Декілька прикладів договорів спільної діяльності

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Декілька прикладів договорів спільної діяльностіНа теперішній час в Україні велике розповсюдження набрала така форма організації бізнесу, як договір спільної діяльності. Згідно статті 1130 Цивільного кодексу за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Трохи забігаючи наперед, можна сказати, що в Україні найбільшу популярність договори спільної діяльності набули у сфері будівництва. За такими договорами одна сторона робить вклад земельною ділянкою, а інша сторона фінансує будівництво.

Ведення бізнесу за допомогою договорів про спільну діяльність має багато переваг, деякі з яких будуть оголошені далі. Разом з перевагами існують і недоліки, які, насамперед, пов’язані з оподаткуванням та бухгалтерським обліком. Як дуже і дуже часто трапляється в Україні, недоліки пов’язані зі слабким регулюванням конкретного питання на рівні законодавства.

Нормативно правові акти, що регулюють договори спільної діяльності

У випадку договорів спільної діяльності, з одного боку маємо цілу низку нормативно-правових актів, які регулюють бухгалтерський облік та оподаткування спільної діяльності, а саме:

 1. Окремі статті Податкового кодексу.
 2. Наказ Мінфіну №1352 від 28.10.2011 «Про затвердження форми Податкової декларації про.результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи».
 3. П(С)БУ 12 «Фінансові інвестиції».
 4. Наказ Мінфіну №1873  від 30.12.2011 «Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи».
 5. Безліч листів податкової служби, які у більшій частині цитують вищенаведені документи та дещо роз’яснюють.

З іншого боку, уважно прочитавши всі згадані документи, людина отримує дуже віддалене розуміння як правильно вести облік спільної діяльності, щоб у податкової служби не було питань.

Взагалі, я планую написати декілька статей (чим більше, тим краще) про оподаткування спільної діяльності в яких я хочу розглянути багато цікавих спірних моментів не тільки оподаткування та бухгалтерського обліку, а й взагалі, роботи за договором.

Почнемо з декількох реальних прикладів організації діяльності за допомогою договору спільної діяльності.

Спільна діяльність у будівницті

Вже згадуване будівництво, на мою дуже суб’єктивну думку, є найбільш популярною сферою застосування договорів спільної діяльності у зв’язки з тим, що земля, є одним з найбільш цінним та дуже обмеженим ресурсом. За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Зазвичай, одна сторона має землю, а інша сторона чи декілька сторін мають гроші, які вони готові вкладати в будівництво. Натомість, після реалізації проекту будівництва, громадяни мають можливість купити квартиру.

Спільна діяльність з надання послуг

Приклад 1

У одного підприємства є промисловий майданчик, під яким, звичайно, є земельна ділянка. На земельну ділянку оформлені всі необхідні документи, що підтверджують право власності, тобто є впевненість у майбутньому. Майданчик має дуже і дуже вигідне місцезнаходження. Він знаходиться недалеко від однієї з найбільших вантажних залізничних станцій області. Безпосередньо до майданчика підведені залізничні шляхи. Тобто є майже всі можливості для надання послуг з навантаження та розвантаження залізничних вагонів.

Є лише одна проблема. У цього підприємства немає необхідного обладнання, їм нема за що його придбати, а кредит їм ніхто не дає. Проте є інше підприємство, яке має або гроші або необхідне обладнання, та прагне заробити грошей, трохи вклавшись у промисловий майданчик.

Є декілька шляхів ведення бізнесу, серед яких можна виділити оренду майданчика та створення нового підприємства із внесенням до його статутного капіталу промислового майданчика та обладнання. Але є набагато простіший шлях, яким є договір про спільну діяльність.

Приклад 2

У одного підприємства є парк відпочинку з атракціонами та іншими розважальними спорудами. Все це знаходиться у дуже занедбаному стані, що практично унеможливлює ведення прибуткового бізнесу. Перед робітниками парку існує досить немаленька заборгованість за заробітною платою. Також велика сума заборгованості вже встигла накопичитися перед іншими контрагентами, наприклад перед постачальниками електроенергії або води.

Оскільки стан парку не дозволяє заробляти гроші від експлуатації атракціонів, у такого підприємства немає ніяких перспектив, оскільки їм просто ніде взяти грошей. Але є інше підприємство, яке може погасити заборгованість перед працівниками та перед контрагентами, а також відремонтувати та відновити атракціони так, щоб парк зміг працювати, заробляти гроші та приносити радість людям. Звісно, таке підприємство хоче отримати частину майбутнього прибутку.

Найпростіший та найшвидший варіант оформити прагнення сторін — договір про спільну діяльність.

Договір спільної діяльності у торгівлі

За свою недовгу практику робот з договорами спільної діяльності я взагалі не зустрічав прикладів спільної діяльності у сфері торгівлі. Моделюючи ситуацію, можна лише припустити, що укласти договір спільної діяльності у сфері торгівлі, сторін може спонукати наявність якихось ексклюзивних умов продажу певного товару, а у іншої сторони, матеріальні ресурси для виведення бізнесу на більш менш суттєвий рівень.

У наступних статтях я спробую розглянути основні практичні моменти бухгалтерського обліку та оподаткування спільної діяльності та разом з читачами спробую розібратися, яким чином бухгалтеру договору спільної діяльності поступати у тій чи іншій ситуації, для того, щоб якомога більше мінімізувати питання працівників податкової служби під час проведення перевірок.

А чи зтикалися ви з договорами про спільну діяльність?

Читайте также: Интерьер и мебель в вашем офисе — это первое, что замечает ваш потенциальный клиент. Узнайте цены на офисную мебель в Екатеринбурге и у вас появится желание обновить свой офис и предстать в более выгодном свете перед потенциальными клиентами.

Декілька прикладів договорів спільної діяльності
Оцініть статтю

3 Responses to Декілька прикладів договорів спільної діяльності

 1. Ірина:

  Непогана стаття, але без конкретики. Мені доводилось зустрічати договір спільної діяльності, коли один пілприемець(власниця салону краси) замість договору оренди, щоб не брати третю групу спрощеної системи, укладала із своїми працівниками(перукарями та манікюрницями) досить примітивний договір про спільну діяльність, але вона так працює і досі, на другій групі, доречі.

 2. Людмила:

  Я тоже встречалась с договором совместной деятельности в торговле. Открыто ЧП на своего сотрудника, др человека, что сейчас часто практикуется, у хозяина свое предприятие ТОВ- где он директор, а как частное лицо, гражданин ( не ЧП) он купил 3 здания, в которых открыл продовольственные магазины, договор заключался между Частным лицом, ЧП и ТОВ, ( фактически одно и то же лицо) без аренды, тк хозяин то один, очень выгодно получилось.

 3. Спасибо за комментарии. В дальнейшем, я планирую подробно рассматривать именно договоры, в которых одним из участников является плательщик налога на прибыль.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec