Чим відрізняються платжні системи, що випускають банківські кредитні карти?

Важко собі уявити сучасного українського громадянина старше 18 років, в активі якого немає хоча б однієї банківської карти. Часто будь-яку платіжну карту, яка знаходиться у нас в гаманці ми називаємо «кредиткою», при цьому значно звужуючи значення терміна «банківська карта». Тому якими бувають банківські картки, якими платіжними системами або асоціаціями карток вони випускаються і в чому їх відмінності присвячена дана публікація.

Читайте також Який КВЕД та документи потрібні підприємцю для продажу продуктів бюджетній установі?

Визначення банківської карти

Почнемо безпосередньо з визначення банківської картки. Отже, банківська картка — це платіжний засіб, призначений для проведення безготівкових розрахунків її власником, тобто оплати товарів або послуг в місцях торгівлі за допомогою спеціальних пристроїв (терміналів). Другим призначенням банківської карти (а для деяких власників карток — головним) є зняття готівки через банкомати, практично в будь-якій точці світу. Вона виготовляється зі спеціальної пластмаси і має стандартні розміри 53,9 х85, 6х0, 76 мм.

Інформація на банківській карті

Безсумнівно кожна банківська картка є носієм інформації про клієнта банку (її власника). У цьому відношенні всі банківські картки поділяються на два види:

Магнітні картки, у яких на тильній стороні є спеціальна чорна намагнічена смуга, на якій міститься інформація про те, який банк видав клієнту цю карту, відповідно, де у нього відкрито рахунок і звідки прийде оплата за товар, або послугу.

Смарт карти або так звані чіпові. У них знаходиться маленька мікросхема — чип, на якому в зашифрованому вигляді зберігається повна інформація про клієнта, залишок грошових коштів, які зберігаються на банківському рахунку, прив’язаному до цієї карти і пр. Банкіри стверджують, що за цими картками майбутнє, і дійсно, з кожним днем їх стає все більше.

Читайте також Як у КОР відображається уточнюючий розрахунок, наданий після поданої декларації, але до закінчення строку сплати податкового зобов’язання?

Зовнішній вид банківської карти

На лицьовій стороні будь-якої банківської карти, як правило, наноситься номер картки, термін її дії, ім’я власника, логотип банку, який її випустив і платіжної системи, до якої вона відноситься. На тильній стороні картки знаходиться місце для підпису власника, магнітна смуга (якщо карта магнітна), іноді є фото власника і логотипи банкоматів, в яких за допомогою цієї карти можна зняти готівку.

За своїм зовнішнім виглядом карти ділять на ембосовані, на які інформація про її номер, термін дії та імені власника, наноситься за допомогою спеціального апарата — ембоссера, шляхом видавлювання їх на карті або ж неембоссоровані, де всю цю інформацію просто випалюють на поверхні картки.

Номер банківської картки

Номер будь-якої банківської карти складається з 16 цифр, де перші шість — це код самого банку, наступні дев’ять — це номер карткового рахунку, до якого прив’язана карта, а остання цифра — контрольна.

Читайте також Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

Функціональне призначення банківської карти

За своїм функціональним призначенням банківські картки ділять на кредитні та дебетові. Кредитна карта, як випливає з її назви, припускає користування кредитними коштами в результаті оплати товарів або послуг, які згодом клієнт буде зобов’язаний повернути банку у визначений термін. З дебетової картки її власник може оплачувати товари, послуги або знімати готівку тільки в межах тієї суми, яка є на поточному рахунку, прив’язаному до цієї карти.

За підтримки: Срочно нужны деньги, но нет времени на долгие согласования кредита с банками? Только здесь http://crline.ru/kredit-nalichnymi-po-dvum-dokumentam.html кредит наличными всего по двум документам и никакой волокиты.

Як кредитні так і дебетові карти, можуть бути як індивідуальними, які оформлені на одну конкретну людину, так і корпоративними, коли до одного банківського рахунку, зареєстрованого на організацію, прив’язується кілька банківських карт, які видаються тільки працівникам такого підприємства. У кожного працівника може бути встановлений індивідуальний ліміт на використання коштів. Різновидом корпоративної картки є сімейні, коли до загального сімейного рахунку прив’язуються банківські картки всіх членів сім’ї.

Основні світові платіжні системи

Однак, найбільш значущою градацією банківських карт, є їх поділ в межах платіжних систем або асоціацій карток, які їх обслуговують. У світі існують три найбільші платіжні системи, які найбільш поширені в сучасній банківській системі. Це — VISA, EuroCard / MasterCard і American Express (AMEX). Розглянемо кожну з них більш детально:

VISA — це найбільша платіжна система, як за кількістю випущених карток (їх вже більше 300 млн. штук), так і за обсягом платежів (тільки за один рік ця сума перевищує 630 млрд. доларів), які проводяться з їх допомогою. На частку цієї платіжної системи припадає 50% ринку банківських карток усього світу. Вона була утворена ще в 1972 році на базі Bank of America і спочатку використовувалася для безготівкових розрахунків тільки в межах США.

EuroCard / MasterCard — друга за величиною платіжна система, що випустила більше 200 млн. банківських карток. Займає близько 30% цього ринку. Утворилася на базі злиття американської компанії MasterCard та європейської Europay. Європейський відділ цієї компанії, який відповідає і за картки на території України знаходиться в Бельгії, в місті Ватерлоо.

American Express — третя за величиною платіжна система. Ця компанія має більш ніж столітню історію. Першою її спеціалізацією були кур’єрські перевезення, пізніше компанія зайнялася туристичними поїздками і різними послугами (у тому числі і фінансовими) для туристів. Частка цих карток на світовому ринку становить приблизно 18%.

Читайте також Обмеження для інтернет платежів по кредитній карті. Чи потрібно його ставити і як

Не важко підрахувати, що на частку всіх інших емітентів банківських карт припадає всього 2% світового ринку. Такі карти, як правило мають регіональне значення, тобто випускаються і мають ходіння тільки в межах тільки однієї країни.

Не зайвим буде зауважити, що кожна випущена картка підтримується і обслуговується тільки в межах однієї платіжної системи. Деякі платіжні системи спеціалізуються на випуску банківських карт певного типу. Так, American Express — випускає тільки кредитні картки, а титани цього бізнесу VISA і EuroCard / MasterCard — можуть випускати як кредитні, так і дебетові карти.

Класи банківських карт

Кожна платіжна система ділить свої банківські картки на класи. Для карт типу VISA основними будуть Classic і Gold, у EuroCard / MasterCard це Standart і Gold, а American Express має Mass і Gold. Коли банк пропонує клієнту ту чи іншу карту, то звертає увагу на страховий депозит або кількість грошових коштів, які він зберігає в банку. У різних банках ці суми можуть відрізнятися, але в середньому по Україні для карт типу MasterCard Standart потрібно мати на рахунку не менше 50 тис. грн, а для MasterCard Gold — 100 тис. грн і більше. В іншому ці карти мало чим відрізняються в нашій країні один від одного і, в основному, стосуються лише питань престижу. Хоча за кордоном користуючись певним класом банківської карти можна отримати значну знижку при оренді автомобіля, придбання бензину, бронювання готелю і пр. У нашій країні ці послуги тільки починають зароджуватися.

Підкласи і спеціальні види банківських карт

Потрібно сказати, що крім основних класів банківських карт, зараз з’являються і підкласи, такі як Platinum, Silver, Basic. У кожному банку для отримання цих карт потрібно відповідати певним критеріям клієнтів.

За останній час істотно збільшується обсяг продажів товарів і послуг через інтернет. Реакція провідних виробників пластикових карт не змусила себе чекати і, спеціально для здійснення покупок такого роду, у VISA з’явилася карта VISA Electron, а у MasterCard — Maestro.

Чим відрізняються платжні системи, що випускають банківські кредитні карти?
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *