Цивільно-правовий договір. Оподаткування ПДФО та ЄСВ

У цій темі не будемо розглядати всілякі юридичні тонкощі укладання цивільно-правових договорів. Тут обговорюємо лише оподаткування та бухгалтерський облік цивільно-правових договорів, за якими надаються послуги чи виконуються роботи.

Які податки та внески треба сплатити з винагороди за цивільно-правовим договором?

З винагороди за цивільно-правовим договором треба сплатити всього лише єдиний соціальний внесок (ЄСВ) та податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Утримання та нарахування єдиного соціального внеску на винагороду за цивільно-правовим договором

Згідно статті 4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI платниками ЄСВ є роботодавці, які, зокрема, використовують працю фізичних осіб на умовах цивільно-правових договорів.
Базою оподаткування, згідно частини 1 пункту 1 статті 7 Закону «про ЄСВ» є винагорода за цивільно-правовим договором. Сума єдиного соціального внеску, яку треба сплатити до ПФ, складається з двох частин:
ЄСВ, який сплачує роботодавець за свій рахунок. Згідно статті 8 Закону «про ЄСВ» роботодавець сплачує до ПФ суму єдиного соціального внеску в розмірі 34,7% від винагороди.
ЄСВ, який сплачує роботодавець за рахунок фізичної особи. Згідно пункту 8 статті 8 Закону «про ЄСВ» фізична особа сплачує за себе 2,6% винагороди за цивільно-правовим договором. Утримує та перераховує до бюджету цю суму сам роботодавець.

Утримання податку на доходи фізичних осіб з винагороди по цивільно-правовому договору

Згідно пункту 164.6 Податкового кодексу при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Ставки ПДФО встановлені пунктом 167.1 ПКУ та складають 15% або 17% (якщо сума винагороди за місяць перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року). Ставка 17% застосовується до суми такого перевищення.
Наприклад, винагорода за цивільно-правовим договором складає 5000 грн. Робота була виконана за один місяць. ПДФО складає (5000-2,6%)*15%= 730,5 грн.

Строки сплати ЄСВ та ПДФО нарахованих на винагороду за цивільно-правовим договором

Строки сплати ЄСВ. Згідно пунктів 4.3.6, 4.3.7 Постанови правління ПФ «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 27 вересня 2010 року №21-5 єдиний соціальний внесок сплачується до бюджету або у день виплати винагороди, або не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, якщо винагорода була нарахована, але не виплачена.
Строки сплати ПДФО. Згідно пункту 168.1.2 Податкового кодексу ПДФО сплачується податковим агентом під час виплати доходу. Якщо винагорода за цивільно-правовим договором була нарахована, але не виплачена, то ПДФО, відповідно до пункту 168.1.5 ПКУ сплачується у строки, встановлені для місячного податкового періоду.
Згідно пункту 49.18 ПКУ місячна податкова декларація подається протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем місяця. А відповідно до пункту 57.1, грошове зобов’язання, визначене у податковій декларації сплачується протягом 10 календарних днів за останнім днем граничного строку для подання такої декларації.

Чи має платник податку на прибуток право на валові витрати на розмір винагороди за цивільно-правовим договором?

Винагорода за цивільно-правовим договором включається до складу витрат платника податку на прибуток на підставі пункту 142.1 Податкового кодексу. До витрат також включається і нарахований на винагороду єдиний соціальний внесок.

Чи має право на витрати підприємець на загальній системі оподаткування?

Підприємець на загальній системі оподаткування має право на витрати на вартість винагороди за цивільно-правовим договором, але тільки в тому разі, якщо винагорода підпадає під визначення витрат операційної діяльності відповідно до пунктів 138.4, 138.6 — 138.9, 138.10.2 — 138.10.4, 138.11 Податкового кодексу.

Відображення винагороди за договором цивільно-правового характеру у податковому розрахунку за формою 1дф

Кількість осіб, які працювали за цивільно-правовими договорами відображається у відповідній графі «Працювало за цивільно-правовими договорами» у верхній частині форми 1дф.
Сума нарахованої винагороди та утриманого податку на доходи фізичних осіб відображається у звіті за формою 1дф з ознакою 102 «Суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу XX Кодексу (підпункт 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу)».

Чи можуть приватні підприємці бути виконавцем по цивільно-правовому договору?

Будь який договір про надання послуг, який підприємець на загальній системі оподаткування або на єдиному податку укладає зі своїм замовником, є договором цивільно-правового характеру. При цьому, оподатковується винагорода за такими договорами за загальними правилами, встановленими для підприємців, але тільки в тому разі, коли дотримуються наступні умови:
для підприємців на загальній системі — послуги повинні відповідати видам діяльності, які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (в іншому випадку винагорода буде оподатковуватися за ставкою 15/17% без права на витрати).
для підприємців на єдиному податку — послуги повинні відповідати видам діяльності, які вказані у свідоцтві платника єдиного податку (для 1 та 2 групи) та видам діяльності, які вказані у Єдиному реєстрі (для всіх груп).

Коментарі:

 Sunflower » 19 фев 2013, 01:45

Доброго дня!
Я працюю на 3 групі спрощеної системи оподаткування. В мене зареєстрований один працівник за трудовим договром.
Декілька місяців тому, а саме у жовтні та листопаді 2012 року, я наймав декількох працівників за цивільно-правовим договором. Після виконання робіт, сплатив усі необхідні податки.
А от під час здавання звітностей виникло декілька питань. У 1дф я їх вписав.
А от в пенсійний фонд, ще ніяк за цих працівників не звітував. Тому наступне питання, який звіт і у які терміни потрібно було подати у ПФ. І як правильно вчинита зараз?
І ще, деяки бухгалтери кажуть, що ЄСВ у ПФ потрібно було сплачувати не 2.6%, а 3.6%, так як за звичайним трудовим договром. Як насправді?
І що звіт за них, не приймуть, якщо ці договіри не зареєстровані у центрі зайнятості. Чи дійсно їх потрібно обовязково якимось чином реєструвати у центрі зайнятості?
Дякую!

 dmkushnir » 19 фев 2013, 07:44

2.6% правильно, подати звіт до 25.02.13, в центрі зайнятості не потрібно реєструвати
щодо інших питань то потрібно пошукати

 vasilij-efimencko » 03 июн 2013, 08:43

Добрый день! Я как физлицо временно работаю по ГПД в бюджетной организации(осуществляю технадзод за строительством). По договору с моего вознаграждения роботодатель удерживает 2,6% в пенсионный фонд и 15-17% НДФЛ. Я пенсионер и не застрахованное лицо. А работодатель хочет ещё удерживать с вознаграждения и единий социальный взнос в размере 34,7%. Правильно ли это? Обязан ли работодатель в моём случае сплачивать ЕСВ? Если да, то с каких средств?
Благодарю.

 byhgalter » 03 июн 2013, 09:21

vasilij-efimencko, работодатель обязан уплачивать 34,7%, но со своих средств. С вас удерживать их он не имеет права.

 bov0603 » 26 авг 2013, 13:57

Добрый день! Может ли физ. лицо, работающее на договоре ГПД в бюджетной организации иметь право на оплату больничного, и какие тогда взносы за него нужно платить? И возможна ли выплата отпускных и материальной помощи, если договор будет длительным?

 Anna.Pahlyuk » 03 сен 2013, 07:37

Добрий день! Скажіть будь-ласка, на який максимальний термін можна укладати цивільно-правову угоду?

alinka » 28 окт 2013, 10:15

Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, чи можна укладати цивільно-правовий договір на будівництво будинка між двома фізичними особами (не підприємцями)? Дякую

 siroshna » 31 янв 2014, 09:53

хто сплачує ПДФО та звітує 1 ДФ, ФОП, який надає в оренду приміщення, чи ФОП, який сплачує оренду? Дякую.

 post542 » 04 ноя 2014, 13:23

Як правильно оподаткувати ЦПД на виконання робіт з ФОП на загальній системі

 basokvm » 26 дек 2015, 12:12

В декабре этого года удержали часть пенсии. В ПФ говорят, что в 2015 году числюсь как работающий пенсионер и поэтому с моей пенсии удержали 15%. Однако с мая прошлого года нигде не работаю. В этом году работал в одном предприятии по гражданско-правовом договору. Вознаграждение получал официально. Налоговый агент начислял, удержал и перечислил в установленном порядке НДФЛ и 2,6% в ПФ. Нигде не могу добиться правильно ли это? Что скажете, профессионалы? Спасибо.

 loginza4831 » 31 май 2016, 14:39

Я заступник директора в навчальному закладі, мій чоловік — підприємець, може він укласти зі мною цивільно-правовий договір і як?
Цивільно-правовий договір. Оподаткування ПДФО та ЄСВ
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *