Чи є штрафи за нероздрукування фіскального звітного чеку (Z — звіту)?

Вікторія Казакова

Вікторія Казакова

Викладач, кандидат економічних наук. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. Буду рада відповісти на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Хотите взять кредит но не знаете какие банки какие условия предлагают? Вам поможет сайт https://credit-shop.com.ua, на котором собрано множество предложений от крупнейших банков и кредитных компаний.

Стаття присвячена санкціям, що застосовуються до підприємців у разі несвоєчасного роздрукування фіскальних звітних чеків (далі — Z-звітів) при використанні реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО).

Що вважається порушенням?

Здійснюючи господарську діяльність, кожний підприємець має пам’ятати, що в разі порушення чинного законодавства (у будь-якій сфері) він понесе відповідне покарання. Робота з РРО не є виключенням.
Перш за все, необхідно знати, які саме дії є порушенням законодавства та які наслідки матимуть такі порушення.

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” №265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі — Закон №265). Дія даного Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Читайте також Чи правомірні штрафи за зазначення «кінцевий споживач»  у прибутковому касовому ордері?

Згідно п. 9 статті 3 Закону №265, у разі здійснення розрахункових операцій суб’єкти господарювання зобов’язані щоденно друкувати Z-звіти на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) і зберігати їх у Книзі обліку розрахункових операцій (далі — КОРО). Таким чином, період, за який друкується Z-звіт, має бути не більше 24 годин. Якщо по закінченні 24 годин з часу останнього друкування Z-звіту нових звіт не був роздрукований, це вважається порушенням (Постанова Кабінету Міністрів “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування” №199 від 18.02.2002 р. (далі — Постанова №199).

На що впливає несвоєчасне роздрукування Z-звіту?

На підставі Z-звіту здійснюють оприбуткування готівки, що надійшла в касу через РРО. Згідно п. 2.6 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 р. (далі — Положення № 637), всю готівку, яка надходить у касу, потрібно оприбуткувати в день одержання.

Таким чином, при застосуванні РРО без Z-звіту готівкові кошти не можуть бути оприбутковані. Несвоєчасного роздрукування Z-звіту може стати причиною неповного чи несвоєчасного оприбуткування готівки.

Отже, торговим точкам, які цілодобово проводять розрахунки через РРО, для оприбуткування коштів в день їх надходження Z-звіт слід роздрукувати після проведення останнього розрахунку за день, до 24.00. У разі, якщо Z-звіт з розрахунковими операціями за попередній день буде роздрукований після 24.00, готівка може вважатися несвоєчасно оприбуткованою, тобто не день в день.

Читайте також Як подати заяву на податкову соціальну пільгу та які документи потрібні

Згідно абзацу 3, частини першої ст. 1 Указу Президента “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” №436/95 від 12.06.95 р. (далі – Указ №436) за неповне та/або несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у КОРО, на підставі Z-звітів, застосовується штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми коштів.

Санкції за порушення терміну роздрукування Z-звіту

Несвоєчасне роздрукування Z-звіту тягне за собою:

1) блокування виконання функцій РРО (п. 7 Постанови №199).

Блокування, яке сталося внаслідок перевищення максимальної тривалості зміни, не повинно поширюватися на виконання Z-звіту. Після формування Z-звіту і друкування фіскального звітного чека блокування, пов’язане з перевищенням тривалості зміни, повинно зніматися. Дана норма визначена п. 10 Постанови №199.

2) порушення законодавства і штрафні санкції.

• штраф за адміністративне правопорушення:

— особі, яка проводила розрахунки — у розмірі від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 до 85 грн). За повторне протягом року порушення від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів (від 85 до 170 грн) (ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення №8073-X від 07.12.1984 р. (далі  КУпАП));

— посадовій особі підприємства за порушення порядку проведення розрахунків — у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних (від 85 до 170 грн). За повторне порушення протягом року — від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн) ст. 1551 КУпАП).

Читайте також Податкові різниці з податку на прибуток 2017. Хто зобов’язаний застосовувати

Чи є прямий штраф за нероздрукування Z — звіту?

Звертаємо увагу на те, що з 01.07.2015 р. вступив у дію Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій” №569-VIII від 01.07.2015 р., згідно якого виключено п. 4 ст. 17 Закону №265, зокрема відмінено штраф суб’єкта господарювання за несвоєчасне роздрукування Z-звітів у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн).

Тож постає питання: чи будуть штрафувати за несвоєчасне роздрукування Z-звіту? Вважаємо, що привід для штрафу все ж таки є.

Читайте також Аналіз критеріїв блокування податкових накладних

Беручи до уваги те, що на підставі Z-звіту здійснюють оприбуткування готівки, котра надійшла в касу через РРО (Положення № 637), несвоєчасне роздрукування Z-звіту може стати причиною неповного чи несвоєчасного оприбуткування готівки. Якщо такий зв’язок встановлено, застосовується штраф у 5-кратному розмірі неоприбуткованої суми коштів (абзац 3, частини першої ст. 1 Указу №436).

Чи є штрафи за нероздрукування фіскального звітного чеку (Z — звіту)?
3 (60%) 4 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00033 sec