Допомога по вагітності та пологах. Розрахунок декретних, бухгалтерський облік, призначення, звітність та відшкодування

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Продовжуємо відповідати на питання читачів.

Зараз пишеться цикл статей на тему заробітна плата. Вже висвітлені такі питання, як податкова соціальна пільга та види відпусток і право іх надання. Тому питання, яке було задане читачем стало дуже доречним. Ось саме питання:

Поясніть будь-ласка. Якщо найманий працівник, який працює на єдинщика, піде у відпустку по догляду за дитиною хто повинен оплачувати цю відпустку? Фонд соц страху на випадок безробіття та тимчасової втрати працездатності чи підприємець?

Якщо відповідати на це питання дуже коротко, то можна відповісти так: наймані працівники, що працюють на єдинника, чи на платника фіксованого податку, чи на підприємство нічим один від одного не відрізняються. Кожен працівник має право на заробітну плату, на пенсію, на лікарняні та на відпустку. Отже відповідь: витрати на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами покриваються за рахунок коштів Фонду Соціального Страхування з Тимчасово Втрати Працездатності.

Читайте також Розрахунок сум відпускних. Порядок та приклади

Проте, слід написати більш розширену відповідь. Для цього доведеться дещо збільшити саме питання: що робити підприємству (чи підприємцю) коли наймана працівниця завагітніла та збирається у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Після цієї відпустки працівниці, зазвичай, йдуть у відпустку по догляду за дитиною до трьох років.

Бухгалтер підприємства (чи підприємець) повинен оформити належним чином необхідні документи для того, щоб Фонд перерахував гроші на рахунок підприємства для виплати допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. Для зручності сприяння цього процесу слід розділити його на декілька етапів.

Оформлення та надання відпустки по вагітності та пологах

Все починається тоді, коли працівниця приносить листок непрацездатності, виданий у встановленому порядку, до бухгалтерії. Листок непрацездатності видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності одразу на 126 календарних днів. 70 днів до пологів, та 56 днів після. При чому строк у 56 днів після пологів може бути подовжено до 70 днів за рішенням лікаря у зв’язку із ускладненнями при пологах.

Далі працівниця пише заяву. Приблизна форма заяви наступна:

Прошу надати мені відпустку по вагітності та пологах з ХХ.ХХ.ХХр. по ХХ.ХХ.ХХр. (листок непрацездатності — серія, №)

Після цього необхідно оформити Наказ про надання відпустки. Приблизний текст Наказу наступний:

На підставі розділу IV статті 17 Закону України «Про відпустки», Петровій Олені Олександрівні, менеджеру відділу постачання, надати оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами — з ХХ.ХХ.ХХр. по ХХ.ХХ.ХХр.
Підстава: заява Петрової О.О., листок непрацездатності — серія, №, виданий ………).

Розрахунок суми декретних

Читайте також Допомога по вагітності та пологах для підприємця — платника єдиного податку. Право на отримання та приклад розрахунку

Переходимо до розрахунку суми відпускних. Згідно зі ст. 39 Закону (3), допомога за вагітністю й пологам надається застрахованій особі в розмірі 100% середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу. Згідно п.20 Порядку (2) сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами розраховується наступним чином:

Двп = Зпср * Ккд,

де Двп – сума допомоги по вагітності та пологам;

Зпср – середньоденна заробітна плата за 6 або менше відпрацьованих повних місяців, або за фактично відпрацьований час.

Ккд – кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто 126 або 140 днів.

Отже для того, щоб правильно розрахувати розмір допомоги треба правильно розрахувати суму середньої заробітної плати. Вона розраховується за формулою:

Зпср = Д \ Ккд(рп),

де Д – дохід, що припадає на розрахунковий період;

Ккд(рп) – кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

До суми доходу, що приймає участь у розрахунку середньої заробітної плати за розрахунковий період включаються тільки ті виплати які включаються до фонду заробітної плати та з яких сплачувалися внески до Фонду тимчасової непрацездатності.

Читайте також Розрахунок лікарняних 2014. Інструкція та приклади

До кількості календарних днів у розрахунковому періоді відносяться всі дні окрім:

—         днів хвороби;

—         днів відпустки за вагітністю та пологами;

—         днів відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років або шести років за медичним висновком.

Слід зазначити, що цей показник не зменшується на святкові та неробочі дні. Про це говориться у Листі (4).

Приклад з умовними цифрами. Жінка працює на підприємстві з 2007 року. Йде у відпустку по вагітності та пологам з 04.09.2009 р. до 07.01.2010 року. Розрахунковий період: березень – серпень. Оклад 2500 грн.

1.Працівниця була у відпустці з 20.02.2009 до 16.03.2009 року включно. Сума відпускних за березень 1000 грн. Сума заробітної плати за березень 1200 грн.

2.Працівниця була у відпустці за свій рахунок з 03.05.2009 до 10.05.2010 р. Заробітна плата за травень 1900 грн.

3.У липні працівниця хворіла з 15.07.2009 до 30.07.2009 р. Лікарняні – 1050 грн. Заробітна плата за липень – 1200 грн.

Розрахуємо середню заробітну плату за розрахунковий період та визначемо кількість календарних днів у періоді. Дані наведено у таблиці.

Місяць Загальний дохід Дохід, що включається до розрахунку Кількість днів у місяці Кількість днів, що включаються у розрахунок
Березень 1000 грн. відпускні

1200 грн. заробітна плата

2200 грн. 31 31
Квітень 2500 грн. заробітна плата 2500 грн. 30 30
Травень 1900 грн. 1900 грн. 31 31
Червень 2500 грн. 2500 грн 30 30
Липень 1050 грн. лікарняні

1200 грн. заробітна плата

1200 грн. 31 15
Серпень 2500 грн. 2500 грн. 31 31
Разом 12 800 грн. 168

На лікарняні не нараховуються страхові внески, тому цю суму не відносимо до доходу для розрахунку середньої заробітної плати.

Зп.ср. = 12 800 грн. / 168 днів = 76,19 грн.

Двп = 76,19 грн. * 126 днів = 9 599,94 грн.

Виплата відпускних та відшкодування

Сума відпускних у зв’язку із вагітністю та пологами повинна бути виплачена під час найближчої виплати заробітної плати. Зазвичай підприємства виплачують ці суми за свій рахунок, а потім чекають на відшкодування з боку соц. страху. Проте, дехто чекає, поки фонд перерахує суми допомоги на рахунок підприємства, а вже тільки потім виплачують іх працівниці. Законом (3) передбачено, що допомога у зв’язку з вагітністю та пологами повинна бути виплачена у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Допомога повинна бути призначена не пізніше десяти днів з дня отримання необхідних документів, тобто листка непрацездатності від працівниці.

Читайте також Відпустки. Види та право надання

Далі бухгалтер підприємства повинен звернутися до Фонду Соціального Страхування з Тимчасової Втрати Працездатності для того, щоб отримати відшкодування суми оплати відпускних у зв’язку з вагітністю та пологами. Необхідно надати копію листка непрацездатності працівниці, копію наказу про надання відпустки та написати заяву на відшкодування сум відпускних. Після проведення перевірок Фонд з тимчасової втрати працездатності повинен відшкодувати підприємству суми сплачених відпускних.

Бухгалтерський облік виплати допомоги за вагітністю та пологами

Якщо бухгалтер пдіприємства не справляється з розрахунком декретних, то завжди можна скористатися бухгалтерськими послугами. В синтетичному обліку операціі з виплати допомоги відобразяться наступним чином:

Зміст операціі Дт Кт Сума
1. Нараховано допомогу 652 663 9599,94
2. Виплачено допомогу 663 301 9599,94

Допомога по вагітності та пологах надається працівниці за рахунок коштів Фонду з тимчасово втрати працездатності, тому вона не включається до загального місячного оподатковуваного доходу згідно пп.4.3.1 Закону (5). Також вона не включається до фонду заробітної плати, а отже не обкладається внесками до фондів соціального страхування згідно інструкціі (6). Відповідно, до валових витрат підприємства сума допомоги не відноситься.

Відображення суми допомоги з вагітності та пологів у формі №1-ДФ

У податковому розрахунку за формою № 1-ДФ сума допомоги відображається з ознакою доходу 22 “Сума державної матеріальної та соціальної допомоги …”. Вся сума допомоги відображається у кварталі, у якому іі було нараховано. Тобто цю суму не треба розподіляти між місяцями відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відображення суми допомоги з вагітності та пологів у звіті Ф4-ФСС з ТВП

Суми допомоги необхідно відобразити у таблиці III «Розрахунки по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування» у рядку 14 у загальній сумі витрат страхувальника за звітний період із розшифровкою за періодами: «На початок кварталу» та «За звітний період» із розбиттям за місяцями звітного періоду. Розшифровка даних рядка 14 таблиці III за видами витрат відображається в таблиці IV «Витрати за рахунок страхових внесків». Так, у рядку 3 таблиці IV «Витрати за рахунок страхових внесків» зазначається допомога по вагітності та пологах. При цьому в колонці 3 проставляється кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, у колонці 4 — сума нарахованого допомоги по вагітності та пологах. Сума допомоги відображається однією сумою в місяці, в якому її було нараховано.

Читайте також Розрахунок відпускних 2014. Порядок та приклади

Надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Після закінчення відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами працівниця має право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона починається з дня, наступного після закінчення відпустки по пологах. Для цього працівниця пише заяву, та бухгалтер повинен оформити наказ про надання відпустки. Копія цього наказу знадобиться працівниці для оформлення ій допомоги при народженні дитини та допомоги до досягнення дитиною трирічного віку.

Отже, якщо працівниця підприємства завагітніла та має йти у відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, не треба вважати, що на голову бухгалтера звалилася купа проблем. Від бухгалтера усього лише потрібно оформити наказ про надання відпустки та розрахувати суму відпускних. Після цього треба звернутися до Фонду з тимчасової втрати працездатності для відшкодування суми відпускних, що були виплачені робітниці.

Перелік використаних джерел.

  1. “Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455.
  2. “Порядок   обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням” затверджений Постановою КМУ від 26 вересня 2001 р. N 1266.
  3. Закон України від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням і похованням».
  4. Лист Міністерства Праці та Соціальної Політики “ Щодо оплати листків непрацездатності по вагітності та пологах ” від 13.02.2010 N 36/18/99-10.
  5. Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб” вiд 22.05.2003  № 889-IV.
  6. “Інструкція зі статистики заробітної плати” затверджена Наказом Державного Комітету Статистики Украіни 13.01.2004 N 5.
Допомога по вагітності та пологах. Розрахунок декретних, бухгалтерський облік, призначення, звітність та відшкодування
5 (100%) 1 vote

MAXCACHE: 0.54MB/0.00048 sec