Податки > Бухгалтерський облік > Чи правомірні штрафи за зазначення «кінцевий споживач»  у прибутковому касовому ордері?

Чи правомірні штрафи за зазначення «кінцевий споживач»  у прибутковому касовому ордері?

Підприємство, яке реалізує продукцію власного виробництва, при реалізації такої продукції за готівку оформляє прибуткові касові ордери. При цьому в графі «Прийнято від» таких ордерів зазначає «Кінцевий споживач», а не прізвище та ім’я конкретного покупця. Податківці під час перевірки визнало такий ордер недійсним та нарахувало підприємству штрафні санкції, як за неоприбуткування готівкової виручки. Чи правомірні дії податкової?

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва у разі проведення розрахунків за таку продукцію в касах підприємств з  оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Читайте також Як правильно працювати з касовим апаратом (РРО) протягом робочого дня

При цьому за неоприбуткування готівки в касі передбачено штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (абзац третій п. 1 Указу Президента від 12.06.1995 р. N 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки »).

Вимоги до роботи каси на підприємстві, зокрема і порядок оформлення прибуткових касових ордерів, визначені в Положенні  про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджене Постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі – Положення № 637). Форма зазначеного ордера наведена в додатку 2 до цього Положення.

Безпосередньо порядок заповнення прибуткового касового ордера прописано в п. 3.10 Положення № 637. Однак цей пункт не містить вимог щодо порядку заповнення реквізиту «Прийнято від». Сама форма цього ордера також не містить пояснень, що має бути зазначено в цьому реквізиті (тобто там немає вимоги щодо  зазначення прізвища, імені та по — батькові покупця  — фізичної особи).

Отже діючими нормативними документами не встановлено чіткого порядку заповнення графи «Прийнято від» прибуткового касового ордера. Тому зазначення в цій графі «Кінцевий споживач» не дає підстав вважати такий ордер недійсним.

Згідно з п. 2.6 Положення № 637 уся готівка,  що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткування готівки в касах підприємств передбачає здійснення запису про її надходження у касовій книзі на підставі прибуткового касового ордера з подальшим відображенням на бухгалтерських рахунках підприємства. Отже, підставою для визнання факту неоприбуткування готівки є відсутність відповідного запису у касовій книзі та бухгалтерських проведень в обліку підприємства.

Читайте також РРО у приватного підприємця. Актуальні питання та проблеми

Таким чином, якщо підприємство оприбуткувало готівкові кошти у касовій книзі (з подальшим внесенням їх на банківський рахунок або використало їх в інший спосіб, зокрема видало на відрядження тощо) то, незважаючи на порядок оформлення прибуткового касового ордера, такі кошти не можна вважати неоприбуткованими. Тому, якщо підприємству під час перевірки нараховано штрафну санкцію за не оприбуткування готівки, то радимо таке рішення оскаржити в адміністративному чи в судовому порядку.

Водночас, на майбутнє рекомендуємо все таки (за для уникнення спорів з податківцями) вказувати у графі «Прийнято від» прізвище, ім’я та по-батькові (або прізвище та ініціали) покупця. Якщо покупець відмовляється назвати своє ім’я та прізвище, то підприємство може вказати будь-ке прізвище та ініціали (наприклад Петренко С.П.). Адже вимагати паспорт у покупця підприємство-продавець не має права, а тому перевірити достовірність зазначених даних покупця органи ДФС  не зможуть.

При поддержке: Хотите обмениваться электронным документами с таможенной службой? Вам нужна электронная цифровая подпись. ЭЦП для федеральной таможенной службы вы можете оформить на сайте otchetonline.ru.

Чи правомірні штрафи за зазначення «кінцевий споживач»  у прибутковому касовому ордері?
3.8 (76.36%) 22 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.91MB/0.00075 sec