Аналіз змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 (Постанова №20 від 30.01.2015)

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

З 01 січня 2015 року вступила в силу Постанова Кабінету міністрів України від 30 січня 2015 №20 «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» яка призначена для приведення «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» затвердженого Постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. №1246 у відповідність з Податковим кодексом в частині електронного адміністрування ПДВ. Електронне адміністрування податку на додану вартість починає діяти в тестовому режимі з 01.02.2015 року.

У цій статті я спробую коротко розглянути основні зміни, які зазнав Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних».

У Єдиному реєстрі реєструються всі податкові накладні та розрахунки коригування

Пункт 3 Порядку №1246, у якому прописаний порядок реєстрації у Єдиному реєстрі розрахунків коригування до податкових накладних, повністю викладено у новій редакції.

Реєстрації у Єдиному реєстрі підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування, незалежно від суми ПДВ у них, у тому числі:

 • ті, які не видаються покупцю;
 • ПН на послуги, отримані від нерезидента (податкова накладна реєструється отримувачем послуг);
 • складені в межах виконання угод про розподіл продукції;
 • ПН по операціям, звільненим від оподаткування.

У Постанові прописаний новий порядок реєстрації розрахунку коригування у ЄРПН покупцем

У Постанову №1246 перекочував порядок реєстрації у Єдиному реєстрі розрахунків коригування, що прописаний у пункті 16 Постанови КМУ «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» від 16 жовтня 2014 р. №569.

Розрахунок коригування, виданий покупцю, реєструється у Єдиному реєстрі:

 1. Постачальником, якщо податкові зобов’язання у податковій накладній збільшуються або не змінюються.
 2. Отримувачем (покупцем), якщо сума ПДВ у податковій накладній зменшується.

Розрахунки коригування до податкових накладних, які не видаються покупцю реєструються продавцем.

Врегульовано порядок реєстрації розрахунків коригування до ПН, складених до 01.02.2015 року

Для цього пункт 4 Постанови №1246 викладено повністю у новій редакції. Отже, якщо податкова накладна до 01.02.2015 року не підлягала реєстрації у ЄРПН, та після цієї дати до неї виписується розрахунок коригування, то протягом однієї доби:

 1. Реєструється спочатку податкова накладна незалежно від дати її складання з урахування строків давності згідно статті 102 ПКУ.
 2. Після реєстрації ПН, реєструється розрахунок коригування до неї.

Врегульовано порядок накладання ЕЦП на ПН на послуги нерезидента та на РК, що зменшують суми ПДВ

До пункту 5 Порядку №1246 додано два абзаци, які регулюють порядок накладання ЕЦП на деякі податкові накладні та розрахунки коригування.

 1. При реєстрації податкової накладної для послуг, отриманих від нерезидента накладання ЕЦП здійснюється в порядку, передбаченому для постачальника.
 2. При реєстрації розрахунку коригування на зменшення суми ПДВ спочатку на такий РК накладає свій підпис постачальник та надсилає його покупцю. Після цього покупець також накладає на такий РК свій підпис та реєструє його.

Введено нові причини для відмови в реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі

До пункту 9 Постанови №1246 додано дві нові причини відмови у прийнятті ПН або РК до реєстрації у ЄРПН:

 1. Недостатність суми на електронному рахунку (для ПН та РК, виписаних після 01.07.2015 року).
 2. Порушення вимог пунктів 201.1 та 192.1 ПКУ.

Пункт 201.1 встановлює перелік обов’язкових реквізитів до податкової накладної а пункт 192.1 встановлює порядок виписки розрахунку коригування та порядок зменшення або збільшення ПК та ПК покупця та постачальника.

Підкориговано порядок надання інформації з Єдиного реєстру

До пункту 13 Порядку №1246 додано абзац відповідно до якого на запит платника податку до єдиного реєстру йому видається повідомлення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування і податкова накладна та/або розрахунок коригування в електронній формі.

Отже, на запит платника ПДВ до Єдиного реєстру, він може отримати податкову накладну або розрахунок коригування в електронній формі. Аналогічна норма міститься у пункті 201.10 ПКУ.

Висновок

Важко сказати, що зміни до Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних принесли з собою щось кардинально нове. Можна лише говорити про поступове приведення підзаконних нормативно-правових документів у відповідність з головним податковим документом країни. Але, все ж таки, є декілька нових моментів. Наприклад:

 1. Врегульовано перехідний момент, пов’язаний з реєстрацією розрахунків коригування, виписаних до ПН з датою виписки до 01.02.2015 року.
 2. Також досить цікава нова деталь полягає у порядку накладання ЕЦП для розрахунків коригування, що зменшують суми ПДВ. Відповідно до оновленого порядку на такий ПК свої електронні підписи накладають спочатку продавець а потім покупець.
 3. Введено нові причини відмови у прийнятті ПН та РК до реєстрації у ЄРПН. Перша пов’язана з наявністю всіх обов’язкових реквізитів, що прописані у пункті 201.1 ПКУ, а друга пов’язана з дотриманням порядку виписки розрахунку коригування до податкової накладної.
Аналіз змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 (Постанова №20 від 30.01.2015)
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *