Податки > Різне > Фактичні перевірки підприємців податковою службою. Що перевіряється та які документи необхідні?

Фактичні перевірки підприємців податковою службою. Що перевіряється та які документи необхідні?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Партнер поста: Маєте вільні гроші та не знаєте куди їх вкласти? Інвестуйте у компанії України. Підтримуйте українську економіку.

Із вступом в силу Податкового кодексу, на світ з’явився новий вид перевірок, про який платники податків раніше не чули. Серед головних «приємних» особливостей нової перевірки слід виділити:

— перевірка здійснюється за місцем фактичного провадження діяльності;

— перевірка здійснюється без попередження платника податків (головний сюрприз, чи не так?);

— перевірку проводять дві або більше посадові особи податкової служби;

— перед початком перевірки може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Звичайно, мова йде про фактичні перевірки, проведення яких передбачено пунктом 75.1.3 Податкового кодексу. Головний податковий документ країни вступив в силу вже давненько, та про фактичні перевірки написано вже досить багато. На запит «фактична перевірка» у пошуковій системі знаходиться купа інформації про порядок та строки її проведення, умови допуску, випадки недопуску до перевірки. Наводити цю інформацію та в котрий раз повторюватися буде недоцільно.

Як показала практика, під прицільний вогонь фактичних перевірок найчастіше попадають приватні підприємці — фізичні особи. Прикро усвідомлювати, але правова обізнаність підприємців в Україні, навіть після широкого розповсюдження інтернету, залишає бажати кращого. Саме тому, фактичні перевірки застають підприємців зненацька. Більшість підприємців починають губитися та просідати під натиском перевіряючих.

Звісно, що таку ситуацію слід виправляти. Тому приватним підприємцям треба бути завжди готовими до неочікуваного візиту податкової служби із фактичною перевіркою. Для цього треба знати, які документи, перш за все, запитає податковий інспектор. Якщо приватний підприємець матиме у наявності всі необхідні документі та вони будуть правильно оформлені, в результаті він отримає довідку фактичної перевірки без виявлених порушень.

Тимчасова заборона на фактичні перевірки неплатників ПДВ

Також, слід сказати, що 06 серпня 2011 року вступив в силу Закон України, який вніс суттєві зміни до Податкового кодексу. У цих змінах є послаблення, яке стосується підприємців, що не є платниками податку на додану вартість а саме: заборонено проводити фактичні перевірки таких підприємців до введення в дію положень щодо спрощеної системи оподаткування. Отже, до того як у Податковий кодекс не внесуть зміни щодо спрощеної системи оподаткування, підприємцям, що не є платниками ПДВ про фактичні перевірки можна забути.

Проте, законопроект про «спрощенку» обіцяють почати розглядати вже восени. А тому, дуже скоро податкова служба почне здійснювати фактичні перевірки всіх без виключення приватних підприємців. Слід бути готовими, чи не так?

З яких питань проводиться фактична перевірка податковою?

Згідно пункту 75.1.3 Податкового кодексу «Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника». Із самого визначення можна виділити три направлення проведення перевірки податковою службою:

— щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій;

— наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів;

— щодо дотримання роботодавцем законодавства з укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.

Дві перших податкових перевірки можна сміливо об’єднувати в одну, адже наявність ліцензій, патентів та свідоцтв окремо ніколи не перевіряється.

Отже, які документи повинен мати приватний підприємець, який попав під приціл фактичної перевірки податковою службою?

Податкова перевірка здійснення розрахункових операцій, наявності патентів, ліцензій та свідоцтв

Які документи необхідно мати приватному підприємцю, щоб бути готовим до цієї перевірки?

— книга обліку розрахункових операцій;

— виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців;

— торговий патент. Відповідно до підпункту 267.6.1 Податкового кодексу України оригінал торгового патенту повинен бути розміщений на фронтальній вітрині магазину, а за її відсутності — біля реєстратора розрахункових операцій;

— ліцензії (за наявності видів діяльності, що підлягають ліцензуванню);

— копію свідоцтва платника ПДВ (у разі, якщо підприємець зареєстрований платником ПДВ);

— документи, що підтверджують власність чи оренду приміщення;

— реєстраційне свідоцтво РРО і довідка про його опломбування;

Також податковий інспектор може перевірити:

— наявність і збереження контрольних стрічок;

— наявність реєстру виданих та отриманих податкових накладних, до якого повинні щодня вноситися записи про суми денної виручки.

Податкова перевірка дотримання роботодавцем законодавства з укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками

Що перевіряється під час перевірки дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками?

Перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин. Отже необхідно надати перевіряючим трудовий договір, укладений із працівником, зареєстрований у центрів зайнятості у встановленому порядку.

З’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника. Одним з документів, у яких є зазначена інформація, є відомість нарахування та виплати заробітної плати.

Для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність, можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо). А от як бути в тому разі, коли у найманого працівника при собі немає жодного документа, що посвідчує особу? Адже ніхто не зобов’язаний носити із собою документи. У нашій країні ж немає паспортного режиму?

Також, перевіряючі можуть попросити форму 1дф для звірення її з відомістю нарахування заробітної плати.

Якщо перевіряється приватний підприємець — платник єдиного податку, то у кожного працівника повинна бути довідка про трудові відносини.

Ну а якщо найманий працівник підприємця — платника єдиного податку здійснює готівкові розрахунки із покупцями, то він повинен вести зареєстровану у податковій книгу обліку доходів та витрат.

Звісно, перелік документів, наведений у цій статті, що необхідно надати податковим інспекторам під час фактичної перевірки, може бути не повним. А тому, пропоную не соромитися та розповідати у коментарях, хто з якими ситуаціями стикався під час фактичних перевірок.

Фактичні перевірки підприємців податковою службою. Що перевіряється та які документи необхідні?
Оцініть статтю

12 Responses to Фактичні перевірки підприємців податковою службою. Що перевіряється та які документи необхідні?

 1. Тетяна:

  Добрий день! підскажіть чи можу я, ФОП, з свого поточного рахунку перерахувати кошти за іншого приватного підприємця (єдиний соціальний внесок), оскільки йому через касу виходить велика комісія? Чи де про це я можу прочитати

 2. Чому б цьому підприємцю не відкрити свій власний поточний рахунок? Це зараз робиться дуже швидко. А якщо по суті питання, моя точка зору, що фактично ви надаєте йому послуги та маєте отримати дохід.
  Думаю, що це питання краще узгодити з пенсійним фондом. Адже для них буде проблема визначити, що ці кошти зайшли їм за цього підприємця та вчасно зарахувати їх на лицевий рахунок.

 3. Дмитро:

  Якщо перевіряється приватний підприємець – платник єдиного податку, то у кожного працівника повинна бути довідка про трудові відносини.

  Уточніть будь-ласка, що це за довідка?

 4. З 2012 року ці довідки не потрібні, оскільки відмінили доплату 50% суми єдиного податку за найманих працівників

 5. Ольга:

  Добрий день. Я приватний підприємець- платник єдиного податку (5%) ,чи необхідні мені прихідні документи на час перевірки?

 6. Арина:

  Скажите пожалуйста, а если у нас вообще нет помещения (офиса), мы работаем дома. То проверка придет к нам домой?мы работаем на общих основаниях, кассового аппарата нет, есть только расчетный счет.

 7. До вас клієнти прямо додому приходять?

 8. Людмила:

  Підскажіть будь-ласка, за скільки рокsв проводиться перевірка підприємця?

 9. Ольга:

  Яка відповідальність, якщо не допустити пенсійний до перевірки?

 10. Галя:

  Доброго дня! Я ФОП 2 групи, на єдиному податку. Чи повинна я мати торговий патент?

 11. Оля:

  Доброго дня! Я ФОП 3 групи. Ми проводимо операції з Росією. Російська сторона присилає нам свій договір без печатки, логічно він є недійсним. Чи перевірятиме Податкова ці договори чи тільки виписки з банку?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend