Чи може ФОП на загальній системі включати до складу витрат, витрати, що були понесені до переходу на загальну систему оподаткування?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Написати пост на цю тему, я вирішив після того, як мені на електронну пошту прийшов лист від читача. В ньому містилося наступне питання:

«Я підприємець перейшов на загальну систему оподаткування з 01.01.11р мені фірми були винні кошти за 2010р борги хтось погасив січень-лютий а ще борги висять по одній фірмі до цього часу тобто на 1.01.11р дебіторська заборгованість становила 45тис. грн. Прийшов у податкову і мені сказали що всі кошти по дебіторській заборгованості що поступлять в 2011р будуть зараховані як доходи і оподатковані 15%з прибутку +34%пф тобто не з націнки а з загально поступлених коштів це просто жах я так влетів націнка була 7-15% заробіток малий пдв сплатив а тут ще 50%віддати податків з 45тис.грн .Що робити чи це правда.Дайте відповідь поясніть дякую»

Дуже емоційний лист, чи не так? Тема листа також говорила сама за себе — «крик душі». Цього підприємця дуже просто зрозуміти, адже на ровному місці, якщо б те, що йому сказали у податковій була правда, йому довелося би викласти до державної скарбниці суму 45 000 * 15% = 6750,00 у рахунок податку на доходи фізичних осіб та 45 000 * 34,7 = 15 615,00 грн. у рахунок єдиного соціального внеску. Думаю, що це назавжди відбило в нього бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Отже, відповідь на питання дуже проста: підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат, ті витрати, які були понесені до переходу на загальну систему та безпосередньо пов’язані з отриманим доходом.

Щоб переконатися в цьому, як завжди, звернемося до нормативної бази:

пункт 177.4 Податкового кодексу України: «До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат виробництва (обігу) згідно з розділом III цього Кодексу.»

пункт 3.6 Наказу ДПАУ N 1025 від 24.12.2010 року «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення «: «У графі 6 відображається сума витрат, яка безпосередньо пов’язана з отриманням доходу.»

Такої самої думки притримується і ДПА у своєму роз’ясненні на офіційному сайті:

 • 2755 Чи має право ФОП при переході на загальну систему оподаткування враховувати документально підтверджені витрати, які були фактично понесені під час здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2011?
 • Коротка відповідь: Діє з 01.01.2011. При переході на загальну систему оподатковування фізична особа — підприємець має право врахувати суму витрат, яка безпосередньо пов’язана з отриманням даного доходу, незалежно від того на якій системі оподаткування вони були фактично понесені.
 • Повна відповідь: Діє з 01.01.2011. Порядок оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців передбачений ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі – Кодексу). Згідно із п. 177.2 ст. 177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Відповідно до п. 177.4 ст. 177 Кодексу до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтвердженні витрати, що включаються до витрат виробництва (обігу) згідно із розділом ІІІ ПКУ. При цьому, п. 1 розділу ХІХ Кодексу передбачено, що розділ ІІІ Кодексу набирає чинності з 01.04.2011 року. Згідно із п. 138.4 ст. 138 Кодексу витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визначаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Враховуючи вищевикладене, при переході на загальну систему оподатковування фізична особа — підприємець має право врахувати суму витрат, яка безпосередньо пов’язана з отриманням доходу, незалежно від того на якій системі оподаткування вони фактично були понесені.

Ну що тут можна сказати? А тільки те, що те, що підприємцям говорять у податковій не завжди відповідає не тільки нормам діючого законодавства, а й офіційній точці зору ДПА.

Чи може ФОП на загальній системі включати до складу витрат, витрати, що були понесені до переходу на загальну систему оподаткування?
Оцініть статтю

26 Responses to Чи може ФОП на загальній системі включати до складу витрат, витрати, що були понесені до переходу на загальну систему оподаткування?

 1. наталія:

  відповідь на 12балів

 2. Помогите.
  Что делать ,как быть?
  2010г.был на едином налоге плательщик ндс.
  Мне фирмы должны деньги за 2010г .По немногу платят в этом году .В 2011г. я наобщей ситстеме но деятельности не какой неведу ,здаю постишки по ндс и все.Боюсь работать дальше.Говорят что деньги которые поступают мне на счет это мой прямой догод.Нояже в 2010г отчитался за них. Есть какието лазейки?Я неработаю и платить несчего.

 3. Дохід у фізичної особи — підприємця визнається за касовим методом, тобто у день отримання грошових коштів на рахунок або в касу. У 2010 році ви не звітували про цей дохід, оскільки зазначені суми не були вашим доходом.

 4. Світлана:

  1. Підприємець — загальщик показує витрати — це закупка у підприємця — єдинщика (наприклад 5 тис.грн.)- (ці витрати 4 кв. 2010 року та 1 кв. 2011 р.) а цей єдинщик в своїй книзі ф.10 дану суму не відобразив або показав значно меншу. Які наслідки такої операції, адже неможливо провірити всіх з ким працюєш, якщо розрахунок йде готівкою. Який первиний документ треба взяти в єдинщика при розрахунку готівкою, щоб себе застрахувати ( єдинщик дав тільки підписану накладну з печаткою).
  2. Витрати понесені до 1.04.11 р вже відображено в ф.10. Тепер, коли виникає дохід їх треба показати — для вирахування чистого доходу для оподаткування. То що получається подвоєння витрат чи просто тримати накладну ( не показувати в ф.10) а коли буде дохід тоді й записувати. Як правильно?

 5. За те, що цей платник єдиного податку не відобразив операцію у своїй книзі обліку доходів та витрат ви ніякої відповідальності не несете, відповідальність несе тільки він.
  Окрім видаткової накладної він повинен вам дати документ, що підтверджує фактичну оплату. Це може бути товарний чек, розрахункова квитанція, касовий чек. Такі документи потрібні не для того, щоб себе застрахувати, вони потрібні вам в обов’язковому порядку.
  Коли отримуєте товар, робите запис у графах 4 та 5 книги обліку доходів та витрат. Коли його реалізовуєте, тобто отримуєте дохід, разом із відображенням доходу вказуєте суму витрат, яка відповідає отриманому доходу у графі 6.

 6. Павло:

  На одному з сайтів в статті дослівно наступне » максимальна місячна сума чистого доходу, що обкладається пенсійним внеском, становить 4100 грн. (сума перевищення не обкладається таким внеском).
  Це дійсно так? І як тоді з наведеним прикладом?

 7. Посилання на сайт наведіть будь ласка. Щодо прикладу, у ньому не сказано, що всі 45000 грн. підприємець отримав у одному місяці.

 8. Павло:

  Будь ласка. Десятий абзац статті.

  http://tax-ua.it-blogs.com.ua/post-497.aspx

 9. Думаю, що там технічна помилка. Максимальна величина бази нарахування єдиного соціального внеску у період написання статті на наведеному сайті (29.07.11) складала 14 400,00 грн.
  п.4 статті 1 Закону «Про ЄСВ»: «4) максимальна величина бази нарахування єдиного внеску — максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок;»
  Також подивіться цю таблицю http://www.nibu.factor.ua/ukr/info/ecv/max_ecv/

 10. Світлана:

  1. Якщо підприємець загальщик після 1,04,2011 р отримує дохід(12400грн), а витрати що стосуються цього доходу були понесені в 2010 році і придбання було у підприємця єдинщика. То по ПКУ получається що ці витрати показати не можна а з всієї суми доходу треба буде заплатити 9410*0,15+(12400-9410)*0,17=1919,8грн.
  2. Підприємець вносить кошти на р/р для поповнення депозитного рахунку та на поповнення обігових коштів — чи буде це доходом?

 11. 1. Ні так не получається. Ці витрати були понесені у період, коли витрати від платників єдиного податку можна було відносити до складу валових витрат.
  2. Для підприємця на загальній системі — ні.

 12. aaa:

  Доброго дня. ФОП, єдинник, неплатник ПДВ — в 2011 р. В 2012р. думаю вибрати 3 гр. 5%, неплатник ПДВ. Тепер задачка. В кінці грудня 2011р. за виконані роботи і поставлений товар державне підприємство проплатило згідно договору, який дійсний до 31 грудня 2011р., але ці кошти зависли десь у Казначействі чи в Держбанку (привіт урядовцям, які стверджують, що держава повністю розрахувалась за всіма зобов’язаннями). Якщо ці кошти поступлять на рахунок в січні 2012р. — куди їх записати? В 2011р.? Але ж він уже закінчився. В 2012р.? Але ж договір — на 2011р. До того ж, в цьому випадку потрібно буде заплатити податок 5%, якого на момент формування ціни і на горизонті не було. Чи плюнуть, відправить гроші назад і переписать договір 2012-м роком? Ще питання, чи захоче контрагент. І найголовніше — як здавати звіт у податкову?!!

 13. Записати дохід ви зможете тільки датою отримання грошових коштів на рахунок. В даному випадку немає значення, що договір діє до 2011 року. Повинні будете сплатити 5% з цих коштів.
  Можете повернути ці гроші, тоді податок сплачувати не доведеться. Проте, чи є в цьому сенс? Більше вам все одно не заплатять.
  Ця сума, якщо не будете повертати ці гроші, попаде у звіт платника єдиного податку за перший квартал 2012.

 14. aaa:

  Дякую. А якже правило першої події (товар і послуги поставлені в 2011р)? І держава ж сама спровокувала цей випадок, затримавши гроші на рахунках Казначейства. В результаті — не прибуток, а попандос. І, після цього хто-небудь захоче з такою державою мати справу?

 15. aaa:

  І ще одне питання. На якій підставі ці гроші попадуть у доходи за 1 квартал 2012р., якщо договір на 2011р.? Чи не зможе податкова вимагати сплатити не 5% податку ФОП, а 15% податку на доходи фіз.осіб?

 16. Не думаю. Гроші ви отримуєте по цьому договору. Поставка була у період його дії. Те що оплата здійснена після закінчення його дії не значить, що вона до нього не відноситься.

 17. Андрей:

  Подскажите, в 2010 г. был СПД на едином налоге купил автоматы по розливу кваса.
  В 2011 г. СПД на общих основаниях. Продал данные автоматы с убытком. Вызвали в налоговую и сказали подать уточнёнку и оплатить 15% от продажи и я так понимаю 34,7% соцвзноса необходимо платить. С выше приведённой информации получается, что покупку самих автоматов в затраты поставить нельзя, а как же быть цифра там не маленькая.

 18. Андрей, якщо у вас є документи, які підтверджують суму витрат по придбанню авмтоматів, то ви можете поставити їх на витрати. Зверніть увагу, що у статті наведено роз’яснення ДПА. Це офіційна позиція податкової служби.

 19. Андрей Пит:

  Алексей, документы есть, огромное Вам человеческое СПАСИБО. А по уточнёнке это нужно будет штраф оплачивать?

 20. якщо подасте уточнюючий, то повинні будете самостійно нарахувати штраф та пеню.

 21. марія:

  Пшдкажіть будь ласка, я зареєстрована як ФОП з вересня 2012 року, і по даний час не займалась ПД, відповідно не сплачувала ЄСВ, зараз з 20 лютого хочу займатись наданням Послуг і буду на ЗСО. Доходів до цього відповідно не було , а витрати вже були до 20 лютого 2013 ( придбання офісного обладнання, виготовлення вивіски, печатки та ін.)Чи будуть ці витрати включатись до складу витрат при розрахунку чистого доходу , якщо вони були проведені до одержання доходу, якщо так, то чим їх можна підтвердити? Дякую.

 22. Ліна:

  Доброго дня. ФОП 2 гр., єдинник, неплатник ПДВ — в 2012 р. В 2013р. загальна система та платник ПДВ.

  В кінці 2012р. поставлено товар покупцю, кошти поступлять на рахунок в 2 кв. 2013р. — куди їх записати? І як бути з ПДВ?

 23. Михайло:

  Пане Олексій, доброго дня! Ви описали ситуацію для ФОПа.
  А чи може ЮРИДИЧНА ОСОБА на загальній системі включати до складу витрат, витрати, що були понесені до переходу на загальну систему оподаткування?

  • Михайло, з початку 2015 року немає окремого податкового обліку з податку на прибуток. Є податкові різниці та витрати визнаються за правилами бухгалтерського обліку. Якщо ви понесли витрати у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування, то другий раз визнати ці витрати в іншому періоді ви вже не маєте права.

 24. Аня:

  добрый день,скажите какой размер штрафа,если открыть 1 категорию ЧП а работать не на рынке ,а в помещении,то есть по 2 категории?спасибо

  • Аня, весь дохід що ви отримали в такому разі оподатковується за ставкою 15%.
   293.4. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої — третьої групи (фізичні особи — підприємці) у розмірі 15 відсотків:
   5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.56MB/0.00039 sec