Податки > Податок на додану вартість > Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування

Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

З 1 липня 2017 р. запускається розроблений податківцями механізм блокування реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунку коригування (РК). Питання, як він буде працювати, хвилює зараз більшість бухгалтерів, що мають справу з ПДВ. Спробуємо в даній консультації доступно пояснити ці нововведення.

Для чого все це з точки зору податківців?

Для кращого розуміння смислу критеріїв моніторингу, про які розкажемо пізніше, спочатку зрозуміємо його мету. Ні для кого не секрет, що ПДВ завжди вважався найбільш цікавим з точки зору побудови схем ухилень від оподаткування. Після створення системи електронного адміністрування (СЕА), яка дещо зменшила кількість таких схем, податківці вказують на таку системну прогалину, як застосування “скруток”. Ці сумнівні операції дозволяють сформувати фіктивний податковий кредит та продати його зацікавленим особам. Однією з ознак  таких схем є наявність “пересорту”, що полягає в придбанні підприємством, яке перебуває у схемі, одного продукту, а реалізації зовсім іншого (купуємо банани, продаємо металеві труби або послуги з управління). Саме на запобігання таких схем, виявлення “пересорту”, розриву ланцюжка пов’язаних схемою підприємств і спрямований механізм перевірки ПН/РК, виявлення ризикованих та припинення їх реєстрації.

Читайте також Як буде відбуватися блокування податкових накладних після 01.07.2017

До речі, саме для виявлення “пересорту” й були впроваджені коди УКТ ЗЕД та ДКПП у податкових накладних 2017 р. Ці коди задіяні й у системі моніторингу.  При цьому система має не тільки виявляти “пересорт”, але й пропускати ті підприємства (господарські операції) для діяльності яких він є типовим і в цьому нема нічого фіктивного. Наприклад, надійшла попередня оплата від покупця, але товар, який йому будемо продавати ще не придбаний. Або ви є виробничим підприємством і виробляєте з сировини продукт, який уже має інші коди.  Розглянемо базу та критерії проведення такої перевірки. 

На основі чого це робиться?

Одразу заначимо, що система уже відпрацювала в тестовому режимі з  квітня цього року в м. Києві. Є підприємства, які отримали квитанції з повідомленнями, що їхні податкові накладні можуть бути блоковані з 1 липня 2017 р., коли запускається повноцінний режим роботи системи. Підставою для цього є пункт ХХ.57 ПКУ. Але ключові документи для функціонування даної системи набули  чинності тільки 20 червня 2017 р. Ними є:

  • Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, наказ МФУ від 13.06.2017 р. № 567 (далі – Критерії оцінки);
  • Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, наказ МФУ від 13.06.2017 № 567;
  • Порядок роботи комісії ДФСУ, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, наказ МФУ від 13.06.2017 р. № 566.

Назва системи – СМКОР – система моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків. ДФС обіцяє регулярно щокварталу оновлювати критерії в ході аналізу ефективності їх застосування.

Як працює моніторинг?

Процедура всього цього дійства через СЕА виглядає наступним чином:

  • ПН/РК після введення в ЄРПН та подання запиту на реєстрацію проходить перевірку на оцінку ризиків;
  • якщо ПН/РК не потрапила під хоча б один критерій ризику (п. 5 Критеріїв оцінки), то відбувається реєстрація; якщо потрапила – ПН/РК відправляється на моніторинг (пункт 74.2 ПКУ);
  • відбувається моніторинг ПН/РК системою. Якщо ПН/РК не потрапила під 2 ознаки фіктивності операцій (п. 6 Критеріїв оцінки), то відбувається її реєстрація. Якщо потрапила хоча б під одну ознаку, то її реєстрація призупиняється;
  • підприємству в автоматичному режимі відправляється відповідно до пункту 201.16.1 ПКУ в електронному вигляді квитанція про зупинення реєстрації такої ПН/РК.

Усе це має відбуватися протягом операційного дня.

Читайте також Як отримати бюджетне відшкодування ПДВ в 2017 році

Якщо підприємство не погоджується з припиненням реєстрації ПН/РК, то має право подати комісії ДФС визначену інформацію щодо своїх операцій.

Які податкові накладні не підпадають під моніторинг?

Розглянемо, які ПН/РК не підпадають під поняття ризикових та пропускаються СМКОР без зупинення їх реєстрації.

Критерій Пояснення
1 Податкова накладна є “безкредитною” ПН не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що звільнена від оподаткування.
2 Обсяг постачання в поточному місяці замалий для схем (<500 тис. грн) Враховується обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН, в поточному місяці, включаючи дану ПН/РК, яка ще тільки реєструється.
Керівник не пов’язує багато юросіб (директор ≤ 3 підприємств одночасно) Керівник – посадова особа такого платника податку займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох діючих платників податків (не обов’язково платників ПДВ).
3 Сплата податків у 2016 р. більше 5 млн грн Дана ознака використовується тільки до 1 січня 2018 р. Маються на увазі ЄСВ та податки і збори, що сплатило підприємство та його відокремлені підрозділи (крім імпортного ПДВ). В Україні таких близько 7 тис. підприємств.
4 Податкове навантаження більше 5% та одночасно ПДВ за період не має значних відхилень від звичайного для підприємства (Податки, збори, ЄСВ, крім імпортного ПДВ)×100%/Сума постачання (за ставками 20% та 7%) ≤ 5%

та

ПДВ за період ≤ найбільший місячний ПДВ за останні 12 місяців ×1.3

 

Відповідність хоча б одному з вищеназваних критеріїв має наслідком реєстрацію ПН/РК (на моніторинг не відправляється) і тоді нема про що переживати.

Читайте також Не реалізаційні» зведені податкові накладні: випадки та оформлення

Які податкові накладні блокують?

ПН/РК, які не відповідають хоча б одному з наведених вище критеріїв відправляють на моніторинг. Тут іде перевірка уже на критерії можливої фіктивності. Їх всього два.

Критерій Пояснення
1 Обсяги продажу товару перевищують в 1.5 рази обсяги його закупок Беруться дані тільки по ПН з 01 січня 2017 р. В яких одиниця рахуються обсяги (натуральні чи вартісні) Критерії оцінки не уточнюють.
Ризикового товару на складі менше 75% Перевіряється залишок товарів за певними кодами УКТ ЗЕД (визначаються ДФС).
Перевірка кодів товарів ПН/РК наявних в “Таблиці даних платника податків” Відсутність кодів товарів в інформації, яка подана платником податку щодо товарів/послуг, які постачаються на постійній основі (подається після припинення реєстрації та потім зберігається в ДФС, додаток до Критеріїв оцінки).
1* Сумарне значення ПДВ зупинених ПН/РК більше за середнє значення сплати податків за останні 12 місяців у періодах, в яких була здійснена господарська діяльність Податки тут – це ЄСВ, податки і збори (крім імпортного ПДВ). Якщо виконується будь-який критеріїв 1 та одночасно з ним 1*, ПН/РК призупиняються у реєстрації
2 Відсутні дозвільні документи на здійснення відповідної операції Відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, які засвідчують право на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією) стосовно товарів, які зазначені в поданій ПН/РК. При наявності даної ознаки реєстрація ПН/РК зупиняться.

Податківці стверджують, що загальна кількість ПН/РК, які будуть зупинятися – лише 0,1% від загальної кількості перевірених.

Що робити, якщо заблокували?

Якщо ви отримали квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК, то маєте право подати на розгляд Комісії ДФС інформацію за встановленою формою (додаток до Критеріїв оцінки), яка містить:

  • види економічної діяльності відповідно до КВЕД ДК 009:2010;
  • коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;
  • коди послуг згідно з ДКПП, що на постійній основі постачаються та/або придбаваються платником податку.

Читайте також Як застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Згідно із пп. 201.16.2 ПКУ,  письмові пояснення та/або копії документів, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів. Далі такі документи передаються контролюючим органом не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до Комісії ДФС. Комісія ДФС у 5-денний строк прийме рішення.

Документи подаються в електронній формі. Їх вичерпний перелік наведено у згаданому вище наказі ДФС за кожною з двох ознак ризику фіктивності ПН/РК (за якою саме було зупинена реєстрацію, ви дізнаєтесь з надісланої квитанції).

У разі негативного рішення Комісії ДФС ПН/РК остаточно блокується. Оскаржити це рішення можна в судовому порядку. ДФС вже розроблено Проект Порядку розгляду скарг на рішення комісії.

Чи є штрафні наслідки?

Штраф на період самого призупинення реєстрації відсутній. Однак, у разі якщо операція з постачання відбулася, то наявне податкове зобов’язання вважається сформованим та підлягає сплаті. У такому разі, за умови, що платник не вжив заходи щодо розблокування ПН, можливий штраф за порушення строків реєстрації. Також відсутність зареєстрованої ПН/РК позбавляє покупця права на податковий кредит.

При поддержке: Хотите люстру, которая наилучшим образом вписывается в ваш интерьер? На сайте https://biglamp.ru вы можете оставить заявку и вам вышлют проекты и рассчитают стоимость.

Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування
4 (80%) 7 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00142 sec