Чи діє правило першої події визнання доходу для платників єдиного податку?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Під час продажу товарів іншим суб’єктам підприємницької діяльності або просто фізичним особам грошові кошти можуть надходити не одразу, а через деякий час. У випадку взаємовідносин між суб’єктами підприємницької діяльності, факт відвантаження товару покупцю найчастіше підтверджується видатковою накладною.

Як відомо частина 1 пункту 3 статті 11 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» визначає «правило першої події» для визначення дати виникнення валового доходу, згідно якого датою збільшення валового доходу вважається дата, яка відбулася раніше:

— або дата отримання коштів за товари (зарахування на рахунок або оприбуткування грошових коштів у касу);

— або дата відвантаження товарів (дата виписки видаткової накладної), а для робіт та послуг — дата фактичного їх надання (дата складання акту виконаних робіт).

«Правило першої події» не діє для суб’єктів підприємницької діяльності — платників єдиного податку. Такої точки зору притримуються не всі податкові інспектори, що перевіряють фізичних осіб, з якими мені доводилося стикатися у роботі.

Це питання дуже актуальне у зв’язку з тим, що платник єдиного податку має робити запис у відповідну графу у книгу обліку доходів та витрат за формою 10.

Ось що з цього приводу думає Дежавна Податкова Адміністрація, яка дає офіційне роз’яснення:

Який порядок визначення ВД та податкових зобов’язань з ПДВ, ФОП платника ЄП, який зареєстрований платником ПДВ — по першій події чи за касовим методом?

Для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фіноперацій платник єдиного податку-фізична особа веде Книгу обліку доходів та витрат згідно з додатком 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом ГДПІУ від 21.04.93 р. № 12 та зареєстрованої в Мін’юсті України 09.06.93 р. № 64 (в редакції наказу ДПАУ від 16.07.2003 р. № 352).

У графі «сума виручки (доходу)» відображається фактично отримана сума виручки (як за наявності первинних документів, так і за їх відсутності). Згідно зі ст. 1 Указу Президента України від 03.07.98 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» із змінами та доповненнями виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана СПД на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг), тобто застосовується касовий метод.

При цьому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2000 №507 «Про роз’яснення Указу Президента України від 3 липня 1998 р. №727» у разі, коли суб’єкт малого підприємництва — фізична особа приймає рішення бути платником податку на додану вартість, на нього поширюється дія Закону України від 1997.04.03 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість».

Отже, сума виручки (доходу) визначається платником єдиного податку — фізичною особою за касовим методом. А дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ платника єдиного податку – платника ПДВ визначається згідно з чинним законодавством з питань оподаткування податком на додану вартість.

У цьому роз’ясненні у більшій мірі йдеться про дату виникнення податкових зобов’язаннь з податку на додану вартість, проте також зачіпається питання дати виникнення валового доходу.

Чи діє правило першої події визнання доходу для платників єдиного податку?
Оцініть статтю

5 Responses to Чи діє правило першої події визнання доходу для платників єдиного податку?

  1. Наталья:

    Добрый день! Очень довольна изложением материала согласно нормативно-правовым актам, особенно для начинающих. Ответьте, пожалуйста, на вопрос:»Как нужно отражать движение накладных в книге ф.10, если предприниматель-единщик занимается поставкой продуктов по тендеру для муниципальных организаций. Сначала мы получаем продукты питания от крупных компаний, потом поставляем эти продукты в организации, а потом на наш банковский счет перечисляются деньги. В ф.10 мы должны отражать наименование продукции (поименное) и стоимость, или общее количество продукции и ее денежный эквивалент?» Благодарю Вас за консультацию и доступность изложения материала!

  2. Про порядок ведення книги обліку доходів та витрат підприємцями — платниками єдиного податку ви можете докладніше почитати у пості Ведення книги обліку доходів та витрат за формою 10.
    Запис у книгу ви робите тільки після отримання грошей на рахунок. Про це йдеться у роз’ясненні.
    Розписувати номенклатуру товару, на мою думку, немає сенсу. Більшість підприємців, у яких об’єм реалізованих товарів більш менш значний, так і роблять.

  3. Наталья:

    Спасибо за ответ!

  4. Людмила:

    Добрый день!РазЪясните пожалуйста!С апреля мне прийдется перейти на общую систему и в апреле поступит оплата за оказанные услуги в марте.Значит прийдется из этой суммы платить ЕСВ и 15% от прибыли,а еще и НДС по сути прийдется,т.к.при переходе с упрощен.системы нужно регистрир.пл.НДС???Заранее спасибо за ответ

  5. Можна сказати із впевненістю, що включити ці суми до складу доходів березня ви не можете.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *