Договір позички на безоплатне користування майном. Оподаткування у позичкодавця та отримувача майна

bykashka » 12 мар 2012, 11:40

У коментарях до статті про оренду для платників єдиного податку було задано питання. Воно не зовсім стосується теми статті, тому думаю, що його можна перенести сюди. Саме питання:

Ира
Наша компанія (юр. особа, платник податку на прибуток на загальних підставах) підписала договір позики на безоплатне користування майном (ринкова вартість майна 250 000,00 грн.). Згідно даного договору Ми – орендар. У мене виникли питання:
1) ця операція трактується як надання послуги і Я повинна включити до доходу і відобразити в Декларації з податку на прибуток ціну даної послуги. ЦІНА даної послуги НЕ залежить від ринкової вартості даного майна?
2) Я дане майно (а саме це будуть ОЗ обладнання) НЕ повинна брати собі на баланс и НЕ повинна нараховувати знос, амортизацію?

bykashka » 12 мар 2012, 12:14

Знайшов у Лізі таку статтю про оподаткування договору позички:

Налоговый учет
Поскольку при передаче ссудодателем имущества пользователю не происходит перехода права собственности на него и оно впоследствии подлежит возврату, то у пользователя операции по передаче (получению) имущества не должны вызывать налоговых последствий по налогу на прибыль (пп. 153.4.1 НКУ).

Если предметом договора выступает необоротный актив, то у пользователя полученный объект не подлежит амортизации. В свою очередь, ссудодатель должен прекратить начислять амортизацию на переданный объект – как неиспользуемый в хозяйственной деятельности1 (п. 144.1, п. 144.3 НКУ).

1 Договор ссуды предполагает безвозмездное (бесплатное) пользование полученной вещью, то есть не предполагает получения дохода от осуществления такой операции, следовательно, не соответствует определению хозяйственной деятельности (пп. 14.1.36 НКУ).

По этой же причине по переданному в пользование имуществу ссудодатель должен начислить налоговые обязательства по НДС по правилам п. 189.1 НКУ.

А ось стаття з порталу дебет кредит:

2. За договором позички. Податкових наслідків з податку на прибуток договір позички не спричинює, бо не передбачає нарахування плати за користування майном. Під визначення без­оплатно наданої послуги, наведене у п. 1.23 Закону про прибуток, оренда не підпадає. Права на амортизацію такого комп’ютера, за пп. 8.1.2 Закону про прибуток, підприємство не матиме. Адже, оскільки за договором позички отримання доходу не передбачається, то й назвати таку діяльність господарською немає підстав.

Для підприємства, яке є платником єдиного податку, податкових наслідків договір позички також не матиме, оскільки немає фактичного надходження коштів на поточний рахунок або до каси підприємства.

Проте надання права на користування підпадає під визначення поставки послуг з точки зору Закону про ПДВ (п. 1.4). Тож слід відобразити податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до підпункту 3.1.1 Закону про ПДВ. При цьому база оподаткування визначатиметься виходячи зі звичайної ціни, згідно з п. 4.2 Закону про ПДВ.

Важливо зазначити: оскільки амортизація на такий комп’ютер не нараховується, він вважається невиробничим основним фондом. Тому в момент передачі його у тимчасове користування слід нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за звичайною для комп’ютера ціною відповідно до п. 4.9 Закону про ПДВ.

Трохи пізніше спробую все підсумувати та розписати всі можливі податкові наслідки для позичкодавця та отримувача майна.

Marina76 » 05 ноя 2013, 12:32

У нас в хозяйстве тоже возникла подобная проблема: у учредителя есть комбайн, но в уставный фонд его вносить не хочет. Как лучше оформить использование этого комбайна: оформить аренду или договор позички? И если учредитель также оформлен как ФОП на общей системе, то как лучше оформлять: с физ лицом или ФОП?

 

Договір позички на безоплатне користування майном. Оподаткування у позичкодавця та отримувача майна
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.51MB/0.00033 sec