Податки > Єдиний податок > Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Сьогодні продовжуємо вивчати питання примусового анулювання свідоцтва платника єдиного податку, до чого це може призвести, а також як відновити втрачений статус платника єдиного податку. Першу частину статті читайте тут Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки.

В якій формі свідоцтво про сплату єдиного податку може бути анульоване

Давайте почнемо не з форми повідомлення платника єдиного податку про те, що він таким вже не є, а з того, що на законодавчому рівні ніде не прописана процедура повідомлення платника про те, що щодо нього фіскальна служба прийняла якесь там рішення (наприклад, і теж рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку).

Нагадаємо, що анулювання свідоцтва платника єдиного податку відбувається на підставі п. 299.10 ПКУ. Крім усього іншого, у цьому пункті йдеться про те, що вже отримане свідоцтво про сплату єдиного податку є безстроковим, тобто не має терміну давності. Разом з тим, фіскальна служба має право виключити платника з числа єдинників, ґрунтуючись на власному рішенні. Повний перелік причин, за якими фіскали можуть анулювати свідоцтво платника єдиного податку, наведено в п. 298.2.3 ПКУ. Зокрема підпункт 8 цього пункту, якраз і вказує на розглянуту нами ситуацію, щодо податкової заборгованості протягом двох послідовних кварталів.

Читайте також Податкова відпустка для фізичної особи підприємця. Хто має право та як отримати

Вирішувати сплачувати чи ні платнику єдиний податок, фіскали будуть у відповідності з п. 299.11 ПКУ. Причому треба врахувати, що практично діяти воно (рішення) почне вже з першого числа кварталу, що настане за тим, в якому, на думку фіскалів, було зафіксовано порушення норм ПКУ. Крім того, затвердженої документальної форми такого рішення просто не існує, а самостійно фіскальна служба у нас складає дуже туго.

Хоча якщо задатися метою вивчити це питання, то можна звернутися до офіційних роз’яснень на сайті фіскальної служби України в загальнодоступному ресурсі ЗІР, підкатегорії 107.09. Там, фіскали дають роз’яснення про те, що вони обов’язково повідомлять платника єдиного податку, про прийняте щодо нього рішення у письмовій формі, з обов’язковим зазначенням причини в відповідності з якою було прийнято таке рішення. Важливим є і той факт, що таке повідомлення підписує особисто керівник територіального відділення фіскальної служби, де такий платник перебуває на реєстрації. Однак, на два ключових питання терміну: Термін, протягом якого таке повідомлення повинно бути відправлено і отримано? Відповідальність фіскальної служби за те, що платник не повідомлений вчасно? це роз’яснення не дає.

Алгоритм дій у разі анулювання свідоцтва платника єдиного податку

Ітак, уявімо собі саму неприємну ситуацію – свідоцтво платника єдиного податку анульовано за рішенням фіскальної служби.

Перше, що повинен зробити платник, свідоцтво якого анульовано це усунути першопричину такого анулювання, тобто ліквідувати податковий борг. Порядок погашення податкової заборгованості в даній ситуації прописаний в п. 299.12 ПКУ і главою 9 розділу II ПКУ.

Читайте також Приклад заповнення декларації ФОП платника єдиного податку другої групи 2015-2016

Тут потрібно врахувати, що якщо податковий борг вже існує, то він має кілька складових. Насамперед, відповідно до п. 111.1 ПКУ за порушення податкового законодавства платника залучають до фінансової відповідальності. Далі, п. 111.2 ПКУ, у свою чергу, поділяє фінансову відповідальність на штрафні санкції і пеню. Отже, для того щоб податковий борг був погашений повністю, бажано звернутися до фіскалів за місцем реєстрації та дізнатися, яка сума податкової заборгованості, включаючи штрафні санкції та пеню, значиться на особовому рахунку на передбачувану дату погашення.

Розміри штрафних санкцій і пені

На розмірі штрафні санкції в цьому випадку ми вже зупинялися у попередній консультації. Однак, ще раз нагадаємо, що несвоєчасна сплата єдиного податку, відповідно до п. 122.1 ПКУ призводить до накладення штрафних санкцій у розмірі 50% від ставки єдиного податку, встановленої для такого платника.

Відповідно до п. 129.1.1 ПКУ, коли узгоджене податкове зобов’язання не погашено у строки, визначені для сплати відповідних податків, то на суму такої заборгованості нараховується пеня. Причому нарахування пені здійснюється на всю суму податкової заборгованості, включаючи штрафні (фінансові) санкції.

Пункт 129.4 ПКУ визначає, в якому розмірі повинна нараховуватися пеня. Тут зазначається, що розрахунок пені здійснюється з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Терміни подання звітності при анулюванні свідоцтва платника єдиного податку

Як відомо, п. 294.1 ПКУ встановлює для платників єдиного податку перших двох груп звітний період що дорівнює календарному року. Тому звітність такі платники надають відповідно до п. 296.2 ПКУ у строки, передбачені для подання річної звітності.

Читайте також Декларація платника єдиного податку першої групи 2015-2016. Приклад заповнення

Якщо такі платники самостійно приймають рішення про зміну групи або, скажімо, перевищують гранично допустимий розмір доходу для своєї групи, то зобов’язані відзвітувати у строки, передбачені для квартального звітного періоду. Хоча, звертаємо Вашу увагу на те, що надання звітності за квартал, у подальшому звільнить такого платника від подання річної звітності.

Але, як бути в нашій ситуації? Адже платник не перевищував допустимих обсягів доходів і не брав самостійного рішення про зміну групи або системи оподаткування? Відразу скажемо, що в ПКУ про це нічого не сказано, однак, якщо логічно осмислити ситуацію, то виходить, що платник (хоч і не по своїй волі) фактично відмовляється від застосування спрощеної системи оподаткування, тому, вважаємо, що в даній ситуації все ж слід відзвітувати за квартал.

Як можна повернутися до сплати єдиного податку

Загальні правила переходу до сплати єдиного податку прописані у п. 298.1.4 ПКУ, відповідно з ними платник, який бажає сплачувати єдиний податок, повинен подати до фіскальної служби за місцем реєстрації заяву встановленої форми. Причому, подати таку заяву платник повинен не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, починаючи з якого він бажає сплачувати єдиний податок. Потрібно врахувати, що рішення про перехід з однієї системи оподаткування на іншу платник має право приймати тільки один раз в календарному році.

Читайте також Зміни до Податкового кодексу з 2016 року для ФОП та юридичних осіб платників єдиного податку

Однак, у випадку, якщо свідоцтво платника єдиного податку анульовано примусово, то п. 299.10 ПКУ прописує спеціальні правила для повернення до сплати єдиного податку. На жаль, в цьому випадку чекати переходу доведеться трохи більше, ніж в звичайній ситуації. Відповідно до п. 299.11 ПКУ платник, у якого свідоцтво платника єдиного податку було анульовано примусово, зможе повернутися до сплати єдиного податку тільки по закінченню чотирьох послідовних кварталів.

Таким чином, якщо Ви втратили свідоцтво про сплату єдиного податку з 01.07.2016 р., то знову стати платником єдиного податку Ви зможете не раніше 01.07.2017 р., якщо подасте відповідну заяву не пізніше 15 червня 2017 року.

При поддержке: Хотите поставить качественное ограждение вашего участка по приемлемой цене? Забор произведенный на заводе Фрунзе — это то, что подойдет для вас как нельзя лучше. Виды заборов и цены смотрите на сайте завода.

Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2
1 (20%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.93MB/0.00102 sec