Фінансова допомога, надана приватним підприємцем і можливі наслідки її надання та повернення

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Кращим «двигуном» для бізнесу є кредитні кошти. Запозичення кредитних коштів дозволяє поповнити оборотні кошти і поліпшити матеріально – технічну базу. Проте, в сучасних економічних умовах банківський кредит для бізнесу практично не доступний через його дорожнечу, тому залишається сподіватися тільки на колег по цеху, в яких справи йдуть краще. У цій консультації розглянемо з якими «підводними каменями» можуть зіткнутися приватні підприємці, які вирішили надати безвідсоткову фінансову допомогу юридичній або фізичній особі – приватному підприємцю.

Дане питання вже неодноразово висвітлювався на сторінках нашого сайту, але приводом для цієї публікації стала індивідуальна податкова консультація ГФС від 14.11.2017 N 2609/ДО/99-99-13-02-03-14/ІПК, яку ми і хочемо розглянути більш детально.

Поняття позики в українському законодавстві

Почнемо з визначення позики, яке наводиться у п. 14.1.267 ПКУ. Так, для цілей оподаткування в Україні під позикою розуміють грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

Читайте також: Як підприємці сплачують ЄСВ «за себе» в 2017 році.

На підставі цього визначення фахівці ГФС в коментованій консультації приходять до висновку, що позику в його класичному розумінні можуть надавати виключно фінансові установи, а також нерезиденти, які не мають офшорного статусу.

Поняття поворотної фінансової допомоги в українському законодавстві

Що ж стосується поворотної фінансової допомоги, то її визначення ми знаходимо в п. 14.1.257 ПКУ. Так, поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Таким чином, юридичний зміст поворотної фінансової допомоги, в розумінні ПКУ, аналогічний тому, що вже давно викладено в ст. 1046 ЦКУ, де дано визначення договору безпроцентної грошової позики. Отже, всі договори безвідсоткового грошової позики складаємо відповідно до вимог глави 71 ЦКУ.

За загальним правилом, безвідсоткову фінансову допомогу на поворотній основі можуть надавати всі без винятку господарюючі суб’єкти в Україні, тобто і юридичні (фірми, підприємства, організації), та фізичні особи – приватні підприємці.

Читайте також: Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

Позика на поворотній основі: фінансова послуга чи ні?

Однак, у коментованій податкової консультації, робиться акцент на те, що відповідно до ч. 6 пп.291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку 1-3 груп суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва.

Давайте пошукаємо в українському законодавстві, які послуги можуть надавати приватні підприємці в сфері фінансового посередництва. Такий перелік міститься в п. 29 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» №2464 від 12.07.2001 р. До таких послуг законодавець відносить:

 • консультування,
 • експертно-інформаційні послуги,
 • робота з підготовки, укладення та виконання (супроводження) договорів про надання фінансових послуг,
 • інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.

Як бачимо, надання безпроцентної фінансової допомоги не є фінансовою послугою в розумінні українського законодавства. Навіщо ж тоді контролери звертаються до цього нормативно-правового акту?

Читайте також: Підвищення прожиткового мінімуму з 01.05.2017. Як зміняться соціальні стандарти

А роблять вони це ось навіщо:

 • для того, щоб платник єдиного податку міг надавати безпроцентну фінансову допомогу, йому потрібно відкрити відповідний КВЕД, інакше – діяльність такого підприємця не законна чи обкладається єдиним податком за ставкою 15%;
 • послуги з надання безпроцентної фінансової допомоги можна надавати лише з відкритим КВЕД 64 Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення»;
 • діяльність з КВЕД 64 заборонена платникам на єдиному податку (ч. 6 пп.291.5.1 ПКУ).

Таким чином, незважаючи на те, що прямої заборони на надання приватними підприємцями на єдиному податку безпроцентної фінансової допомоги в ПКУ немає, контролери, шляхом своєрідного трактування деяких норм законодавства, приходять до висновку, що «єдиноподатники» надавати безпроцентну фінансову допомогу не можуть.

Фінансова допомога у житті юридичних осіб на єдиному податку

Щодо юридичних осіб – платників єдиного податку контролери висловилися трохи раніше в листі ГФСУ від 05.02.2016 №2503 / 6 / 99-95-42-03-15. Текст листа можна використовувати, як гідний приклад дипломатії «по-українськи» (коли заборонити начебто і не можна, але ДУЖЕ хочеться):

Читайте також: Як перейти на третю групу єдиного податку?

«…Юридична особа — платник єдиного податку третьої групи може надавати поворотну фінансову допомогу іншій особі (фізичній особі — підприємцю). Сума фінансової допомоги, наданої юридичною особою — платником єдиного податку третьої групи на поворотній основі, при її поверненні не включається до складу доходу такого платника.

У той же час діяльність юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи з надання поворотної фінансової допомоги іншим юридичним особам (фізичним особам — підприємцям) на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво…»

Якщо уважно перечитати текст, наданої консультації, то у нормальної людини виникне більше питань, ніж відповідей. На наш погляд, головне невирішене питання тут: що вважати постійною основою для надання фінансової допомоги? Це не більше одного разу на рік? Чи можна і частіше?

Читайте також: Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017

Якщо повернутися до коментованої нами податкової консультації, то в ній контролери приходять до ще більш парадоксального висновку. Нагадаємо, що прямої заборони на надання поворотної фінансової допомоги платником єдиного податку контролери не роблять, але разом з тим стверджують, що якщо фінансова допомога повертається юридичною особою підприємцю, то її оподаткування здійснюється відповідно до глави I розд. XIV ПКУ, або за ст. 177 ПКУ. Тобто повинно враховуватися, як дохід від підприємницької діяльності.

Невтішні висновки контролерів і можливі наслідки надання фінансової допомоги

Законність такого висновку під великим сумнівом. Судіть самі, звідки в даній ситуації може взятися дохід, якщо підприємцю повертають його ж власні кошти, та ще й без відсотків?

Як аргумент, контролери використовують п. 292.3 ПКУ, згідно з яким до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Однак, на думку автора, надання безпроцентної фінансової допомоги та безоплатно отримані товарно – матеріальні цінності — це два абсолютно різних види доходу підприємця. Не кажучи вже про пп.2 п. 292.11 ПКУ, в якому йдеться про те, що сума наданої фінансової допомоги у разі її повернення протягом 12 календарних місяців не є доходом приватного підприємця на єдиному податку.

З усього сказаного контролерами в розглянутій консультації можна зробити два невтішних висновка:

 • по-перше, повернуті кошти юридичною особою фізичній особі — «єдиноподатнику» в рамках договору про надання поворотної допомоги буде визнаватися податківцями доходом для такої фізичної особи – єдинника».
 • по-друге, якщо сума отриманого доходу від основної діяльності і сума повернутої фінансової допомоги призведе до перевищення граничної суми доходу підприємця, то до суми перевищення буде застосовуватися ставка 15%.

Читайте також: Звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

Говорити про логіку в міркуваннях контролерів не доводиться (у них завжди були проблеми з цим). Чому то в тексті листа зовсім нічого не сказано про те, що дохід від заборонених видів діяльності обкладається 15% податком. А в разі отримання доходу від заборонених видів діяльності підприємець сам зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування.

У коментованому листі фіскали лише натякають на те, що в разі надання безпроцентної фінансової допомоги, підприємцю краще перейти на загальну систему оподаткування. А про таку дрібницю, як заборона на надання фінансової допомоги підприємцем на єдиному податку, фіскали дипломатично мовчать.

Якщо ж фізособа – платник єдиного податку, за самостійним рішенням, перейде на загальну систему і поряд з основним видом діяльності буде надавати поворотну допомогу, вона буде обкладатися за правилами, встановленими ст. 177 ПКУ. Потрібно визнати, що ці правила значно лояльніше.

Читайте також: Як заповнити річний звіт з єдиного соціального внеску 2017 для платників єдиного податку

Об’єктом оподаткування ФОП на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої ФОП (п. 177.2 ПКУ).

У разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків — фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ). А за пп. 165.1.31 ПКУ сума повернутої фінансової допомоги не є об’єктом обкладення ПДФО.

Загалом, підприємцям, які збираються надати фінансову допомогу, є над чим замислитися. Будьте уважні і не поставте самі себе в делікатну ситуацію.

При поддержке: Хотите передать на аутсорс услуги уборки? Компания i-clean.com.ua это команда профессионалов, работающая на рынке с 2007 года. Качественные услуги за приемлемую цену.

Фінансова допомога, надана приватним підприємцем і можливі наслідки її надання та повернення
4.3 (86.15%) 13 votes

One Response to Фінансова допомога, надана приватним підприємцем і можливі наслідки її надання та повернення

 1. Виталий:

  Срочно нужна финансовая помощь. Взял в кредит в микрозаймах 3 месяца назад где-то 30 000 грн. Сума долга на сегодня составляет около 190 000 грн. Живу на семной квартире с женой и 3-ех летней дочкой. На работе попал под сокращение. Представители микрозаймов каждый день звонят мне моим знакомим и родственикам. Требуют вернуть деньги. Пробивал перекредитоваться банки отказали. Друзья и знакомые не одалживают а только смеются с меня. У родствеников денег тоже нет. Продавать не чего. В залог дать тоже нечего.Проценты растут с бешеной скоростью. Боюсь за свою жену и дочку. На грани самоубийства. Только не знаю поможет ли то им. Боюсь что после моей смерти они будут выбивать деньги с моей семьи. Может кто-то подскажет если я умру они оставят в покое мою жену и дочь? Я готов на все что-бы защетить их. даже на самоубийство лишь бы это помогло. Прошу вашей помощи одолжите пожалуйста денег номер карты приват 5168-7422-1748-2615 номер телефона +380977377787. Я буду отдавать по мере возможности. Только пожалуйста если с процентами то не большими. Помогите вылезти из этой долговой ямы.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00036 sec