Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Збільшення розміру мінімальної заробітної плати та відповідно зріст мінімального страхового внеску призвели до того, що роботодавці неохоче укладають трудові договори, а все частіше залучають працівників до виконання робіт за договорами цивільно-правового характеру. Про основні нюанси складання та оподаткування договорів ЦПХ піде мова далі.

Договір ЦПХ та його основні відмінності від трудового

На відміну від трудового договору відносини за договором цивільно-правового характеру не є відносинами між працівником та роботодавцем. Сторонами цивільно–правового договору виступають замовник та виконавець, а всі дії за договором регламентуються Цивільним Кодексом.

Читайте також Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

В договорі ЦПХ зазначається вичерпний перелік робіт або послуг. Договір в якому зазначено «надання бухгалтерських послуг» або «послуги по прибиранню приміщень» при перевірці можуть перекваліфікувати в трудовий. В цьому випадку правильніше зазначати «складання та подання бухгалтерської звітності, ведення первинної документації, нарахування заробітної плати тощо» та «миття вікон та плафонів, миття підлоги, чистка меблів і так далі».

В договорі ЦПХ обов’язково зазначається конкретний термін виконання робіт (надання послуг) та їх вартість.

Виконання робіт оформлюється відповідним актом.

Строки виплати винагороди за договором ЦПХ

На відміну від трудового договору винагорода за цивільно-правовим договором встановлюється виключно за згодою сторін. Законодавством не передбачені обмеження в частині мінімального або максимального розміру винагороди. Строк виплати винагороди оговорюється в договорі. Зазвичай винагорода виплачується після закінчення терміну договору та підписання акту виконаних робіт. Проте, якщо виконання робіт потребує тривалого терміну, допускається складання проміжних актів та виплата частини винагороди.

Оподаткування винагороди за договорами ЦПХ

Виплати за договором цивільно-правового характеру обкладаються тими самими податками і зборами, що і зарплатні виплати за трудовим договором.

Проте, існують певні відмінності оподаткування договорів ЦПХ, в яких виконавцем є фізична особа та фізична-особа підприємець.

Оподаткування договорів з фізичною особою, що не є підприємцем

Відповідно до п.п. 164.2.2 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

Читайте також Як будуть проходити перевірки щодо дотримання законодавства про працю. Права перевіряючих, штрафи, оскарження

Податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18% від суми виплати утримується одночасно з виплатою винагороди. В разі, якщо акт виконаних робіт був підписаний, але кошти по ньому не були сплачені, ПДФО сплачується протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (пп. 168.1.5 ПКУ). Податкова соціальна пільга на працівників, які виконують роботи за цивільно-правовим договором не поширюється.

Військовий збір утримується в розмірі 1,5% від суми винагороди. Сплачується військовий збір одночасно зі сплатою ПДФО.

На суму винагороди нараховується єдиний соціальний внесок в розмірі 22%. Сплачується ЄСВ одночасно з виплатою винагороди. Якщо був підписаний акт прийому робіт, але його не оплатили, ЄСВ сплачується не пізніше 20-го числа місяця, що йде за місяцем його нарахування.

В разі виплати винагороди за договором ЦПХ в розмірі менше ніж мінімальна заробітна плата, не потрібно доводити ЄСВ до рівня мінімального страхового внеску.

В разі, якщо строк виконання робот за договором ЦПХ перевищує календарний місяць, то відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 2464-VI ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення винагороди, виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

В разі, якщо виконавцем є фізична особа, замовник відображає суми, нараховані за договором ЦПХ у звіті з ЄСВ за формою Д4 та у звіті 1ДФ.

Оподаткування договорів з фізичною особою-підприємцем

У разі, якщо до виконання робіт за договором ЦПХ залучається фізична особа-підприємець підприємство з суми винагороди не повинно нараховувати ЄСВ, утримувати та сплачувати ПДФО та військовий збір. Але це за умови якщо:

 • підприємець, що працює на загальній системі оподаткування, буде виконувати роботи або надавати послуги, які відповідають видам діяльності, зазначеним у відомостях із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. До договору потрібно надати копію витягу з ЄДР та копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності;
 • підприємець, що працює на єдиному податку, виконує роботи (послуги) , які відповідають видам діяльності, які зазначені в реєстрі платників єдиного податку першої та другої групи і видам діяльності, указаним у ЄДРдля платників третьої групи.

Таким чином, якщо підприємці надавали послуги або виконували роботи за договором ЦПХ відповідно до зареєстрованих кодів КВЕД, підприємство-замовник не сплачуватиме з винагороди ПДФО, ЄСВ та військовий збір.

Суми, нараховані за договором ЦПХ у звіті з ЄСВ за формою Д4 замовник в цьому випадку не відображує.

Винагорода за договором включається в доход підприємця та оподатковується згідно вибраній системі оподаткування.

Читайте також Розрахунок відпускних 2017. Розрахунковий період, середня зарплата, приклади

Соціальні гарантії працюючим за договорами ЦПХ

Працівники, що виконують роботи за цивільно-правовими договорами, не включаються до штатного розпису. На них не поширюються правила трудового розпорядку. Такі робітники не мають права на відпустку, їм не проводиться доплата за роботу в надурочний, нічний та святковий час. Оскільки при праці за договором ЦПХ оплата проводиться не за витрачений час, а за кінцевий результат роботи, виконавці робіт не мають права на оплату допомоги за листками непрацездатності, адже заробіток за період хвороби вони не втрачають.

Проте, оскільки на винагороду за цивільно-правовими договорами нараховується ЄСВ в розмірі 22%, час праці за договором ЦПХ зараховується до страхового стажу для нарахування пенсії. При цьому враховується розмір сплаченого внеску. Якщо за виконану роботу протягом місяця сплачено внесок в розмірі мінімального та вище, то незалежно від того, скільки часу потрачено на виконання роботи, до пенсійного стажу зараховується календарний місяць. В разі, якщо нараховано ЄСВ в розмірі меншому, ніж мінімальний внесок, страховий стаж розраховується пропорційно сплаченій сумі.

Приклад 1

За цивільно-правовим договором робітник виконував роботи з 10.05.2017 р. по 25.05.2017 р. та отримав винагороду в розмірі 3500,00 грн. Замовник сплатив ЄСВ в сумі 770,00 грн., що більше ніж 704,00 грн. – мінімальний страховий внесок в 2017 році. Тож травень повністю зараховується до страхового стажу працівника.

Читайте також Все про відпустки 2017. Види відпусток, хто має право, як отримати

Приклад 2

Працівник за договором ЦПХ працював з 01.04.2017 р. по 30.04.2017 р. та отримав винагороду в розмірі 2800,00 грн. Сума сплаченого ЄСВ становить 616 грн. Визначимо кількість днів, які зарахуються до страхового стажу за цим договором пропорційно розміру мінімального внеску:

616 грн. * 30 днів: 704 грн. = 26 днів.

При поддержке: Слышали ли вы что такое электронный кассир? Это выгодный способ заменить кассира на автомат самообслуживания для супермаркетов и небольших магазинов. Подробнее читайте на сайте e-cashier.ru.

Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування
3.7 (73.33%) 3 votes

6 Responses to Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування

 1. Boris:

  Якщо видано наказ або розпорядження про прийняття на роботу, працівника ознайомлено перед початком роботи під розписку з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором, проведено інструктаж з питань охорони праці, укладено додатковий договір про повну матеріальну відповідальність тощо, порядок оформлення договору цивільно-правового характеру фактично відповідатиме порядку оформлення трудового договору.

  • Борис, дуже цікава думка. Тільки навіщо все це робити, якщо виконавець послуг за цивільно правовим договором фактично не є працівником підприємства. Виконавець за договором ЦПХ не зобов’язаний все це виконувати. Тим більше він не зобов’язаний брати на себе повну матеріальну відповідальність. Його відносини з підприємством регулюються виключно договором цивільно — правого характеру.

 2. Тетяна:

  обрый день.Помогите узнать.Сколько стоит час моей роботы ? И как его рассчитать? Я работаю посменно по 12 часов дневные и ночные смены с 8 до 20, аппаратчиком браго-спирторектификационных колон 5 разряда. І какая зарплата будет за декабрь, если отработано 192 часа, из них 8 смен ночные(с 20:00 до 8:00)и 8 смен дневные(с 8 до 20).

 3. Добрый вечер!
  Прокомментируйте, пожалуйста, следующую ситуацию.
  Предприятие — заказчик нанимает по ГПД физических лиц для выполнения определенных работ, платит по факту в зависимости от объема выполненной работы.
  Исполнитель не ограничен в том сколько он должен выполнить, получает оплату только из расчета объема произведенной продукции.
  Некоторые исполнители в течение года по несколько раз обращаются на предприятие и берут заказы на выполнение работ.
  Не будет ли такая деятельность исполнителей квалифицирована как предпринимательская по признаку «систематичности»?
  Если возможна такая переквалификация, то какие последствия для исполнителя и для заказчика?
  Спасибо!

 4. Зоя:

  Добрий день, підскажіть будь ласка.Організація неприбуткова потрібно приймати садівника на такий термін роботи з 02.04.2018 по 16.11.2018, як правельно прийняти його на роботу та зробити запис в трудовій книзі.

 5. Елена:

  Добрий день, підскажіть будь ласка.ФОП 3 групи без НДС орендує кабінет стомотологі пятниця-субота сама приймає у пятницю ,а у суботу ні хотіла оформити суборенду , з іншим лікарем-стоматологом не має дозволу чи може вона прийняти його на роботу на 0,25 ставки але він також ФОП 2 групи як правильно це зробити чи можно укасти з ним ЦПХ.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00048 sec