Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина друга

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Першу частину статті читаємо тут.

Відповідно, перш ніж зареєструвати таку податкову накладну у Єдиному реєстрі, на спецрахунок треба покласти шосту частину виручки від реалізації (якщо на момент реєстрації у підприємства немає податкового кредиту). Звичайно, на реєстрацію податкової накладної у ЄРПН дається 15 календарних днів, але від цього не легше.

Що буде підприємству роздрібної торгівлі, якщо реєструвати всі такі податкові накладні вкінці місяця, щоб простіше було планувати фінансові потоки? Що буде, якщо підприємство взагалі не буде реєструвати такі податкові накладні у ЄРПН, а буде сплачувати ПДВ за результатами подання податкової декларації? Відповіді на ці питання спробуємо знайти далі.

Чи передбачена відповідальність за нереєстрацію податкової накладної у ЄРПН?

На даний момент, єдина можлива відповідальність, яка може застосовуватися до платника ПДВ, який не зареєстрував податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних, це адміністративний штраф за статтею 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (до 170 грн. за перше порушення). Роз’яснення податкової служби з цього питання у Базі знань ЗІР читайте тут //byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=113.

Звісно, ми не говоримо про те, що покупець втратить право на податковий кредит, якщо не встигне подати скаргу, адже у цій статті мова йде саме про продавця та ще й того, який здійснює продаж товарів кінцевим споживачам, яким податкова накладна взагалі не потрібна.

Що буде, якщо реєструвати податкові накладні із запізненням?

Пункт 201.10 Податкового кодексу надає продавцю товарів чи послуг 15 календарних днів для реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі. Вказаний строк залишиться таким самим і з першого січня 2015 року. Що буде платнику ПДВ, який буде реєструвати всі податкові накладні за місяць, виписані за щоденним підсумком операцій, в останній день місяця, або взагалі до 15 числа місяця, наступного за звітним?

З одного боку, при такому підході, підприємство може чітко спланувати свої фінансові потоки (як в старі добрі часи до введення електронного адміністрування). З іншого боку, після спливу 15 календарних днів, наступних за датою виписки податкової накладної, система не реєструє такі податкові накладні у ЄРПН. Тобто, при такому підході, приблизно половина податкових накладних за календарний місяць не буде зареєстрована у Єдиному реєстрі.

Чим це загрожує? Поки що, тільки штрафом у 170 грн.

Що буде, якщо взагалі не реєструвати податкові накладні?

Реєструвати тільки половину податкових накладних за місяць, чи взагалі не реєструвати жодної податкової накладної, які не треба надавати покупцю, та які, відповідно, не впливають на податковий кредит покупців, на мій погляд, одне й те саме. І те і те порушення підпадає під дію статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Щоправда, повна нереєстрація податкових накладних на кінцевого споживача та подібних, у Єдиному реєстрі, дозволить підприємству сплачувати більшу частину ПДВ за результатами подання податкової декларації один раз на місяць, а не вилучати обігові кошти з обороту підприємства протягом всього місяця.

Нереєстрація податкових накладних у ЄРПН передбачена формулою електронного адміністрування

Для початку, все ж таки, подивимося на формулу електронного адміністрування ПДВ:

SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах — SНаклВид — SВідшкод — SПеревищ,

Звертаємо увагу на останній показник, який розшифровується наступним чином:

SПеревищ — загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як бачимо, люди, які придумали електронне адміністрування ПДВ, передбачили можливість того, що підприємства можуть не реєструвати деякі податкові накладні у Єдиному реєстрі.

Електронне адміністрування ПДВ. Обираємо менше з двох зол

З огляду на відсутність серйозної відповідальності за нереєстрацію податкових накладних у ЄРПН, введення з першого січня 2014 року електронного адміністрування податку на додану вартість просто вимушує деякі підприємства користуватися способом, описаним у статті.

Але, я можу із впевненістю сказати те, що якщо підприємства роздрібної торгівлі або просто ті підприємства, які виписують багато податкових накладних, які не треба надавати покупцю, будуть масово не реєструвати податкові накладні у ЄРПН, податкова служба буде однозначно ініціювати зміни до Податкового кодексу, які будуть передбачати значно серйознішу відповідальність за нереєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі, ніж адміністративний штраф у 170 грн.

При поддержке: Яркая вывеска, которая рекламирует бизнес и показывает его с выгодной стороны, приносит много клиентов. Заказать вывеску, которая будет приносить клиентов, можно по ссылке.

Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина друга
Оцініть статтю

One Response to Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина друга

  1. Владимир тел +380679507922:

    Державна установа (Замовник), за рахунок державних коштів, проплачує поставку с/г продукції, закупленої юридичною особою (Постачальником) — платником ПДВ у фізичних осіб — неплатників ПДВ. При цьому будь-яких проводок по відшкодуванню ПДВ по даній операції (Замовником ) не здійснюється, однак установа зареєстрована платником ПДВ, оскільки має спецрахунок для здійснення звичайних господарських операцій. Формально право на сплату ПДВ з націнки згідно ст. 189 п.12 настає в таких випадках при здійсненні таких операцій «з постачання особам, які не зареєстровані як платники податку». Чи є шанс виграти судову справу, в разі сплати «Постачальником» ПДВ з націнки, адже фактично по даній операції «Замовник» не є платником податку?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *