Електронний цифровий підпис. Що це таке?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

В умовах науково-технічного прогресу посилюється значимість інформації в усіх сферах діяльності. Інформація розповсюджується різними засобами, найшвидшим із яких є інтернет.

Для ідентифікації достовірності інформації використовують відповідні технічні засоби. Зокрема для прискорення документообігу між суб’єктами економічної діяльності було запроваджено електронний цифровий підпис, за допомогою якого документи в електронній формі, можуть набувати такої самої юридичної сили, що і документи на папері.

Що ж воно таке – електронний цифровий підпис? Для чого він використовується та кому він потрібен? Якими нормативними документами регулюються питання щодо використання електронного цифрового підпису? Що треба зробити, щоб почати використовувати цифровий підпис? Ці питання задають собі всі, хто вперше зіткнувся з цим поняттям. Саме на це я і спробую відповісти у цій статті.

Головним документом, що визначає поняття електронного цифрового підпису та суміжні з ним питання є Закон України “Про електронний цифровий підпис” вiд 22.05.2003  № 852-IV. Відповідно до нього:

електронний цифровий підпис — вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача.
Електронний цифровий підпис. Що це таке?
Для здійснення своєї діяльності підприємствам необхідно складати, оброблювати, передавати, одержувати, зберігати, використовувати та знищувати велику кількість документів. Для прискорення та спрощення цих процесів використовуються документи у електронній формі. Сукупність цих процесів називається електронним документообігом. Для того, щоб електронні документи можна було вважати цілісними, тобто для того, щоб їх юридична сила прирівнювалася до документів на папері, на них ставиться електронний цифровий підпис.

На сьогоднішній день в Україні електронний документообіг між підприємствами ще не набув широкого використання. Проте документообіг у електронній формі все більше використовується у взаємовідносинах між підприємствами та державними органами. За допомогою спеціального програмного забезпечення бухгалтер може скласти та відправити обов’язкову регулярну звітність до податкової інспекції, пенсійного фонду або до інших державних органів у найкоротші терміни. Йому більше не потрібно їхати до державного органу, вистоювати там у чергах та тратити свій дорогоцінний час.

Що ж саме потрібно зробити підприємству для того, щоб мати змогу відправляти звіти до державних органів у електронному вигляді? Для подання податкової звітності ці питання регулює Наказ ДПА України від 10.04.2008р. № 233 „Про подання електронної податкової звітності”. Наприклад для подання звітності до пенсійного фонду – Постанова Правління ПФУ “Про затвердження порядку подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі”  вiд 19.04.2007  № 7-7, та інші.

Подання звітності у електронній формі до різних державних органів має свої особливості, проте у загальній формі цей процес можна описати наступним чином:

Спочатку треба отримати сам електронний цифровий підпис та посилені сертифікати відкритих ключів для посадових осіб, що мають право підпису та печатку юридичної особи в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів.

Потім необхідно узгодити всі питання щодо подання електронної звітності з відповідним державним органом, шляхом укладання договору, та надати посилені сертифікатів ключів на електронному носії. При цьому підприємству надається вся інформація, що необхідна для відправлення електронних звітів.

Після цих простих дій підприємство має можливість відправляти обов’язкові регулярні звіти до державних органів електронною поштою, за допомогою електронного цифрового підпису.

Важливість впровадження електронного цифрового підпису важко переоцінити. Завдяки йому документообіг між суб’єктами економічної діяльності значно прискорюється, він дає можливість електронним документам набувати такої самої юридичної сили, що і документи на папері із власноручним підписом та мокрою печаткою. Сфера використання електронного цифрового підпису надалі буде тільки розширюватися та засоби тільки вдосконалюватися.

Електронний цифровий підпис. Що це таке?
Оцініть статтю

5 Responses to Електронний цифровий підпис. Що це таке?

 1. Инна:

  |А можно узнать ФИО автора?

 2. А можна дізнатися навіщо?

 3. нн:

  Спочатку треба отримати сам електронний цифровий підпис та посилені сертифікати відкритих ключів для посадових осіб, що мають право підпису та печатку юридичної особи в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів. — где,как,платно/бесплатно???Тема статьи не раскрыта!!!!

 4. Віталія:

  Підскажіть будь-ласка, як правильно вести облік бібліотечних фондів відповідно до змін в п.1.20 Інструкції №64, якщо бібліотекарі приносять накладні з копійками.Як саме списувати літературу,якщо вони приносять акти на списання з копійками.

 5. Віталія, вибачте, на це питання не можу вам відповісти оскільки з цим не стикався.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00571 sec