Як розрахувати та сплатити аванс з ПДФО для ФОП на загальній системі оподаткування

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

Розрахунок та сплата податку ФОП на загальній системі оподаткування

ФОП на загальній системі сплачують ПДФО — це саме той податок, який утримується з доходів у вигляді заробітної плати. Проте у підприємців базою нарахування податку ПДФО є не його дохід, а прибуток (в ПКУ він називається “чистий оподатковуваний дохід”):

ПДФО для ФОП = (Доходи – Витрати) × 0,18 = Чистий оподатковуваний дохід × 0,18

Відмінність від оподаткування зарплати полягає у відсутності податкової соціальної пільги (ПСП) за доходами фізособи від підприємницької діяльності.

Також ФОП на загальній системі сплачує військовий збір (ВЗ). Для утримання ВЗ базою оподаткування є той же чистий оподатковуваний дохід:

ВЗ = Чистий оподатковуваний дохід × 0,015

Сума прибутку для ФОП визначається за результатами календарного року. Декларація про майновий стан і доходи подається ФОП лише один раз – за результатом року (40 кал. днів після закінчення). Однак стаття 177 ПКУ вимагає сплачувати ПДФО протягом року авансом.

Ця вимога не стосується ВЗ, який сплачується лише один раз на рік (підпункт 1.6 пункту 16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ та підпункт “е” пункту 176.1 ПКУ) – протягом 10 днів після подачі декларації про майновий стан і доходи (19.02.2019 р. по сплаті податку за 2018 р.).

Читайте також: Приклад заповнення річної декларації про майновий стан та доходи 2018 для ФОП на загальній системі

В які строки треба сплатити аванс з ПДФО

Авансові платежі з ПДФО сплачуються до 20-го числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом. За останній IV квартал авансовий платіж не розраховується та не сплачується. Остаточний розрахунок із бюджетом з цього податку відбувається впродовж 10 кал. днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, тобто протягом 50 днів після закінчення звітного податкового року. Так, за результатами 2018 р. ПДФО треба сплатити:

 • 20 квітня 2018 р. – за І квартал 2018 р.;
 • 20 липня 2018 р. – за ІІ квартал 2018 р.;
 • 19 жовтня 2018 р. – за ІІІ квартал 2018 р.;
 • 19 лютого 2019 р. – за 2018 рік (до 9 лютого включно подати декларацію за 2018 р.), сплачується різниця між розрахованим податком за рік та уже здійсненими авансовими платежами за І, ІІ, ІІІ квартали 2018 р.)

Як розраховується сума авансу з ПДФО

ДФС якихось специфічних правил для розрахунку авансових платежів з ПДФО не встановлює. ФОП має робити розрахунок самостійно щоквартально на основі фактичних даних Книги обліку доходів і витрат. Отже, для розрахунку авансу за І, ІІ, ІІІ квартали необхідно:

 • знайти підсумок за графою 9 “Сума чистого оподатковуваного доходу” Книги обліку доходів і витрат за відповідний квартал;
 • помножити підсумок на ставку податку – 0,18; якщо підсумок за графою 9 < 0, то ПДФО не сплачується.

При такій схемі сплати ПДФО слід звернути увагу на наступне:

 • податок розраховується за результатами відповідно до кварталу. Це означає, що якщо в І кварталі отримано збиток, а в ІІ кварталі – прибуток, то “мінус” за І квартал на ІІ квартал і наступні квартали не переноситься. Він буде врахований тільки при розрахунку ПДФО за результатами року;
 • за результатами розрахунку ПДФО за весь рік цілком може виникнути ситуація переплати податку.

Переплата ПДФО

Якщо виникла переплата з ПДФО, то ФОП має право:

 • зарахувати її у рахунок майбутніх платежів з ПДФО;
 • зарахувати її у рахунок сплати інших податків;
 • повернути гроші (це можливо лише у разі відсутності податкового боргу – стаття 43 ПКУ).

Якщо з переплатою взагалі нічого не робити, то вона  зараховується у рахунок наступних платежів з ПДФО. Для інших варіантів необхідна відповідна заява з боку підприємця у довільній формі (пункт 87.1 ПКУ).

Повернення грошей з боку ДФС відбувається на поточний рахунок з казначейства протягом 20-денного строку після подачі заяви.

Читайте також: Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців

Відповідальність: сплачувати аванс з ПДФО чи ні

ПКУ не містить прямих вказівок щодо авансових платежів. Відомо, що відповідальність настає при несплаті узгоджених податкових зобов’язань. У цьому випадку декларація протягом перших трьох кварталів не подається, тому й зобов’язання не можна вважати узгодженим, а отже, на перший погляд, не може бути і відповідальності за несплату.

Однак тут слід зазначити думку ДФС: якщо ФОП несвоєчасно сплачує суму самостійно визначеного зобов’язання з ПДФО, у тому числі авансових платежів з ПДФО, то до платника податку застосовується відповідальність у вигляді штрафних санкцій відповідно до пункту 126.1 ПКУ. Отже, ДФС вважає, що при несплаті авансових платежів протягом строків, визначених ПКУ, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

 • при затримці до 30 кал. днів – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
 • при затримці більше 30 кал. днів – у розмірі 20 % суми податкового боргу.

При поддержке: Иногда очень не просто найти запчасти на двигатель особенно если он дизельный. Запчасти на двигатель 178F ищите на сайте sm-store.com.ua, а также любую запчасть, которая вам необходима.

Як розрахувати та сплатити аванс з ПДФО для ФОП на загальній системі оподаткування
2.8 (56.36%) 44 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.51MB/0.00033 sec