Податки > Загальна система оподаткування для ФОП > Декларація про майновий стан і доходи фізичних осіб та ФОП 2016 (Наказ Мінфіну від 02.10.2015 №859)

Декларація про майновий стан і доходи фізичних осіб та ФОП 2016 (Наказ Мінфіну від 02.10.2015 №859)

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Одним з очікуваних змін у податковому законодавстві України стало внесення змін до форми декларації про майновий стан і доходи. Так, наказом Міністерства фінансів від 02.10.2015 р. №859 затверджена нова форма декларації про майновий стан і доходи — декларації з ПДФО, яка подається підприємцями на загальній системі оподаткування, самозайнятими особами і звичайними фізичними особами (останніми — в певних випадках). Крім того, затверджено Інструкцію щодо заповнення такої декларації. Тому сьогодні розглянемо цю декларацію та регламентуючий її заповнення підзаконний акт загалом, а основні нововведення щодо її заповнення, в деяких випадках порівнюючи нову форму декларації зі «старою» формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів від 11.12.2013 р. №793 розглянемо в наступній публікації.

Ким і в які терміни подається декларація про майновий стан і доходи

Податківці, як бачимо, не схильні розділяти декларацію підприємця на загальній системі та декларацію звичайної фізичної особи. А тому, як і раніше, ці категорії осіб, а також інші самозайняті особи, застосовують однакову форму декларації. Правда, терміни подачі різні. Для підприємців — це 40 днів після закінчення року або кварталу. Згідно п. 1 р. III Інструкції, ФОП на загальній системі оподаткування, які зареєстровані протягом року або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну, подають декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему (для виконання норм пп. 177.5.2 ПКУ), та вказують номер відповідного кварталу арабською цифрою від 1 до 3.

Для інших платників ПДФО — до 1 травня наступного року (п. 49.18 ПКУ). Звернемо увагу на те, що у випадку, коли декларація подається для застосування права на податкову знижку, то згідно з пп. 166.1.2 ПКУ вона може бути подана до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Коли звичайна фізична особа зобов’язана подати декларацію

В Україні на практиці відсутнє загальне декларування доходів фізичних осіб, хоча воно передбачено в Конституції (ст. 64). У свій час у Верховну Раду подавалися деякі законопроекти, що містять таку умову, однак це прийнято не було. Зараз декларація про майновий стан подається лише у разі, коли це прямо передбачено законом, а також за бажанням платника ПДФО — для використання права на податкову знижку. Зверніть увагу: якщо платник податку повинен подати декларацію за звітний податковий рік згідно із законом, а також бажає скористатися правом на податкову знижку, він не подає кілька декларацій, а лише одну. І граничний термін подання такої декларації в цьому випадку — найкоротший з тих, які встановлені п. 49.18 ПКУ для випадків, за яких фізична особа подає декларацію. Наприклад, якщо бажає скористатися податковою знижкою підприємець на загальній системі оподаткування, то подати декларацію за певний звітний податковий рік він повинен протягом 40 календарних днів після закінчення такого року. І в цій декларації привести показники власної підприємницької діяльності, так і решту доходів, отриманих протягом звітного податкового року, показники, яких свідчать про право на податкову знижку, а також розрахувати суму ПДФО до сплати або повернення з бюджету.

Також п. 179.4 ПКУ встановлено декілька випадків, коли платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації. Серед них варто виділити такий актуальний в наш час випадок, коли фізособи перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.

Згідно пп. 168.1.3 ПКУ, якщо окремі види оподатковуваних доходів не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні або виплаті, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку . Це загальне правило, з якого випливає, що особа отримувала дохід тільки від податкових агентів (юридичних осіб та самозайнятих осіб, у т. ч. підприємців), декларацію подавати не має (див. також абзац другий п. 179.2 ПКУ).

Якщо ж платник отримував доходи не від податкових агентів, або іноземні доходи, на нього згідно з пп. 168.2.1 покладається обов’язок подати річну декларацію та сплатити з таких доходів податок. Крім того, в деяких визначених законом випадках, навіть при наявності податкових агентів, подача декларації є обов’язковою.

Як звітувати ФОП, які також мають доходи не від підприємницької діяльності

Інструкція по заповненню декларації містить цікаву норму, згідно з якою фізособи-підприємці подають у строк, встановлений для підприємницької декларації, визначений пп. 49.18.5 ПКУ, річну декларацію, в якій, крім доходів від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи». Отже, податківці Інструкцією передбачили подання єдиної декларації. Виходить, що фізична особа, яка подає таку декларацію, повинна привести в ній відомості про свої доходи.

Однак якщо підприємець є платником єдиного податку і має доходи, наявність яких вимагає подання податкової декларації, то він подає декларацію по єдиному податку (у встановленому порядку), і цю декларацію. При цьому сума доходу від здійснення господарської діяльності за спрощеною системою наводиться у рядку 11.1 розділу I. Звичайно, ПДФО і військовим збором така сума не оподатковується. Заповнення декларацыъ в такому випадку має свої особливості. Тому, багатьом підприємцям буде важко розібратися що до чого. Бухгалтер на дому от buhuslugi може вирішити таку проблему, адже робота бухгалтера слідкувати за змінами податкового законодавства.

Коли вперше подається нова форма декларації

Вищезазначений Наказ або Інструкція не містять вказівки для першого застосування нової форми декларації. Але швидше за все (враховуючи досвід попередніх років) податківці будуть рекомендувати застосовувати її вже при поданні річної декларації за 2015 рік.

Загальний вигляд декларації про майновий стан і доходи

Нова декларація про доходи за структурою дуже подібна до традиційної податкової декларації, яка застосовується в оподаткуванні підприємницької діяльності, тому для бухгалтерів є більш зручною. Для фізосіб, які заповнюють декларацію самостійно, вона дещо складніша, ніж попередня форма.

Як і раніше, декларація містить перелік доходів (розділ II) і відповідні графи для суми податку, утриманого податковим агентом, та того, що сплачується самостійно (не через податкового агента). Однак основною відмінністю форми є те, що в ній з’явилися дві окремі графи для відображення військового збору по кожному виду доходів (фактично, таких граф немає в новій декларації тільки у розділах III і VI-VIII, які застосовуються для використання податкової знижки, яка надається тільки для ПДФО, і для декларування майна платника податків). Так, кожна з відповідних граф (утримано, сплачений податковим агентом або підлягає сплаті самостійно) розділена на дві: для ПДФО та для військового збору. А в розділі IV, в якому розраховується сума платежів у бюджет, з’явилися нові рядки, присвячені військовому збору.

Декларація, згідно п. 1 р. II Інструкції, подається на одному двосторонньому аркуші формату А4. Додатки до декларації подаються на одно — та двосторонніх аркушах такого ж формату.

Декларація про майновий стан і доходи фізичних осіб та ФОП 2016 (Наказ Мінфіну від 02.10.2015 №859)
Оцініть статтю

2 Responses to Декларація про майновий стан і доходи фізичних осіб та ФОП 2016 (Наказ Мінфіну від 02.10.2015 №859)

  1. Дякую за статтю. Підприємець на загальній системі оподаткування у 2015 НЕ здійснював діяльність, але при цьому був найманим працівником. Роботодавець сплачував необхідні податки. В новій формі декларації слід вказати суму військового збору. Його можна розраховувати самому (як?) чи правильніше отримати інформацію у роботодавця? Дякую.

  2. Александр:

    Есть проблема в заполнении. Если указываешь доход с оренды в дополнении №4, то он дублируется в общей декларации. В результате налогооблагаемая сумма удваивается. Как быть подскажите

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.93MB/0.00076 sec