РРО.

Читайте також Як зареєструвати та опломбувати касовий апарат? Покрокова інструкція

І, нарешті, якщо через РРО будуть проводитися розрахунки за допомогою банківських платіжних карток, то касовий чек повинен мати і додаткові реквізити, передбачені п. 3.6 Положення № 614. До них, зокрема, відносяться:

 • реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери «ПК».
 • напис «Код авт.» та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації.
 • підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ПК».

Штрафні санкції

Ну а тепер про неприємне, про фінансові санкції. Отже, якщо в касовому чеку не буде обов’язкових реквізитів, то відповідно до п. 2.1 Положення № 614 його не вважатимуть за розрахунковим, що фактично призводить до порушення п. 2 ст. 3 Закону про РРО.

За такі дії працівника, який проводив розрахунки (касир, інша відповідальна особа), загрожує адміністративний штраф від 2 до 5 неоподатковуваних податком мінімумів (від 34 до 85 грн.), а посадовим особам підприємства — від 5 до 10 неоподатковуваних податком мінімумів (від 85 до 170 грн.) за порушення порядку розрахунків, а саме за невидачу розрахункового документа встановленої форми. При повторному порушенні цієї статті протягом року санкції, відповідно, складуть від 5 до 10 неоподатковуваних податком мінімумів (від 85 до 170 грн.) і від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів (від 170 до 340 грн.). Протокол про правопорушення складають і подають в суд посадові особи державної фіскальної служби України відповідно до п. 1 ст. 255 КУпАП.

Читайте також Звітність РРО в електронній пошті вигляді. Хто, коли, куди та як?

Крім того, перевіряючі можуть застосувати і більш суттєві штрафи, передбачені п. 1 ст. 17 Закону про РРО. Вони накладаються в п’ятикратному розмірі від суми реалізованих товарів. Аргументувати свої дії перевіряючі будуть тим, що касир роздруковував невідповідний розрахунковий документ.

Як бачите, краще дотримуватися законодавства і в касовому чеку вказувати всю передбачену нормативними актами інформацію. І Вам спокійніше, і перевіряючим менше роботи.

При поддержке: Учитывая полномочия государственных органов, хранение информации предприятия на компьютерах в офисах уже не столь безопасно. Облачный хостинг — вот правильное решение. Смотрите варианты облачного хостинга IaaS по технологии Cloud Server.

Фіскальний чек РРО. Обов’язкові реквізити та штрафні санкції
Оцініть статтю

One Response to Фіскальний чек РРО. Обов’язкові реквізити та штрафні санкції

 1. Катерина:

  Добрый день! Подскажите, пожалуйста, ФОП стал платильщиком ПДВ, какие необходимо внести изменения в чек, кроме добавления ПДВ? У него был ИД , нужно ли ему указывать ПН вместо ИД или и то и другое (или ИД достаточно)?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00035 sec