Декларація з податку на додану вартість 2016. Інструкція по заповненню

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Собрались заниматься бизнесом и хотите привлечь инвестиции? Вам нужен бизнес план. Бизнес-план продуктового магазина а также много других готовых бизнес планов вы можете найти на сайте по ссылке.

Зміни в питаннях нарахування, сплати та адміністрування ПДВ, які набули чинності протягом всього 2015 року та з 01.01.2016 р. в кінцевому рахунку привели до необхідності актуалізувати форму декларації з ПДВ. Це і було зроблено наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21, який вже діє на сьогоднішній день. Нагадаємо, що в газеті «Урядовий кур’єр» від 30.01.2016 був надрукований наказ Міністерства фінансів від 28 січня 2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість». Наказ набув чинності з 1 лютого 2016 року («з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування»). Тому сьогодні розберемося, що нового приніс нам цей нормативно-правовий акт.

Читайте також Податок на прибуток: особливості заповнення окремих розділів і подачі декларації за 2015 рік

Звітні періоди та терміни подання звітності з ПДВ в 2016 році

В 2016 році, незважаючи на певні очікування, збережений не лише місячний, але й квартальний звітний період (див. п. 202.1 ПКУ). Однак, більшість платників ПДВ в 2016 році все-таки будуть звітувати за місячний звітний податковий період. Квартальний звітний період до 2016 року можуть вибрати, відповідно до п. 202.2 ПКУ платники податку, які сплачують єдиний податок.

Звертаємо увагу на те, що заява про вибір квартального податкового періоду подається контролюючому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року (додаток 1 до Порядку подання та заповнення податкової звітності з ПДВ).

При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року. Отже, квартальний звітний період до 2016 року можуть застосовувати лише ті платники ПДВ, які разом з декларацією за останній звітний період 2015 року подали відповідну заяву. І, як свідчать роз’яснення фіскалів (не суперечать нормам ПКУ, де це питання не уточнюється), подавати таку заяву слід по кожному року, в якому платник податків бажає застосовувати квартальний звітний період. Навіть якщо в попередньому році такий платник вже застосовував квартальний звітний період.

Платники ПДВ, які подають декларацію:

 • за місячний звітний період — повинні звітувати протягом 20 календарних днів після закінчення такого календарного місяця;
 • за квартальний звітний період — повинні звітувати протягом 40 календарних днів після закінчення такого календарного кварталу.

Нагадаємо, якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця.

Якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Читайте також Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016

Про те, за який звітний період вперше декларація з ПДВ подаватиметься за новою формою, ГФСУ офіційно повідомила на своєму веб-сайті.Податкова звітність з ПДВ за січень 2016 подається за новою формою!!!

Зміни у новій формі декларації в 2016 році

Раніше, декларація по ПДВ є уніфікованою для всіх платників податків.Тому її подають:

 • платники ПДВ, на яких не поширюється дія статті 209 ПКУ (код Декларації 0110);
 • платники ПДВ, які використовують спеціальний режим оподаткування (коди Декларації 0121-0123);
 • платники ПДВ, які відповідають критеріям статті 209 КОДЕКСУ, але не обрали спеціальний режим оподаткування (код Декларації 0130).

«Шапка» декларації зазнала лише косметичні зміни. Але в ній, у разі виправлення помилок минулих звітних періодів, вже не треба вказувати інформацію про те, що в звітному періоді, за який вносяться виправлення, вже виправлялися раніше помилки (рядок 031 попередньої форми Декларації). І сам такий звітний період, в якому у поточній декларації виправляються помилки (шляхом заповнення додатка до неї) тепер в «шапці» декларації теж не вказується (рядок 3 попередньої форми декларації). Це пов’язано із змінами в порядку виправлень помилок. Оскільки відтепер виправлення помилок можна проводити тільки за допомогою складання уточнюючого розрахунку. Особливості його складання ми розглянемо при аналізі нової форми Уточнюючого розрахунку далі.

Виключена з «шапки» та реквізитів 07 і 08, у яких зазначалося відмітка про те, що декларація подається за постачання у межах угод про розподіл продукції або підприємством (організацією) інвалідів.

Отже, поточна форма декларації має в «шапці» тільки 5, а не 8 реквізитів.

У першому розділі декларації:

Операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, розділені на два різних рядки (експорт товарів та інші операції). Раніше вони відображалися у рядках 2.1 та 2.2, тепер, відповідно у рядках 2 і 3 Декларації.

Додано новий рядок (зараз він має номер 4), у якому відображається нарахування ПЗ у відповідності з нормами п. 198.5 ПКУ (так звані «умовні поставки) та згідно з п. 199.1 ПКУ (у разі одночасного здійснення як оподатковуваних, так і неоподатковуваних операцій). Раніше вони відображалися в загальних рядках оподатковуваних операцій (рядки 1.1 та 1.2). Тепер нараховані ПЗ за ставкою 20% будуть відображатися у рядку 4.1, а за ставкою 7% — у рядку 4.2. З відповідною розшифровкою цих показників у додатках Д5 і Д7.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016. Частина 2

Операції, які не є об’єктом оподаткування, відповідно, перемістилися у рядок 5 (раніше вони були в рядку 3). Також у цьому рядку відображаються операції з постачання послуг за межами митної території (раніше — у рядку 4) та операції, звільнені від оподаткування згідно з нормами ПКУ (раніше — у рядку 5).

Проміжного підсумку ПЗ за наведеними операціями, який раніше перебував у рядку 6, тепер немає.

Послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України, перемістилися з 7 рядка в рядок 6.

Коригування ПЗ з усіх можливих причин перемістилося в рядок 7 (раніше це був рядок 8). При цьому службових рядків з типами таких причин та періодами, за які проводяться коригування в Декларації тепер немає (колишні рядки 8.1 — 8.4). Але з’явився окремий рядок 8, в якому наводяться коригування ПЗ у зв’язку з нецільовим використанням товарів, ввезених із застосуванням звільнення від ПДВ.

У рядку 9, як і раніше, наводиться загальна сума ПЗ з ПДВ, з урахуванням проведених коригувань. При цьому рядок 9.1 «Сума податку за операціями, дата виникнення податкових зобов’язань по яких припадає на період після 1 лютого 2015» з Декларації виключена. Тому, показник формули ліміту реєстрації ПН / РК в ЄРПН ΣПеревищ тепер розраховується як різниця між значенням рядка 9 і сумою ПДВ у зареєстрованих ПН / РК звітного періоду.

Другий розділ декларації з ПДВ

У другому розділі декларації зменшили кількість рядків. Зокрема, виключили рядки, що стосуються придбання товарів, послуг, необоротних активів для здійснення операцій, не оподатковуваних ПДВ або звільнених від такого оподаткування. Це пов’язано із змінами в статті 198 ПКУ, що вступили в силу ще з 01.07.2015 року. Тепер, згідно з торічними роз’ясненнями податківців, всі суми «вхідного» ПДВ відображаються тільки в складі ПК з ПДВ.

А за тими товарами, послугами, необоротними активами, які фактично не будуть використовуватися в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльністю, або використовуються в них частково, визнається ПЗ по ПДВ згідно з нормами п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ, з відображенням у рядку 4 нової форми декларації.

Коригування ПК з ПДВ, проведені у звітному періоді, відображаються в рядках 12-15 другого розділу декларації (раніше — рядок 16 та його службові рядки). Як і раніше, ці рядки заповнюються на підставі інформації з додатків Д1 і Д7 до декларації.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016

Тепер у другому розділі окремо відображаються:

 • коригування ПК у відповідності зі ст. 192 ПКУ (рядок 12);
 • коригування ПК у зв’язку з частковим використанням товарів (послуг), необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва, відповідно до п. 209.15.1 ПКУ (рядок 13);
 • коригування ПК у зв’язку з постачанням сільськогосподарської продукції у митному режимі експорту (переноситься з декларації з кодом 0121-0123), зокрема, для застосування права на бюджетне відшкодування (рядок 14);
 • коригування ПК у зв’язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 01.07.2015, в оподатковуваних операціях, відповідно до п. 42 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (рядок 15). Рядок 15 заповнюється в результаті перерахунку сум ПК у декларації за останній звітний (податковий) період року;
 • коригування ПК у зв’язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 01.07.2015 р., в оподатковуваних операціях, визначається виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Звертаємо увагу: раніше, після вказівки коригування ПК, другий розділ декларації визначав підсумкову суму ПК за звітний період, та на цьому й закінчувався. Тепер до другого розділу перенесено ще і від’ємне значення ПДВ, що включається до складу ПК поточного звітного (податкового) періоду. Раніше цей показник знаходився в третьому розділі декларації (рядок 20.1).

Сума такого від’ємного значення ПДВ зазначається у рядку 16 другого розділу нової форми декларації з трьома службовими строками, за яким загальне значення рядка 16 складається з:

суми від’ємного значення, що переноситься з попередньої декларації. У декларації за грудень 2015 це було значення рядка 24, а в новій формі декларації значення рядка 21. (Рядок 16.1)

суми, на яку збільшено (зменшено) залишок від’ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків (рядок 16.2)

суми, на яку збільшена(зменшена) сума від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу (рядок 16.3).

І тільки після цього, в рядку 17 як і раніше наводиться загальна сума ПК з ПДВ звітного періоду, з урахуванням усіх коригувань (але тепер без виділення окремим рядком сум ПДВ за ставкою 7% — колишній рядок 17.1 видалений).

Читайте також Нова декларація з податку на прибуток 2015-2016. Аналіз змін

Третій розділ декларації з ПДВ

В третьому розділі декларації у рядку 18 як і раніше наводиться позитивне значення різниці між сумою ПЗ (рядок 9) та сумою ПК (рядок 17) поточного звітного (податкового) періоду.

Але тепер у цьому рядку платники податку, які подають декларацію з кодами 0121-0123, 0130, відзначають в таких деклараціях суму рядків 13 таблиць 1-3 додатка ДС 10.

Природно, що сам рядок 18 отримав нову функцію, яку раніше виконував рядок 25.1 — тепер у ній наводиться:

 • сума ПДВ, яка сплачується до державного бюджету (рядок 18.1)
 • сума ПДВ, яка спрямовується на спеціальний рахунок суб’єкта спеціального режиму оподаткування (поточний рахунок сільськогосподарського підприємства), яке не обрало спеціальний режим оподаткування (рядок 18.2).

У рядку 19 як і раніше зазначається від’ємне значення різниці між сумою ПЗ та сумою ПК поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 — рядок 9 декларації 0110). Але тепер у цьому рядку платники податку, які подають декларацію з кодами 0121-0123, 0130, вказують в таких деклараціях суму рядків 14 таблиць 1-3 додатка ДС 10 (позитивне значення).

Службовий рядок 19.1 тепер виконує функції рядків 22 і 22.1. Тобто, в ній тепер вказується:

 • з рядка 19 сума перевищення від’ємного значення над сумою, обчисленою згідно з пунктом 200.1.3 ПКУ;
 • сума, обчислена згідно з пунктом 200.1.3 ПКУ на момент подачі податкової декларації.

Функції рядка 23 тепер виконує рядок 20. Тобто, у рядку 20 відображається сума від’ємного значення, яка не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200.1.3 ПКУ на момент подання податкової декларації (рядок 19 — рядок 19.1), яка:

 • Зараховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ (рядок 20.1);
 • Підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 20.2.1 + рядок 20.2.2) (рядок 20.2). Відповідно, у рядку 20.2.1 відображається сума ПДВ, яка повертається на рахунок платника у банку, а в рядку 20.2.2 — сума ПДВ, яка зараховується в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу та інших платежів, які сплачуються до Державного бюджету;
 • Зараховується до складу ПК наступного звітного (податкового) періоду (рядок 20 — рядок 20.1 — рядок 20.2) (рядок 20.3).

І, нарешті, у рядку 21 указується сума від’ємного значення, яка зараховується до складу ПК наступного звітного (податкового) періоду.

Четвертий розділ декларації з ПДВ

Розділ IV Декларації виключено.Таким чином, нова форма декларації по ПДВ має всього три розділи.

Декларація з податку на додану вартість 2016. Інструкція по заповненню
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *