Чи треба буде реєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не видаються покупцю, в умовах електронного адміністрування ПДВ?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

З 01 січня 2015 року в Україні почне діяти система електронного адміністрування ПДВ, яка вже зараз дуже широко обговорюється та критикується, адже вона повністю змінить звичний всім порядок виписки податкових накладних, реєстрації їх в ЄРПН та сплати ПДВ до бюджету. Також, суттєві зміни відбудуться і у, для всіх звичних, договірних взаємовідносинах між продавцем та покупцем, адже майбутня система електронного адміністрування податку на додану вартість просто вимушує покупців ініціювати зміни до поточних та майбутніх договорів на предмет введення серйозної відповідальності за нереєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі.

На сьогоднішній день, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» не підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкові накладні, які не видаються покупцю та залишаються у продавця.

Також читаємо попередні статті на тему електронного адміністрування ПДВ:

  1. Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина друга
  2. Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина перша

Перелік випадків, коли податкова накладна не видається покупцю

Перелік випадків, коли обидва примірники податкової накладної залишаються у продавця, прописаний у пункті 10 Наказу Міндоходів від 14.01.2014 №10 «Про затвердження Форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної». Він наступний:

  1. Складення на суму перевищення звичайної ціни над фактичною (у разі здійснення контрольованих операцій);
  2. Постачання неплатнику ПДВ;
  3. Постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
  4. Постачання у межах балансу для невиробничого використання;
  5. Ліквідація основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
  6. Переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих;
  7. Експортні постачання;
  8. Постачання для операцій, які не є об’єктом оподаткування;
  9. Постачання для операцій, які звільнені від оподаткування;
  10. «Умовний продаж» при анулюванні реєстрації;
  11. Складення за щоденними підсумками операцій;
  12. Складення на вартість безоплатно поставлених товарів/послуг, обчислену виходячи з рівня звичайних цін (у разі здійснення контрольованих операцій);
  13. Використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
  14. Складення покупцем (отримувачем) послуг від нерезидента.

Чи будуть внесені зміни до порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних?

Станом на теперішній час до Постанови КМУ №1246 досі не ініційовано зміни, які могли би вступити в силу з 01 січня 2015 року разом із всією системою електронного адміністрування ПДВ, а тому, пункт 4, який говорить про те, що податкові накладні, обидва примірники яких залишаються у продавця, не підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, діє і буде діяти (на даний момент).

Проект порядку електронного адміністрування

Проект Постанови КМУ, яким буде затверджено порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, можна подивитися на офіційному сайті податкової служби за цим посиланням sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2014-rik/63322.html

У Розділі ІІІ майбутнього порядку є наступний абзац:

Податкові накладні, які не передбачають їх надання отримувачу (складені: на суму перевищення звичайної ціни над фактичною; у випадку постачання товарів/послуг неплатнику податку; у зв’язку з проведенням операцій, передбачених пунктом 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України; за щоденними підсумками операцій у роздрібній торгівлі тощо), а також накладні, які складаються відповідно до пункту 208.2 статті 208 розділу V Податкового кодексу України платником податку — отримувачем послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких визначене на митній території України, складаються та реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних у загальному порядку.

При цьому, слід звернути увагу, що майбутньою Постановою КМУ, яка затверджує порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, зміни до Порядку №1246 не ініціюються. Тобто, якщо все буде прийнято в тому вигляді, в якому воно є зараз, норми однієї постанови КМУ будуть суперечити нормам іншої постанови КМУ.

Що говорить Податковий кодекс України?

У пункті 198.5 ПКУ, який зобов’язує платників ПДВ нарахувати податкові зобов’язання у разі, якщо товари/послуги або необоротні активи (за якими у минулому був сформований податковий кредит) починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування, що звільнені від оподаткування, що здійснюються в межах балансу для невиробничого використання та що не є господарською діяльністю, з 01 січня 2015 року з’явиться норма, яка буде зобов’язувати зареєструвати такі ПН у Єдиному реєстрі.

Також, у пункті 201.11 ПКУ, який визначає перелік підстав для нарахування податкового кредиту без отримання податкової накладної від постачальника, зявиться частина «в» відповідно до якої, у разі отримання послуг від нерезидента, підставою для нарахування податкового кредиту буде податкова накладна, виписана таким платником ПДВ та зареєстрована в Єдиному реєстрі. Аналогічні зміни вносяться і у пункт 208.2 ПКУ, який регулює виписку ПН у випадку отримання послуг від нерезидента.

З урахуванням діючого Порядку №1246, більше у Податковому кодексі немає норм, які прямо зобов’язують платників ПДВ реєструвати у ЄРПН податкові накладні, які не надаються покупцю.

Що каже формула електронного адміністрування податку на додану вартість?

У формулі електронного адміністрування податку на додану вартість, в контексті даної статті нас цікавить наступний показник:

SПеревищ — загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, сама формула електронного адміністрування податку на додану вартість передбачає варіант, коли податкові зобов’язання, визначені у декларації з ПДВ, не будуть співпадати з податковими зобов’язаннями, розрахованими відповідно до виписаних податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі ПН.

Висновок

На даний момент, ми бачимо явну невідповідність підзаконних нормативно-правових актів КМУ між собою.

Постанова КМУ від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» потребує суттєвої переробки.

При поддержке: Задумываетесь о приобретении автомобиля? Как насчет оптимального соотношения цена — качество? Именно так можно охарактеризовать Toyota. Toyota: комплектации и цены на автомобили можно посмотреть по ссылке.

Чи треба буде реєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не видаються покупцю, в умовах електронного адміністрування ПДВ?
Оцініть статтю

One Response to Чи треба буде реєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не видаються покупцю, в умовах електронного адміністрування ПДВ?

  1. Бух:

    Интересно, обязательна ли регистрация в отчетности з ПДВ всех входящих документов, не дающих право на кредит НДС, например: покупки у неплательщиков НДС, проценты банка за услуги и пр. ?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *