Приклад розрахунку податкового навантаження при різних схемах оподаткування в Україні

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

Завершуємо цикл статей про вибір оптимальної СО. Читайте Системи оподаткування в Україні напередодні нового 2018 року Нижче розглянемо два приклади, які допоможуть прийняти правильне рішення на етапі запуску і становлення бізнесу. Наперед слід приблизно визначитися із запланованим обсягом витрат і з очікуваним річним доходом. Допоки наш заробіток за 12 місяців не сягає мільйона гривень, про ПДВ не турбуємось.

Виготовлення і продаж кондитерських виробів

За умовами першого прикладу ФОП планує зайнятися випічкою тортів на замовлення. В наявності власне авто, яким можна розвозити готові вироби замовникам. Серед потенційних покупців є як приватні особи так і компанії, тобто юридичні особи. Очікується заробити за перший рік роботи до 999тис.грн виторгу. Необхідні види діяльності зареєстрували у держ.реєстратора. Для ведення даного бізнесу нам слід зафіксувати такі КВЕДи:

10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання

53.20     Інша поштова та кур’єрська діяльність (крім пошти)

56.10     Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

Читайте також Дозвільні документи

Приймаємо рішення про систему оподаткування

Одразу відкидаємо першу групу СС, оскільки клієнтами ФОПа 1 гр. можуть бути лише фізичні особи. І також не можемо претендувати на 2 групу, оскільки на цій групі ми не зможемо приймати замовлення від тих підприємців чи підприємств, які працюють на загальній системі. Отже нам на вибір залишаються загальна система для ФО та єдиний податок 3 групи без ПДВ. Читайте теж Порівняння загальної системи для ФОП та спрощеної системи для ФОП

Для того, щоб проаналізувати яку схему оподаткування з цих 2-х обрати, спробуємо спланувати податкове навантаження на прибуток при обох варіантах оподаткування і порівняємо результати. Приведемо здійснені і документально підтверджені у 2017 році витрати у таблиці 1. При цьому під здійсненими витратами будемо розуміти витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбулася також в поточному році.

Таблиця 1

Витрати за рік, які відповідають вимогам ст. 177 ПКУ
Амортизація новопридбаних основних засобів 6000
Реклама 2000
Придбання інструментарію 3000
Продукти і пальне, на які є документи 375000
2 найманих працівники з ЗП по 5 тис.грн/міс. кожен, бюджет на рік =145тис.грн. 145000
Отримання сертифікатів якості та відповідності 4800
Послуги банку 1200
22% від чистого прибутку 83492
Разом витрат 620 492
Виручка за рік 999 999
Чистий прибуток до оподаткування 379507
Податкове навантаження:
ПДФО + ВЗ (сплатить ФОП — загальносистемник) + ЄСВ 74004+ 83492
ЄП 5%+ЄСВ (сплатить ФОП – спрощенець) 58 448

Аналізуємо обчислене податкове навантаження при різних СО

В останніх рядках таблиці обчислено податки з діяльності підприємця за різними правилами оподаткування. Як бачимо, загальна сума податків до бюджету у випадку перебування ФОП на загальній системі складає 157,5 тис.грн. А загальна сума платежів у випадку реєстрації спрощенцем 3 групи склала 58,5тис.грн. Різниця — більш як на 99 тис.грн. менше податків з ФОПа у випадку реєстрації єдиноподатником 3-ї групи. Крім того, перехід на СС і ставка 5% дозволяє не реєструватися платником ПДВ у випадку, коли обсяг виручки за 12міс. підійшов до 1 млн.грн. Висновок: рентабельність кондитерської висока, дохід стабільний, і в даному випадку, оптимально буде подавати заяву на спрощену систему з обранням ставки 5% від обороту.

Читайте також Как частному предпринимателю оформить наемного работника

Вид діяльності — турагенство

ФО вирішує стати турагентом, який здійснюватиме посередницьку діяльність з продажу подорожів населенню. Турагентом може бути як юридична особа, такі і фізична особа – підприємець. На здійснення турагентської діяльності ліцензія не потрібна. Турагент за дорученням та в інтересах Туроператора за винагороду здійснює таку посередницьку діяльність: укладає договори на туристичне обслуговування з третіми особами (туристами) та реалізовує турпродукт, наданий Туроператором. Агентська винагорода може як перераховуватися туроператором турагенту окремо, так і утримуватися турагентом з коштів, які надійшли йому від проданих ним турів. В нашому випадку, турагент стягує свою винагороду з коштів, отриманих останнім від туристів. В цьому випадку, необхідно подбати про добре виписані рамкові договори, що визначають суму винагороди турагента, конкретні розрахунки винагороди за конкретними турами теж не будуть зайвими.

Читайте також Який КВЕД відповідає діяльності — візова підтримка?

Транзитні кошти не впливають на дохід

Припустимо, що наша фізична особа не готова ризикувати усім своїм власним майном, тому вирішує заснувати приватне підприємство, тобто ТОВ . ТОВ укладає агентський договір з туроператором, який, як правило, є юридичною особою на загальній системі або нерезидентом. В процесі реалізації турпродуктів підписуються трьохсторонні договори (між туристом і туроператором / турагентом). На виконання такого договору турист оплачує придбаний турпродукт, а турагент перераховує отримані від туриста кошти туроператору (за мінусом своєї винагороди). При цьому, кошти, що надійшли від туриста для виконання або організації виконання визначених договором послуг, вважаються для турагента транзитними. Такі транзитні кошти виключаються з обсягу виручки як ТОВ на загальній системі, так і єдиноподатника. А до чистого доходу йде лише різницяагентська винагорода. На етапі надходження грошей від туриста сума винагороди (власне дохід турагента) достовірно може бути ще не відома. Не завжди є можливість оперативно фіксувати дану суму підписанням двостороннього акту з туроператором про завершення надання останньому посередницької послуги. Але ця дата має бути датою визнання доходу по агентській винагороді в бухгалтерському обліку. Таким чином, сума винагороди враховуватиметься у складі доходу турагента за датою фактичного надання послуги.

Читайте також За якою схемою оподаткування може працювати юридична особа у 2018 році

Дата визнання доходу в єдиноподатника

Згідно з п.292.4 ПКУ, при наданні послуг за договорами доручення або за агентськими договорами доходом платника єдиного податку є сума отриманої винагороди повіреного (агента). Але, єдиноподатники визнають дохід за датою надходження коштів на розрахунковий рахунок або в касу (п. 292.6 ПКУ). Це означає, що навіть якщо акт про фактичне отримання у власність суми агентської винагороди ще не підписано, податкове зобов’язання з декларування до сплати єдиного податку виникає вже за підсумками кварталу. Раніше у ЗІР 108.01.02 була чинною така консультація: «У разі надання ЮО — платником ЄП послуг за агентським договором (турагент), згідно з яким попередня оплата (аванс) за надані послуги отримана в одному кварталі, а послуги надані в іншому, доходом такої особи є сума отриманої винагороди у розмірі, передбаченому договором, а датою отримання доходу є дата фактичного отримання попередньої оплати (авансу)«. Тобто, спрощенець, у якого на відміну від платника податку на прибуток, звітним періодом є квартал, — мусить щоквартально обчислювати, декларувати і платити в бюджет єдиний податок в тому числі авансом, коли сама агентська винагорода ще не вважатиметься фактично заробленою (підтвердженою).

Читайте також Як перейти на третю групу єдиного податку?

Оптимальна схема оподаткування в перший рік роботи

Турагент-франчайзі зобов’язується виконувати план продажів. Припустимо, що за перший рік роботи реалізація сягне 7,5 млн.грн. У таблиці 2 подаємо розрахунок витрат та доходу і також обчислимо податкове навантаження при двох різних схемах оподаткування: ЮО на загальній системі і ФОП на єдиному податку 3-ї групи зі ставкою 5%.

Таблиця 2

Витрати, які впливають на фінансовий результат:
Оренда приміщення (за рік) 140000
Інтернет, зв’язок, доступ до систем бронювання 40000
Поточний ремонт, меблі, вивіска 50000
Банківська гарантія 6000
2 працівника, бюджет 130 тис.грн. 130000
Франшиза (вступний внесок + роялті) 20000
Перераховано туроператорам вартість проданих тур.продуктів 7000000
Реклама 8000
Разом за рік витрат 7 394 000
Виручка, отримана за рік (включає транзитні кошти) 7 500 000
Чистий бухгалтерський прибуток 106 000
Агентська винагорода за рік 700 000
Податкове навантаження:
Податок на прибуток, 18% (загальна система для ЮО) 20 670
ЄП 5%+ЄСВ при спрощеній системі 43 448

Аналіз даних в таблиці 2

Як бачимо в останньому рядку, підприємець на 3-й гр за перший рік роботи сплатить як мінімум 43,5 тис. податків. Причому платити їх він буде на протязі року: єдиний податок – протягом 50 днів після закінчення кварталу, а ЄСВ – до 20-го дня після закінчення кварталу. В кращому випадку наш спрощенець сплатить лише ці 43 тис.грн., а не податок з отриманої попередньої оплати через несвоєчасно підготовані документи про точну суму своєї агентської винагороди.

Що ж заплатить загальносистемник, це видно в передостанньому рядку таблиці 2: це податок на прибуток 20,5 тис.грн, причому обчислити суму цього податку ЮО-загальносистемнику потрібно один єдиний раз, після закінчення року до 9 лютого, а сплатити узгоджене податкове зобовязання – до 19 лютого наступного за звітним року.

Отже, переваги загальної системи очевидні:

  • Звітність раз на рік, що дає час на підготовку всіх документів.
  • Не визнається доходом надходження попередньої оплати (авансу).
  • Сплата податку один раз за підведеними фактичними підсумками року.

Висновок: Якщо компанія працює з маржею в 10–15%, то вигідніше працювати, як ЮО на загальній системі, де потрібно платити податок з чистого прибутку, а не доходу. І обчислювати цей податок за підсумками року, а не кожного кварталу, як єдиноподатник. У першому випадку податкове навантаження складе приблизно 2%, а спрощенець 3-ї групи платить 5% від обороту.

При поддержке: Чтобы получить займ совсем не обязательно идти в банк или вообще выходить из дому. Компания https://quickhomezaym.com предоставит вам кредит онлайн на банковскую карту любого банка. Читайте подробнее на их сайте.

Приклад розрахунку податкового навантаження при різних схемах оподаткування в Україні
4.5 (90.77%) 13 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00053 sec