Доплата до мінімальної заробітної плати та працівники з погодинною оплатою

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

З початку 2017 року були суттєво змінені умови здійснення нарахування заробітної плати. Зокрема зміни торкнулися порядку застосування мінімальної заробітної плати. Держбюджетом на 2017 рік затверджено розмір мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць 3200 грн. та в погодинному розмірі 19,34 грн.

На нашому сайті вже є декілька статей про доплату до мінімальної заробітної плати, з якими варто ознайомитися:

Коли застосовується мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі

Погодинна оплата праці передбачає нарахування працівникам заробітної плати виходячи з погодинної тарифної ставки і фактичної кількості відпрацьованих ними годин за розрахунковий період. При цьому існують погодинна система оплати праці та погодинно-преміальна, за якої працівники окрім основної заробітної плати отримують премії.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» № 330 від 05.05.2010 року мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі застосовується:

 • на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
 • фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
 • в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці.

Тобто погодинна мінімальна заробітна плата може застосовуватися лише для тих працівників, яким відповідно до колективного договору замість посадового окладу встановлена годинна тарифна ставка.

Читайте також Індексація заробітної плати за березень 2017 року. Таблиця та інструкція

Мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на місяць та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 40-годинному робочому тижні.

Саме так було визначено мінімальну зарплату в погодинному розмірі на 2017 рік:

3200,00 грн.* 12 міс / 1986 годин = 19,34 грн., де

1986 – норма тривалості робочого часу в розрахунку на рік.

Доплата до мінімального рівня заробітної плати для працівників з погодинною оплатою

Статтею 31 Закону України«Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР передбачено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. При цьому для забезпечення мінімального рівня зарплати не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Для працівників з погодинною оплатою праці розмір мінімальної заробітної плати повинен визначатися шляхом множення мінімальної зарплати в погодинному розмірі на місячну норму робочого часу.

Приклад розрахунку мінімальної зарплати за погодинною системою

Місячна норма робочого часу при 40-годинному робочому тижні в лютому 2017 року – 160 годин.

Мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі в лютому становить:

19,34 грн. * 160 год. = 3094,40 грн.

В березні 2017 року місячна норма робочого часу – 175 годин.

Читайте також Приклади розрахунку податкової соціальної пільги

Мінімальна заробітна для працівників з погодинною оплатою в березні становить:

19,34 грн. * 175 год. = 3384,50 грн.

Таким чином, для працівників з погодинною оплатою праці місячний розмір мінімальної заробітної плати змінюється щомісяця в залежності від норми робочого часу та може бути менше, або більше ніж 3200,00 грн.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, потрібно провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати.

Приклад розрахунку доплати до мінімальної зарплати за погодинною системою оплати праці

Працівнику встановлено годинну тарифну ставку в розмірі 15,32 грн. Він повністю виконав місячну норму робочого часу – 159 годин.

За фактично відпрацьований час заробітна плата становить:

15,32 грн. * 159 годин = 2435,88 грн.

За працю в нічний час працівнику нараховано 324,00 грн.

Визначимо мінімальний розмір заробітної плати, який належить виплатити працівнику:

19,34 грн. * 159 годин = 3075,06 грн.

Читайте також Відповідальність за неоформлених працівників та інші порушення трудового законодавства у 2017 році

Оскільки сума доплати за роботу в нічний час не враховується для забезпечення мінімального рівня зарплати, то розмір доплати до мінімуму становить:

3075,06 грн. – 2435,88 грн. = 639,18 грн.

Таким чином, розмір заробітної плати становить:

2435,88 грн. + 639,18 грн. + 324,00 грн. = 3399,06 грн.

Якщо працівник за якихось обставин (тимчасова непрацездатність, відпустка, праця в умовах неповного робочого часу) не відпрацював місячну норму робочого часу, мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Приклад розрахунку мінімальної зарплати при неповністю відпрацьованій годинній нормі

При нормі робочого часу 160 годин працівник відпрацював 120 годин. Визначимо мінімальний розмір заробітної плати за фактично відпрацьований час:

Читайте також Податкова соціальна пільга 2017. Хто має право, як розрахувати та як отримати

19,43 грн. * 120 годин = 2331,60 грн.

Доплата до мінімальної заробітної плати та працівники з погодинною оплатою
4 (80%) 3 votes

3 Responses to Доплата до мінімальної заробітної плати та працівники з погодинною оплатою

 1. Olga:

  Доброго дня!
  Я молодий лікар-інтерн. Працюю з серпня місяця, кількість робочого часу в день складає 7,42.
  Період інтернатури поділяється на заочну(Серпень)та очну частину(Вересень,Жовтень,Листопад,Грудень,Січень, Лютий)(але 7,42, в табелі на заробітну плату, не змінюється при очній та заочній частині). У Березні 2017 року знову почалася заочна частина інтернатури.
  Протягом 2016 року заробітна плата у всих лікарів-інтернів, в том числі і у мене, була однаковою. З 2017 року я почала отримувати на 300 грн. менше моїх колег.
  Пішла у бугалтерію з’ясувати причину, але чіткої відповіді не отримала і звернула увагу на хвилювання відповідача.
  Мені пояснили, що моя заробітна плата залежить від відрядженння(заочна чи очна частина), сказали що у моєму медичному закладі є свої накази якими вони керуються(їх назву не сказали) і тому я отримую меншу заробітну плату порівняно з лікарями-інтернами(які теж працюють на 7,42 та знаходяться у відрядженні).
  Допоможіть будь-ласка роз’яснити цю ситуацію! Які документи потрібно запросити та чи правомірно знижувати заробітну плату у зв’язку зі зміною очної чи заочної частини?

  • Ольга, вам треба запросити ваші розрахункові листи за кожен місяць роботи у 2017 та у 2016 році. Там буде видно, за рахунок чого ви з початку 2017 року почали отримувати меншу заробіну плату.
   Будь які накази, які впливають на вашу заробітну плату вам зобов’язані надати.
   Правомірно чи неправомірно сказати дійсно дуже важко, оскільки ваше питання скоріше за все регулюється внутрішніми документами вашої організації.

 2. Оксана:

  Доброго дня! Скажіть мені будь — ласка! Як нарахувати доплату до мін. Зарплати, якщо працівник у жовтні 2017 року відпрацював 168 годин, але прийнятий з 11 жовтня 2017 року

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00033 sec