Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017

Юлія Тимощенко

Юлія Тимощенко

Бухгалтер, викладач. Автор наукових робіт з бухгалтерського та податкового обліку. Стаж – 18 років. Чекаю на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Фізичні особи-підприємці першої та другої групи, які здійснюють діяльність на спрощеній системі оподаткування, наразі готуються до звітування за 2016 рік.

Розглянемо важливі аспекти заповнення та подання декларації платника єдиного податку у 2017 році та наведемо приклади її заповнення для платників першої та другої групи.

Нормативне регулювання з питань звітності платників єдиного податку

Основними документами, які регламентують зміст, порядок заповнення і подання декларації підприємцями на єдиному податку є:

 • Податковий кодекс України (далі ПКУ) – визначає загальні засади, терміни і порядок подання;
 • Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» від №19.06.2015 № 578 (далі Наказ № 578) – визначає форму та зміст податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця.

Декларація являє собою єдиний бланк, який містить загальні поля, а також окремі розділи, які заповнюються залежно від обраної групи.

Далі розкажемо детально про заповнення річної податкової декларації для ФОП на єдиному податку першої та другої груп за 2016 рік.

Читайте також Які звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

Як заповнити декларацію для ФОП на єдиному податку першої та другої груп

Заповнюємо поля «01-07»декларації

Основна інформація про платника ЄП:

 • 01 – Позначається вид декларації, у нашому випадку це «звітна»;
 • 02 – Вказується період, за який подається декларація, наразі – річна;
 • 03 – Дане поле заповнюється виключно при складанні уточнюючої декларації;
 • 04 – Зазначається назва податкової інспекції, де ФОП перебуває на обліку;
 • 05 – прізвище, ім’я, по-батькові підприємця;
 • 06– адреса реєстрації платника єдиного податку, яка зазначена в реєстраційних документах;
 • 07 – реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі РНОКПП) або серія та номер паспорту, якщо ФОП відмовився від РНОКПП і про це є відповідна позначка в паспорті.

Представлені записи у декларації ідентичні як для платників першої, так і для платників другої групи.

Заповнюємо поля «08-09»

Заповнення для першої і другої груп платників має особливості, які пов’язані як з найманими працівниками, так і з видами господарської діяльності.

Так, 1 група платників ЄП у полі «08» не може вказувати цифри, оскільки відповідно до ч.1 ст. 291.4 ПКУ така категорія підприємців не використовує працю найманих осіб.

Поле «09» заповнюється відповідно до КВЕД 009:2010, і для 1ї групи платників єдиного податку це виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або господарська діяльність з надання побутових послуг населенню (ч. 1 ст. 291.4 ПКУ).

Читайте також Як заповнити декларацію ФОП платника єдиного податку третьої групи 2017. Приклад заповнення

У свою чергу, 2 група підприємців на єдиному податку заповнюючи зазначені поля враховує наступні особливості:

 1. Поле «08» заповнюється з урахуванням того, що кількість працюючих не може бути більшою за 10 працівників (абз.2 ч.2, ст.291.4 ПКУ). Вказувати слід найбільшу кількість працівників, які працювали одночасно протягом звітного року. Не враховують таких, хто перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці по догляду за дитиною.
 2. Поле «09» заповнюється відповідно до КВЕД 009:2010, і також з обмеженнями визначеними ПКУ (абз.1 ч.2, ст.291.4 ПКУ). Для 2ї групи платників єдиного податку це господарська діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.

Заповнення Розділу ІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку І групи

Припустимо, що авансові платежі єдиного податку протягом року у даного підприємця розраховувались виходячи із мінімальної заробітної плати у розмірі 1378,00 на 01.01.2016р. і місячна сума становила – 137,80 грн. – 10% від мінімальної заробітної плати. У травні підприємець перебував на лікарняному і був звільнений від сплати єдиного податку. Квартальні платежі розраховуються: 137,80*3=413,40грн. У ситуації, якщо підприємець, як у нашому випадку, звільнявся від сплати єдиного податку, то розрахунок авансового платежу за ІІ квартал матиме вигляд: 137,80*2=275,60 грн.

Рядок «01»: Дохід за звітний період відповідно до даних обліку, становив 268 125,20 грн.

Рядок «02» заповнюється у випадках, якщо підприємець отримав дохід від видів діяльності не передбачених у переліку можливих для 1ї групи, здійснив бартерну операцію чи перевищив суму допустимого доходу.

Читайте також Єдиний соціальний внесок 2017 для ФОП на єдиному податку. Ставки, звітність, строки сплати

Заповнення Розділу ІІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку ІІ групи

Припустимо, що авансові платежі з єдиного податку платника другої групи протягом 2016 року розраховувались виходячи із мінімальної заробітної плати у розмірі 1378,00 грн. за ставкою 20% і місячна сума становила – 275,60 грн. Квартальні платежі розраховуються: 275,60*3=826,80 грн. Сума авансових квартальних платежів може бути меншою, якщо підприємець протягом місяця перебував у відпустці чи на лікарняному.

Дохід за звітний період становив 1 235 692,50 грн. (Сума не може перевищувати 1,5 млн. грн.).

Рядок «03» – призначений для відображення суми доходу від надання послуг, у т. ч. і побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництва та/або продажу товарів, діяльності у сфері ресторанного господарства.

Рядок «04» – призначений для відображення суми перевищення допустимого доходу від господарської діяльності (Увага! У такому разі обов’язково подається декларація за підсумками кварталу, у якому сталося перевищення).

Якщо підприємець протягом року змінював групу, то заповнюються одночасно розділи як для першої, так і для другої групи за відповідні періоди.

Заповнення Розділу V. Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку

Розділ V заповнюється платниками єдиного податку і першої, і другої груп наростаючим підсумком з початку року. Якщо платник подає Декларацію з відміткою «Довідково» цей розділ не заповнюється.

Платники, які дотримались обмежень на суму доходу та видів діяльності заповнюють тільки Рядок «08» шляхом перенесення сум доходу, який відображено у попередніх розділах. У нашому прикладі:

І група платників ЄП  перенесе суму з рядку «01» (у прикладі – 268 125,20 грн.);

ІІ група — з рядку «03» (у прикладі – 1 235 692,50 грн.).

Читайте також Ставки єдиного податку 2017 для підприємців на спрощеній системі оподаткування

Розділ VІ. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок

Даний розділ заповнюється платниками у випадках, якщо помилки мали місце протягом звітного періоду і були виявлені платником, крім випадку, коли подається декларація з відміткою «Довідково».

Крім того платники ЄП, незалежно від групи, можуть заповнювати і подавати доповнення до декларації у довільній формі. Кодексом передбачено, що платник обґрунтовано може зазначити про те, яким чином викривлюються його податкові зобов’язання, даною формою декларації всупереч нормам ПКУ.

Приклади заповнення декларації платника єдиного податку першої чи другої групи

Приклад заповнення податкової декларації платника єдиного податку першої групи дивіться за цим посиланням.

Приклад заповнення податкової декларації платника єдиного податку другої групи дивіться за цим посиланням.

Термін подання декларації платника єдиного податку першої та другої груп

Платники єдиного податку на першій і другій групах звітують до податкової служби за місцем державної реєстрації у термін, встановлений для річного податкового (звітного) періоду – один раз на рік протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду. У 2017 році кінцева дата подання декларації платника єдиного податку – 1 березня (п. 49.18.3 ПКУ).

У випадку, якщо протягом звітного періоду відбулося перевищення граничного обсягу доходу (п.291.4 ПКУ) або було прийнято рішення про перехід у «старшу» групу, чи ФОП відмовився від спрощеної системи (п. 49.18.3 ПКУ), то платники ЄП І і ІІ груп звітують у квартальні строки – протягом 40 календарних днів (ця дата була – 9 лютого 2017р.).

Читайте також Скільки податків заплатять в 2017 році платники єдиного податку

Порядок подання декларації ФОП платника єдиного податку (ст. 49.3 ПКУ)

Підприємець може обирати найзручніший для нього спосіб подання податкової декларації:

 1. особисто чи через уповноважену на це особу;
 2. надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
 3. передати засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації (ст. 120.1 ПКУ)

Неподання або несвоєчасне подання податкової декларації платника єдиного податку ФОП тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн. Якщо такий штраф було застосовано, а підприємець протягом року знов вчинив подібне порушення, то повторна штрафна санкція – 1020 грн.

Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017
4.6 (92%) 5 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00039 sec