Податки > Податок на додану вартість > Як буде відбуватися блокування податкових накладних після 01.07.2017

Як буде відбуватися блокування податкових накладних після 01.07.2017

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Облачный VPS хосинг от компании https://vps.freehost.com.ua/ это выгодное и качественное решение для размещения ваших данных на удаленных серверах.

Повноцінний запуск режиму блокування податкових накладних не за горами (нагадаємо, що згідно з нормами ПКУ, це має статися після 01.07.2017 р.). Однак, на практиці, як буде відбуватися фактичне призупинення реєстрації податкових накладних, досі не може пояснити ні Міністерство фінансів, ні ДФСУ, як профільне відомство. Побоювання досвідчених бухгалтерів з цього приводу цілком обґрунтовані, адже ми вже не раз зтикалися з тим, що законодавчу норму треба було виконувати постфактум, тобто після того, як вона вже набрала чинності, але ніхто про це не знав. Тож у цій консультації ми розповімо, як відбувається моніторинг, так званих «ризикових» податкових накладних зараз і що відбуватиметься після 1 липня 2017 року, коли режим блокування запрацює повноцінно.

Читайте також «Не реалізаційні» зведені податкові накладні: випадки та оформлення

Моніторинг податкових накладних у період тестового режиму

На самому початку, нагадаємо, що відповідно до п. 57 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у другому кварталі 2017 року (з 01.04.2017 до 30.06.2017) проходить тестовий режим блокування податкових накладних.

Сказати про те, що цей режим проходить повноцінно важко, так як для того, щоб щось блокувати, потрібно визначитися з самим основним, а саме, за якими критеріями буде відбуватися таке блокування. Незважаючи на те, що до кінця тестового періоду вже залишилося менше місяця, а повноцінно блокування повинне запрацювати з 01.07.2017 р., критерії, яким буде відповідати таке блокування, досі не затверджені. Без затвердження і оприлюднення цих критеріїв, вважаємо, що блокування податкових накладних неможливе в принципі, адже «правила гри» завжди обговорюються на її початку, а не після того, як гра вже почалася.

На сьогоднішній день, контролери вивчають податкові накладні, які відправляються в єдиний державний реєстр, керуючись автоматизованим моніторингом за критеріями ризиковості. Такі критерії, поки існують лише у вигляді проекту наказу Міністерства фінансів, який оприлюднений на офіційному сайті ДФСУ. Ще одним підтвердженням того, що податківці зараз користуються саме цими критеріями, знаходимо у ІПК від 22.05.2017 р. № 284/6/99-99-07-04-02-15/ІПК, де контролери про це говорять прямо.

З того, що остаточний варіант критеріїв блокування податкових накладних, досі не затверджено, можна зробити цілком логічний висновок про те, що проект – це далеко не остаточний варіант, і дуже багато чого в ньому може бути змінено. Зокрема, це стосується основного критерію — невідповідності товарів на «вході» і «виході».

Проте життя не стоїть на місці, і як бути тим бухгалтерам, які вже «мали щастя» отримати квитанцію з тестом на кшталт «..виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання за товари згідно з УКТ ЗЕД»?

Читайте також Як застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Поспішаємо Вас заспокоїти, у світлі чинного законодавства, дане повідомлення можна просто взагалі проігнорувати, адже:

  • відповідно до п. 57 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, в період тестового режиму блокування реєстрації працює без фактичного призупинення реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування;
  • крім цього, якщо у другій квитанції у Вас написано «Документ прийнято», то ніщо не заважає покупцеві включати ПДВ собі в податковий кредит (звичайно якщо у ПН немає інших помилок, які заважають провести ідентифікацію господарської операції).

Ну і нарешті, самі контролери, у вже згаданій нами ІПК від 22.05.2017 р. № 284/6/99-99-07-04-02-15/ІПК, стверджують, що така ПН має право на існування.

Все це відбувається зараз, проте, як все змінитися після того, як режим блокування запрацює на повну котушку. Невже всі ПН, до яких приходять подібні квитанції, будуть приречені на блокування?

Блокування податкових накладних після 01.07.2017 р.

Тут почати потрібно з того, що блокування ПН повинно торкнутися далеко не всіх зареєстрованих платників ПДВ. Так, наприклад, якщо умовний платник ПДВ у звітному періоді (місяці або кварталі) не відвантажив товарів, послуг та ін. на 500 тис. грн. і більше, що можна легко відстежити за вже зареєстрованим в єдиному реєстрі ПН, то всі надіслані ним на реєстрацію ПН повинні проходити реєстрацію без будь-яких проблем. Адже, згідно з проектом критеріїв блокування реєстрації, якими зараз користуються контролери, поки не досягнутий обсяг відвантажень в 500 тис. грн., податкові накладні, які реєструються платником, взагалі не підпадають під контроль.

Читайте також Зміни в Інструкції з обліку ПДВ. Основні засоби, які стали «негосподарськими»

До слова сказати, такий підхід до контролю ПН повинен використовуватися і зараз (до 01.07.2017 р.), однак, як це відбувається насправді, ми стверджувати не беремося.

Однак, навіть якщо у Вашій ПН буде виявлено невідповідність у обсягах «на вході» і «на виході», то сам по собі цей факт не є достатньою підставою для блокування цієї ПН. Оскільки, одночасно з цією умовою, повинні виконуватися ще як мінімум дві, які містяться в досліджуваному нами проекті Постанови КМУ, а саме:

  • обсяги товарів (послуг) при реалізації в 1,5 рази повинні перевищувати обсяги покупок;
  • переважання в покупках «ризикових» товарів. (Проект Критеріїв на сайті ДФСУ передбачає, що податковий кредит не повинен бути більше ніж на 50 % сформований за рахунок покупок «ризикових» товарів).

Тут потрібно зауважити, що ці критерії, поки активно обговорюються, і чи збережуться вони в остаточному варіанті – це велике питання.

Замість цих критеріїв, у компетентному середовищі, зараз пропонується альтернативний варіант цих критеріїв. Цей варіант орієнтується на товарні залишки платника, які визначаються за даними вже зареєстрованих податкових накладних. Так, пропонується, що блокування повинне здійснюватися тільки у випадку, коли на дату реєстрації податкової накладної питома вага «ризикових» товарів у загальному товарному залишку перевищує 75 %.

У зв’язку з цим, хочеться зауважити, що до переліку так званих «ризикових» товарів немає в природі. Його тільки збираються затвердити фіскали, звичайно, за погодженням з Міністерством фінансів. Раніше такий перелік був у попередній (самій першій версії проекту Критеріїв, однак ми вже говорили про те, що податківці керуються саме останньою версією проекту. Тому ми ризикнемо припустити, що на даний момент контролери просто дивляться на наявність невідповідностей в обсягах покупок-продажів, що ж до всіх інших умов, як то, превалювання в покупках ризикових товарів, то їх просто ігнорують або роблять вигляд, що їх просто немає.

Таблиці даних платника податків

Таким чином, маємо ситуацію, коли квитанції з претензіями повинні приходити практично всім виробникам або постачальникам послуг. Адже вони купують одні товари, а продають вже зовсім інші, та й не товари, а продукцію. Природно, що коли система блокування запрацює повноцінно так бути не повинно.

Читайте також Як скласти розрахунок коригування до ПН на суму перевищення за статтями 188 і 189 ПКУ або з умовними ІПН

Проте виробникам не варто розслаблятися, а як раз навпаки, вже зараз зібратися з думками і підготувати «Таблиці даних платника податків». Форму такої таблиці можна знайти в Додатку до проекту Критеріїв ризику, зараз у ній пропонують вказати:

  • усі види економічної діяльності за КВЕД, якими займається суб’єкт господарювання;
  • коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, які на постійній основі поставляються (виготовляються) або, навпаки, придбаваються платником;
  • коди послуг згідно з Класифікатором послуг ДК 016-2010, які на постійній основі поставляються або придбаваються платником.

На основі поданої таблиці, контролери будуть здійснювати моніторинг можливої невідповідності в обсягах придбань і продажів.

Справедливості заради, треба зауважити, що контролери вже і зараз (ІНК від 22.05.2017 р. № 284/6/99-99-07-04-02-15/ІПК) готові прийняти таку таблицю від платника, не чекаючи дати початку роботи блокування в звичайному режимі. Це ж передбачено і текстом обговорюваного проекту Критеріїв. Проте, ми б все ж не радили нашим читачам, «лізти поперед батька в Пекло, і квапити події до того, як світ побачить вже затверджений наказ з Критеріями ризику і, відповідно, «Таблиці даних платника податків».

На сьогодні все, наступного разу розглянемо покроково схему блокування ПН, а також з’ясуємо, як будуть застосовувати штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію таких ПН.

Як буде відбуватися блокування податкових накладних після 01.07.2017
4 (80%) 3 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *