Податки > Бланки звітності > Чи можна у поточному періоді відобразити податковий кредит за минулорічною ВМД?

Чи можна у поточному періоді відобразити податковий кредит за минулорічною ВМД?

Підприємство в листопаді 2017 року імпортувало техніку. Під час митного оформлення було сплачено ПДВ на підставі вантажно-митної декларації (далі ‒ ВМД), однак внести цю суму до податкового кредиту звітного періоду забули. Чи може підприємство внести таку суму до поточного податкового періоду (наприклад, у червні 2018 року) на підставі минулорічної ВМД?

Податковий кредит платника податку складається з сум податків, нарахованих (сплачених) цим платником за відповідною ставкою у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів/послуг та основних фондів, а також у зв’язку з ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Для операцій із придбання товарів/послуг на митній території України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН, або документи, визначені п. 201.11 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Документом, що посвідчує право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту при ввезенні товарів на митну територію України, є митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату  цього податку (п. 201.12 ПКУ).

Якщо платник податку не вніс у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення зазначених документів (п. 198.6 ПКУ).

Таким чином, формування податкового кредиту протягом 1095 календарных днів відповідно до норм ПКУ може здійснюватися виключно на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. Формування податкового кредиту на підставі митних декларацій та документів, визначених п. 201.11 ПКУ, може здійснюватись виключно в періоді їх оформлення відповідно до вимог законодавства.

Отже, підприємство має право скористатися механізмом, передбаченим для виправлення помилок у деклараціях з ПДВ (ст. 50 ПКУ) та подати уточнювальний розрахунок до декларації з ПДВ за період (у даному випадку – листопад 2017 року), у якому здійснювався імпорт та був сплачений ПДВ згідно з ВМД. Подати такий уточнювальний розрахунок платник може протягом 1095 днів з дати подання відповідної декларації.

Саме такою є позиція ДФС із цього питання (див. лист ДФСУ від 05.10.2015 р. № 21058/6/99-99-19-03-02-15).

Але, як відомо, збільшення податкового кредиту минулого періоду може спричинити виникнення у тому періоді від’ємного значення ПДВ, яке доведеться, скоріш за все, переносити на наступний податковий період, а отже, коригувати і його, тож коригувати минулий період не завжди зручно.

Крім того, вважаємо, що позиція ДФС не зовсім правильна. На нашу думку, підприємство має право відобразити у поточній декларації з ПДВ минулорічну ВМД, якщо не за п. 198.6 ПКУ, то принаймні на підставі норми абзацу другого п. 50.1 ПКУ.  Згідно з цією нормою платник податків має право не подавати уточнювальний розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Жодних винятків для уточнень на підставі ВМД цією нормою не передбачено.

Однак для підприємств, які не бажають сперечатися із податківцями, пропонуємо нейтральний варіант виходу з ситуації, а саме:

  1. Подати уточнювальну декларацію з ПДВ за минулий період у якій збільшити податковий кредит на підставі ВМД, але одночасно на таку саму суму «зняти» податковий кредит, відображений на підставі податкових накладних.
  2. Податковий кредит за такими «знятими» податковими накладними внести у поточну декларацію з ПДВ.

Такий варіант коригування відповідатиме вимогам податківців, не суперечитиме нормам ПКУ, а також (оскільки він не змінюватиме кінцеві показники декларації з ПДВ минулого періоду) не спричинятиме переплати чи недоїмки у розрахунках з бюджетом.

Чи можна у поточному періоді відобразити податковий кредит за минулорічною ВМД?
4.3 (86.67%) 3 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *