Договір цивільно-правового характеру. Коли він укладається і які його переваги

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

В українському законодавстві існує два види відносин, що передбачають виконання певного обсягу роботи і, відповідно, оплату праці. Одні з них регулюються Кодексом Законів про працю (далі КЗпП) і виникають після укладення трудового договору між роботодавцем (юридичною або фізичною особою) і працівником. Інші регулюються Цивільним Кодексом України (далі ЦКУ) і виникають після укладення цивільно — правового договору між замовником (фізичною або юридичною особою) і виконавцем. Останнім часом українські роботодавці, переслідуючи різні цілі, все частіше стали вдаватися до останньої формі трудового найму. У даній публікації розберемося з законодавчою основою укладення такого роду договорів і розглянемо, які переваги і недоліки виникають у замовника і виконавця в процесі виконання цих договорів.

Читайте також Чи є оренда послугою в цілях застосування податкового законодавства? Чи може платник єдиного податку другої групи надавати майно в оренду?

Предмет і види договорів цивільно — правового характеру

Загальний зміст будь-якого цивільно — правового договору полягає в тому, що одна зі сторін зобов’язується виконати певний обсяг робіт (виконавець), а інша (замовник) прийняти її і оплатити на умовах цього договору.

Існує цілий ряд договорів цивільно — правового характеру, що укладаються між замовником (юридичною або фізичною особою) і виконавцем — фізичною особою, не зареєстрованим як суб’єкт підприємницької діяльності. Винятковий їх перелік викладений у статтях 61-63 ЦКУ. До них, зокрема, можна віднести договір підряду, звичайного і будівельного, а також договір на проведення науково — дослідних, дослідно — конструкторських, проектних або вишукувальних робіт. Крім того, договір про надання послуг, перевезенні пасажира (багажу), транспортного експедирування, відповідального зберігання, управління майном і пр.

Обов’язкові умови цивільно — правового договору

Обов’язковою умовою укладення цивільно — правового договору, на відміну від трудового, є його письмова форма. У тексті договору обов’язково повинні міститися:

Читайте також Заповнення 1дф при застосуванні натурального коефіцієнта при виплаті доходу в негрошовій формі

 • Опис та перелік робіт, які зобов’язується виконати виконавець.
 • Терміни, в які виконавець зобов’язується виконати даний обсяг роботи.
 • Умови і строки оплати за даним договором.
 • Інші істотні умови, які передбачає ЦКУ для особливих видів договорів. Наприклад, форс — мажорні обставини або матеріальна відповідальність сторін.

Предмет будь-якого цивільно — правового договору не може бути визначений інакше як конкретний результат праці або виконання певного завдання замовника. В даному випадку, замовник, на відміну від трудового договору, сплачує не робочий процес, а результат цього процесу.

У процесі виконання цивільно — правового договору підрядник діє своїми силами і на свій страх і ризик. Як вже було сказано, даний вид договорів не відноситься до трудових, тому на підрядника не можуть поширюватися правила внутрішнього трудового розпорядку замовника (адже він не входить до складу трудового колективу), крім того, на нього не поширюються гарантії і пільги, передбачені трудовим законодавством (лікарняний, відпустка та ін.)

Як оформляється закінчення виконаних робіт за цивільно — правовим договором?

Закінчення виконання робіт (надання послуг) за цивільно — правовим договором обов’язково оформляються відповідним документом, передбаченим у тексті самого договору. Як правило, таким документом є акт прийому — передачі виконаних робіт (послуг). Він підписується обома сторонами і є підставою для виплати винагороди за таким договором.

Законодавство не передбачає якихось обмежень щодо оплати за таким договором (виплати винагороди). Така сума відразу обумовлюється сторонами при укладенні договору і надалі може бути змінена лише шляхом внесення відповідних змін до тексту договору.

Переваги для замовника

Які ж цілі переслідує роботодавець, пропонуючи потенційному виконавцю укласти цивільно — правовий договір? Насамперед, він знімає з себе всю відповідальність, яка покладена на нього трудовим законодавством. Зокрема, роботодавець уклавши цивільно –правовий договір звільняє себе від:

 • Оплати за лікарняним листком співробітника.
 • Надання щорічної оплачуваної відпустки.
 • Дотримання заходів техніки безпеки при виконанні робіт за договором та створення належних умов праці.
 • Виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць, з інтервалом не більше 16 календарних днів, у розмірі не менше державно встановленого мінімуму (навіть за некваліфіковану працю), а на даний момент мінімальна зарплата становить 1218 грн.

Читайте також Приклад заповнення форми 1 ДФ з кодом 157

Як бачимо переваг для роботодавця маса. Головним і найбільш значущим, роботодавці вважають можливість виплачувати винагороду меншу, ніж мінімальна заробітна плата, до того ж один раз по закінченню проведення робіт (надання послуг). З іншого боку, замовник повністю втрачає контроль над процесом виконання цих робіт (наданням послуг), зате повністю може контролювати отриманий результат, шляхом підписання або непідписання акту виконаних робіт.

Переваги для виконавця

Для виконавця, серед усього перерахованого позитивним є тільки те, що він в праві сам вибирати графік виконання договірних зобов’язань, головне вкластися в граничні строки, передбачені договором.

Якщо говорити про оподаткування виплати винагороди, то воно вигідне для обох сторін, що уклали цивільно-правовий договір. Відразу потрібно зауважити, що замовник в даному випадку виступає як податкового агента і саме на нього покладено обов’язок щодо утримання та перерахування до відповідних бюджетів всіх податків при виплаті винагороди за такими договорами.

Оподаткування цивільно — правових договорів

Почнемо з роботодавця, за трудовим договором на зарплату штатного співробітника йому, залежно від установленого класу професійного ризику, доведеться нараховувати Єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ) в розмірі від 36,76 до 49,7 %, а при укладанні цивільно — правового договору такі нарахування робляться у фіксованій і меншій сумі — 34,7 % (не залежно від конкретного виду цивільно — правового договору). Утримання ЄСВ із заробітної плати штатного співробітника роботодавець зобов’язаний зробити у розмірі 3,6 %, а з винагороди за цивільно — правовим договором всього 2,6 %. І хоча оподаткування податком на доходи фізичних осіб в обох випадках відбувається за загальними правилами (за ставкою 15 % або 17 % залежно від виплачуваної суми), економія коштів очевидна. Всі понесені витрати у зв’язку з виплатою винагороди замовник має право включити у свої витрати, як і звичайну заробітну плату.

Само собою зрозуміло, що якщо з виконавця беруть менші утримання при виплаті винагороди, то й «на руки» він отримає більше. І хоча у нього не буде соціальних гарантій у вигляді лікарняного або відпустки, його пенсійний стаж не яким чином не постраждає і буде йти пропорційно сумі виплаченої винагороди.

Читайте також Зміни у Податковий кодекс для підприємців на загальній системі. Або як впливають види діяльності на оподаткування

Оподаткування підприємців за договорами цивільно — правового характеру

На практиці бувають випадки, коли в цивільно- правовому договорі в якості виконавця виступає фізична особа, зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності. Тоді, залежно від статусу виконавця (ФОП на загальній чи спрощеній системі) оподаткування винагороди може помінятися. У разі, коли виконавець — підприємець сплачує податки на загальних підставах і надав про це відповідні документи при укладанні договору, то сума винагороди взагалі не оподатковується при виплаті у замовника. Її остаточне оподаткування відбувається за підсумками звітного періоду, з урахуванням документально підтверджених витрат такого виконавця — підприємця.

У висновку хотілося б зауважити, що роботодавець повинен чітко розрізняти штатних співробітників і виконавців за цивільно — правовими договорами. Інакше, якщо при перевірці буде встановлено, що роботи, які виконуються за укладеними цивільно — правовими договорами відповідають вакантній посаді, виконуються регулярно, а виконавець підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку замовника, то договір можуть визнати трудовим, а всі виплати по ньому — зарплатою, з усіма витікаючими наслідками.

При поддержке: Подумываете о покупке жилья в Московской области? Обратите внимание на Марусино Заречный ЖК. Уютный жилой комплекс в люберецком районе.

Договір цивільно-правового характеру. Коли він укладається і які його переваги
3.7 (73.33%) 6 votes

26 Responses to Договір цивільно-правового характеру. Коли він укладається і які його переваги

 1. Мар'яна:

  Ви посилаєтесь на 61-63 статті ЦКУ, але вони стосуються опіки, а не ЦПД.

 2. Искандер Бей:

  Автор — дилетант. Нормы ЦК априори не могут регулировать трудовые отношения… только гражданские. соответсвенно исполняются не трудовые обязаности а предлагаются напримиер услуги подряда

  • Искандер, саме це автор і стверджує у статті. Автор пише:
   Загальний зміст будь-якого цивільно — правового договору полягає в тому, що одна зі сторін зобов’язується виконати певний обсяг робіт (виконавець), а інша (замовник) прийняти її і оплатити на умовах цього договору.
   Щодо відносин трудового найму, автор зазначає, що договір цивільно правового характеру дуже часто використовується роботодавцями для мінімізації оподаткування та скриття реальних трудових відносин під виглядом договорів цивільно правового характеру.

 3. Ирина:

  Здравствуйте! Объясните пожалуйста, если я как физическое лицо (не предприниматель) заключаю гражданско-правовой договор на оказание услуг «создание объектов интеллектуальной собственности на заказ и консультативно-справочное информирование» с ФЛП ЕН 2группа, то обязанности по уплате налогов с вознаграждения по ГПдоговору ложатся на ФЛП и на руки я получаю сумму вознаграждения с вычетом всех налогов? и ФЛП является моим налоговым агентом, должен отразить в своей отчетности договор?

  • Ирина, все правильно. Налоговый агент уплачивает за вас налоги, платит вам сумму, уменьшенную на налоги и показывает вас в отчетности.

 4. Юлія:

  Доброго дня! При перевірці податківцями офісу, де працює працівник по ЦПД, може бути цей договір доказом законності діяльності особи? дякую!

  • Юлія, все залежить від того, які саме функції виконує фізична особа за цивільно правовим договором. Якщо такі функції мають систематичний характер, то це не цивільно правові відносини а трудові з відповідними наслідками у вигляді потенційних штрафів за порушення трудового законодавства. До речі, оподаткування цивільно правового договору та трудового договору однакове. То навіщо вам ЦПД?

 5. Олександр:

  Олексію, щось у ваших поясненнях спостерігаються розбіжності. У статті Ви пишете:
  «Оподаткування цивільно — правових договорів
  Почнемо з роботодавця, за трудовим договором на зарплату штатного співробітника йому, залежно від установленого класу професійного ризику, доведеться нараховувати Єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ) в розмірі від 36,76 до 49,7 %, а при укладанні цивільно — правового договору такі нарахування робляться у фіксованій і меншій сумі — 34,7 % (не залежно від конкретного виду цивільно — правового договору). Утримання ЄСВ із заробітної плати штатного співробітника роботодавець зобов’язаний зробити у розмірі 3,6 %, а з винагороди за цивільно — правовим договором всього 2,6 %. І хоча оподаткування податком на доходи фізичних осіб в обох випадках відбувається за загальними правилами (за ставкою 15 % або 17 % залежно від виплачуваної суми), економія коштів очевидна. Всі понесені витрати у зв’язку з виплатою винагороди замовник має право включити у свої витрати, як і звичайну заробітну плату.
  Само собою зрозуміло, що якщо з виконавця беруть менші утримання при виплаті винагороди, то й «на руки» він отримає більше. І хоча у нього не буде соціальних гарантій у вигляді лікарняного або відпустки, його пенсійний стаж не яким чином не постраждає і буде йти пропорційно сумі виплаченої винагороди».
  А на запитання Юлії Ви, Олексію, відповідаєте:
  «…оподаткування цивільно правового договору та трудового договору однакове. То навіщо вам ЦПД?»
  Не зрозуміло, де ж однакове оподаткування? Адже відсотки то різні…
  І взвгалі, в якому документі прописані усі зазначені Вами відсотки та встановлені класи професійного ризику?

 6. Денис:

  День добрый!
  В бюджете используются тоже договора ЦПХ но при проверке всегда возникает очень много вопросом по ним, на пример:
  — не можем на протяжении года оплачивать ежемесячно вознаграждение за фактически проделаную роботу.
  — должны перезаключать договора несколько раз в год.
  Подскажите чем нам оборонятся и какими нормами можно руководится при оплате ежемесячного труда на протяжении года?

 7. Денис, керуватися нормами Цивільного кодексу щодо визначення та особливостей договорів цивільно-правового характеру (в залежності від виду договору) та доводити, що те що ви оплачуєте щомісячно дійсно відповідає визначенням цивільного кодексу.

 8. Марина:

  Добрый день!
  Подскажите,если в детский центр приходят педагоги на несколько часов в неделю,а то и вовсе на два часа в неделю,возможно ли с ними заключить ЦПХ?
  И на какой максимальный срок это можно сделать?

  • Марина, на мою думку, якщо ви прив’яжете винагороду педагогам до відпрацьованих годин та в актах виконаних послуг будете чітко виділяти що ви платите наприклад, за 10 годин послуг, наданих в конкретному місяці, то можна укласти цивільно правовий договір.
   В даному випадку строк дії договору не має значення, оскільки ви платите винагороду не за строк дії договору, а за години наданих послуг.

 9. Анжеліка:

  Скажіть, будь ласка, чи існують НПА, які забороняють укладати ивільно-правовий договір на надання послуг без виразного визначення кінечного результату?

 10. Наталья:

  Подскажите, я работаю по договору, я беременная через месяц надо уходить в декрет (30 недель), буду расторгать договор, когда вступит или уже вступила поправка о выплате больничных и декретных договорникам? успею я что-то получить от предприятия? а то так не справедливо налог плачу как и работники по трудовому договору, а ничего не имею! (работаю по договору так как нет штатного места). Вроде собираются внести такую поправку но когда, ничего не могу найти. Спасибо!

 11. Сергей:

  Добрый день. Могу ли я как ФОП нанять продавца на распродажу товаров по цпх?

 12. Виталій:

  Доброго дня.
  Чи можу я за ЦПД найняти людину якщо це нічний сторож в навчальному закладі. І вона підміняє (декулька раз на рік) людину яка у відпустці або на лікарняному. Поясніть чому ? ТАК ЧИ НІ

 13. Людмила:

  Доброго дня! підрядна організація заключила цивільно правовий договір з фізичною особою для виконання робіт замовника,при цьому всі необхідні податки за цю людину сплачує підрядна організація. Чи має право підрядна організація включати замовнику у форму КБ 2в нарахування зарплати ІТР,адмін витрати, та прибуток на виконання робіт підрядника, які виконує фізична особа по ЦПД, і нашосппиратися?

 14. Мені потрібно скласти договір на водія.Я фОП 3 ГРУПА вантажне перевезення.
  І не хочу офіційно оформляти його,бо я новачок в цьому нічого не розумію.Хто може скласти мені цей договір за оплату звичано??

 15. Инна:

  Здравствуйте. ПОДСКАЖИТЕ ПОЖАЛУЙСТА можно ли оформить отношения через договор цпх, если я фоп арендую часть помещения по определенным дням и часам, плачу налоги на 3 группе, но арендатор не хочет оформлять договор аренды, а предлагает договор цпх. Но я же беру оплату со своих клиентов, и у меня тоже есть свои помощники, оформленные по договору цпх.

 16. Ірина:

  Укладайте строковий трудовий договір.

 17. Володимир:

  Я фізична особа — пенсіонер, працюю за ЦПД. Скажіть, будь-ласка, чи буде індексуватись моя пенсія (в разі її індексації) як непрацюючому пенсіонеру.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *