Блокування податкових накладних 2018. Перезапуск системи моніторингу

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

Оновлена нормативна база щодо блокування

22 березня відбувається запуск оновленої системи блокування податкових накладних. Які ж нові нормативні документи тепер регулюють її роботу? Вони затверджені постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117:

  • Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок);
  • Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;
  • Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Коли податкові накладні не відправлятимуться на моніторинг

Як і раніше, для того, щоб ПН/РК пройшли без блокування, необхідне дотримання хоча б одного з наведених критеріїв у таблиці нижче. Зміни стосуються тільки податкового навантаження (D). Його планка послабилася з 5 % до 3 %. Крім того, тепер його значення буде доступним платнику податків в електронному кабінеті кожного 10-го числа місяця.

Також новим є врахування в показнику податкового навантаження обсягів постачання за ставкою 0 %, що збільшує ризики блокування для експортерів.

Якщо жоден з 3-х нижченаведених критеріїв не виконується, то ПН/РК направляється на моніторинг, результатом якого може бути блокування.

Читайте також: Аналіз критеріїв блокування податкових накладних

Критерії оцінки ризиків за новим Порядком Пояснення
1 ПН не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що звільнена від оподаткування. ПН не дає нікому права на податковий кредит, тому й відпадає доцільність її блокування.
2

Обсяг постачання у поточному місяці < 500 тис. грн та керівник не займає таку посаду у більш ніж 3-х платників ПДВ.

Замалі обсяги постачання не дають можливості організовувати серйозні податкові схеми тощо. Враховується обсяг постачання, зазначений платником податків в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН в поточному місяці разом з ПН/РК, яка реєструється.
3

(1) Податкове навантаження (D):

D > 3 %

та (2) одночасно

Р < Рм × 1,4.

Перша умова обраховується на перше число календарного місяця за формулою:

D = S × 100 % / T, де:

— S – податки, збори, ЄСВ, крім імпортного ПДВ за останні 12 місяців;

— T – загальна сума постачання за останні 12 місяців (за ставками 20 %, 7 % та 0 %).

Друга умова означає, що ПДВ за період не має значних відхилень від звичайного для підприємства. У формулі:

— Р – сума ПДВ у зареєстрованих у звітному місяці податкових накладних з урахуванням поданої на реєстрацію податкової накладної;

— Рм – найбільша місячна сума ПДВ за останні 12 місяців, зазначена у податкових накладних та розрахунках коригування, які зареєстровані в Реєстрі.

Таким чином, для того, щоб податкова накладна не була заблокована, достатнім є виконання хоча б однієї умови: складання ПН на неплатника ПДВ, невеликі обсяги постачань за внутрішніми операціями, достатність податкового навантаження і невелике зростання місячної суми ПДВ. Якщо ж це не так, то ПН/РК відправляється на моніторинг.

Як працює оновлена система моніторингу

Новою у процедурі моніторингу є перевірка ПН/РК не тільки стосовно ризиковості здійснення самої операції, але й щодо:

  • позитивної історії платника податків. ДФС має розраховувати та оприлюднювати кожного 10-го числа місяця, наступного за звітним, показники (критерії), які характеризують позитивну історію платника податків. Вони мають бути доступними для платника податків в електронному кабінеті. У роз’ясненнях Мінфіну зазначалося, що позитивна історія платника податків стосується тільки підприємств малого та середнього бізнесу;
  • критеріїв ризикованості самого платника податків.

Принциповою новизною є те, що у разі наявності позитивної історії, ПН/РК реєструється навіть якщо ПН/РК підпадає під критерії ризикованості платника податків чи ризикованості самої операції. Отже, ПН/РК від платників податків з позитивною історією не блокуються. Що таке позитивна історія та критерії ризикованості самого платника податків ДФС поки що не роз’яснила. Можна припускати, що це відсутність податкового боргу, вчасна сплата всіх сум податків і зборів, своєчасна виплата заробітної плати в обсязі не менше мінімальної тощо.

Новою також є більша деталізація квитанції про блокування та оприлюднення показників моніторингу на веб-сайті ДФС. Квитанція має пояснювати, які саме критерії ризикованості платника податків чи ризикованості операції стали причиною блокування, а також містити пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для розблокування ПН/РК.

Читайте також: Блокування (призупинення) реєстрації податкових накладних. Відповіді на питання

Порядок роботи комісій з розблокування

У разі блокування ПН/РК платник податків має для надання пояснень ДФС щодо розблокування 365 календарних днів, які настають за датою виникнення податкового зобов’язання, що було відображено в такій ПН/РК. ДФС створює для цього дворівневі комісії:

  • 1-й рівень: регіональний (головні управління ДФС в областях, м. Київ та Офіс великих платників податків). Тут розглядаються питання остаточної реєстрації або блокування ПН/РК щодо платників, які мають обсяги постачання < 30 млн грн (якщо обсяг більший, то рішення регіональної комісії пересилається на центральну комісію). На це відводиться 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів;
  • 2-й рівень: центральний (комісія ДФС). Комісія розглядає рішення регіональної комісії щодо платників податків, обсяг постачання в яких > 30 млн грн. Це здійснюється протягом 7 робочих днів, які настають за днем отримання пояснень і документів. Якщо в цей термін центральна комісія не вкладається, то набуває чинності рішення регіональної комісії.

Якщо протягом 7 робочих днів взагалі жодна з комісій не виносить рішення, то ПН/РК розблоковується та реєструється.

Інформація про рішення комісії має стати відомою для платника податків протягом операційного дня в електронному кабінеті. Таким чином, вся процедура відбувається в електронному вигляді.

Оскарження рішення комісій

На оскарження рішення комісії, яке можна здійснити в адміністративному або судовому порядку, відводиться 10 календарних днів, наступних за днем отримання такого рішення від ДФС.

Розгляд скарг в адміністративному порядку здійснює спеціальна комісія ДФС з питань розгляду скарг. Скарга має бути розглянута протягом 10 календарних днів з дня її отримання. При позитивному рішенні комісії або порушенні цього терміну ПН/РК мають бути зареєстровані.

Читайте також: Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування

Роль Таблиці даних платника податків

Залишається чинною і відома Таблиця даних платника податків (дод. 3 нового Порядку, далі – Таблиця), яка містить інформацію щодо платника податків (коди товарів та послуг, постачання яких здійснюється на постійній основі). Вона подається разом з копіями документів при зупиненні реєстрації ПН/РК. Якщо Таблиця подавалася у 2017 р., то повторно її подавати не потрібно.

Така Таблиця має розглядатися комісією регіонального рівня протягом 5 днів, які є наступними за днем надходження відомостей від платника податків. Комісія приймає рішення, чи враховувати цю інформацію. Однак тепер існує новинка – це автоматичний розгляд Таблиці для таких платників податків:

  • сільськогосподарські підприємства, що відповідають певним критеріям (внесені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації тощо);
  • платники податків, які одночасно мають: податкове навантаження > 2 %, сума ПДВ в їхніх податкових накладних ≤ 40 % максимального місячного ПДВ за попередні 12 календарних місяців, та питома вага продукції, про яку платник податків повідомляє в Таблиці даних > 25 % за останні 12 календарних місяців.

При надходженні інформації про недостовірні дані автоматичний розгляд Таблиць за таким платником податків припиняється.

При поддержке: Детализированный и достоверный учет — это залог успеха любого бизнеса. Если у вас салон красоты то программа для автоматизации салона красоты от компании yclients.com/beauty-salon — это то, что вам не хватает. Подробнее смотрите по ссылке.

Блокування податкових накладних 2018. Перезапуск системи моніторингу
3.6 (72.22%) 18 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *