Податки > Єдиний податок > Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки

Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Только начинаете свой бизнес и у вам нет смысла заводить штатного бухгалтера? Бухгалтерские услуги в Харькове от компании Вердикт http://verdikt.com.ua/uslugi/buhgalterskie-uslugi — это качественное обслуживание от профессионалов, которые уже давно зарекомендовали себя на рынке бухгалтерских услуг.

Ми завжди стоїмо на сторожі законних інтересів наших читачів, тому завжди намагаємося роз’яснити, як потрібно себе вести в тій чи іншій ситуації. Сьогоднішній матеріал не стане винятком, тому що сьогодні ми поговоримо про те, як потрібно вести себе у разі анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Перш за все, давайте розглянемо причини і наслідки анулювання свідоцтва платника єдиного податку в результаті несплати податкового боргу протягом двох кварталів.

Відповідно до пп. 3 п. 299.10 ПКУ фіскальна служба має право прийняти самостійне рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку у разі, коли такий платник протягом двох послідовних кварталів має податковий борг. Як себе вести в даній ситуації, якщо така подія (не дай Бог!) сталася в житті підприємця, давайте розглянемо на прикладі.

Читайте також Податкова відпустка для фізичної особи підприємця. Хто має право та як отримати

Податкова заборгованість та штрафні санкції

Як відомо, положення ПКУ, а саме п. 300.1,покладає на платників єдиного податку відповідальність за повноту і правильність обчислення, а так само сплату узгодженого податкового зобов’язання до бюджету. У перших двох групах єдиного податку ставка єдиного податку фіксована, і обчислюється у відсотковому співвідношенні до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року.

Нагадаємо, що відповідно до п. 293.2 ПКУ остаточне рішення про застосування тієї чи іншої ставки єдиного податку приймає сільска, селищна або міська рада. Таке рішення приймається не рідше одного разу на рік (або продовжується строк дії попереднього рішення з цього ж питання).

Питання сплати єдиного податку, платниками першої та другої груп регулює п. 295.1 ПКУ, згідно з яким підприємці з цих груп повинні сплачувати авансові внески з цього податку. Сплата авансових внесків відбувається не пізніше 20 числа місяця, що передує тому, за який сплачується єдиний податок. Тут же підприємцям дозволяється сплачувати єдиний податок авансом (за наступні звітні періоди), проте зробити це можна лише до кінця поточного року.

Разом з тим, у п. 122.1 ПКУ передбачено штрафні санкції у розмірі 50% ставки ЄП за несплату або сплату з запізненням авансових внесків єдиного податку в порядку та строки, визначені ПКУ. Природно, що це призведе до виникнення податкового боргу.

Пункт 295.2 ПКУ говорить нам про те, що для платників єдиного податку перших двох груп нарахування єдиного податку здійснює сама фіскальна служба, згідно з раніше поданою заявою такого платника про бажання сплачувати єдиний податок.

Читайте також Приклад заповнення декларації ФОП платника єдиного податку другої групи 2015-2016

Нагадаємо, що на підставі заяви платника єдиного податку з перших двох груп єдиний податок може і не нараховуватися. Підставою для такого нарахування може бути заява платника єдиного податку першої та другої групи про його бажання піти у відпустку або ж про те, що він знаходиться на лікарняному, який триває 30 і більше календарних днів. Правда, обов’язковою умовою тут буде відсутність найманих працівників у підприємця. Така норма прямо міститься в п. 295.5 ПКУ.

При заповненні звітності по єдиному податку, у відповідності з наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578, всі суми єдиного податку, що нараховані, повинні бути відображені у звітності, незалежно від фактичного строку їх сплати.

Якщо протягом двох послідовних кварталів на кожне перше число місяця у підприємця на єдиному податку є податкова заборгованість, то відповідно до пп.8 п. 298.2.3 ПКУ він сам зобов’язаний прийняти рішення про перехід на загальну систему оподаткування. Якщо ж таке рішення платник сам не приймає, то його можуть прийняти і контролюючі органи (примусове анулювання свідоцтва платника єдиного податку відповідно до пп.2 п. 299.10 ПКУ).

Таким чином, якщо за приватним підприємцем протягом двох кварталів тягнеться податковий борг, існує дуже велика ймовірність того, що свідоцтво платника єдиного податку може бути анульоване. У разі примусового анулювання свідоцтва про сплату єдиного податку, такого платника виключають з єдиного державного реєстру фізичних осіб – платників єдиного податку, причому відбувається це все в останній день другого послідовного кварталу, протягом яких ЄП не сплачувався.

Як сплата податків зараховується до бюджету

Усі платники податків зобов’язані сплачувати податки, платниками яких вони є згідно з нормами ПКУ. Ця норма прямо міститься в пп. 4.1.1 ПКУ.

Бюджетний Кодекс України, а саме його стаття 43 передбачає, що виконання бюджетів усіх рівнів здійснюється шляхом казначейського обслуговування спеціальних рахунків, відкритих у відділенні НБУ для зарахування відповідних податків. Разом з тим, існує ще і стаття 45 ПКУ, яка говорить про те, що податки та збори вважаються сплаченими тільки після зарахування коштів на спеціальний казначейський рахунок, призначений для сплати цього податку. Поряд з цим, стаття 38 ПКУ говорить нам про те, що зобов’язання платника податків вважається виконаним тільки у тому випадку, коли узгоджена сума податкового зобов’язання повністю надійшла на відповідний казначейський рахунок.

Читайте також Декларація платника єдиного податку першої групи 2015-2016. Приклад заповнення

Таким чином, підводячи риску над усіма цими законодавчими нормами, а так само грунтуючись на листах фіскалів від 13.08.2014 р. №1128/5/99-99-20-03-01-16, 15.09.2015 р.№14227/10/26-15-15-01-09, можна зробити однозначний висновок про те, що контролюючі органи мало цікавить, з яких причин гроші у вигляді податків не потрапили (не зараховано) на бюджетні рахунки. На їхню думку одного цього факту досить для застосування штрафних санкцій до таких платників.

Ми будемо не до кінця чесні зі своїми читачами, якщо не скажемо, що думка фіскальної служби в цьому випадку не єдина. Якщо звернутися до рішень ВСУ, то в його рішеннях від 16.06.2015 р. по справі №21-377а15 і від 02.12.2015 р. по справі №21-3920а15 можна простежити абсолютно протилежну точку зору. Так, у наведених рішеннях говориться про те, що помилка у реквізитах платіжних документів, не може служити підставою для накладення на платника податків штрафних санкцій відповідно до норм ПКУ за несплату (сплату не в повному обсязі) узгодженого податкового зобов’язання. І в цьому є здоровий глузд, оскільки платник не діяв, а хотів сплатити податкове зобов’язання, проте помилився в реквізитах, так за що ж його штрафувати?

Якщо ж розглядати ситуацію, коли гроші на казначейський рахунок не потрапили в строк з вини банківської установи, то цьому питанню присвячено п. 129.6 ПКУ. У відповідності з цим пунктом платник податків повинен бути повністю звільнений від сплати штрафних санкцій та пені у відповідності з нормами ПКУ. Це ж підтверджує вже прийняте рішення ВСУ від 31 березня 2016 по справі № / 800/4117/15, згідно з яким якщо гроші не зараховані до бюджетів усіх рівнів з вини банку, то саме він (банк) і сплачує пеню і штрафні санкції передбачені нормами ПКУ за несвоєчасну сплату податків, крім того на банк перекладаються і всі інші види відповідальності, які передбачені українським законодавством за несплату (несвоєчасну сплату) податків.

Читайте також Зміни до Податкового кодексу з 2016 року для ФОП та юридичних осіб платників єдиного податку

Отже, на практиці все залежить від того, хто визнаний винним у тому, що гроші у вигляді єдиного податку не потрапили до бюджету. Якщо винним в тому, що єдиний податок не зарахований до бюджету, а, отже, і в тому, виник податковий борг, буде визнаний сам платник, то наслідки для нього будуть дуже плачевними. Вони виразяться у нарахуванні штрафних санкцій та пені, що в свою чергу, може призвести до повного анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Своєчасність бюджетних платежів і контроль за ними

Оскільки на практиці більшість українських підприємців здійснюють оплату єдиного податку без відкриття поточного рахунку через касу банківської установи, то у своїй більшості вони впевнені, що свої зобов’язання перед державою вони виконали в повному обсязі. Про те ж, що гроші не зараховані в результаті помилки в реквізитах платіжного документа, часом вони дізнаються дуже пізно, коли змінити нічого не можна.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *