Аналіз критеріїв блокування податкових накладних

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: Бухгалтерская компания Эталон Учета http://xn--80aaoxkfzfh4b7c.xn--p1ai/ предлагает услуги бухгалтерского сопровождения предприятий и предпринимателей на любой системе налогообложения. Подробности на их сайте.

Коли може бути призупинена реєстрація податкової накладної? Питання, яке хвилює сьогодні кожного платника ПДВ. Розглянемо детально на прикладах ці ситуації.

Основний нормативний документ для нас – це Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН, затверджені наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567.

Як працює система блокування податкових накладних?

Працює система так:

 1. УСІ податкові накладні просівають через “сито” чотирьох критеріїв відсутності ризику. Якщо ваша податкова накладна відповідає ХОЧА Б ОДНОМУ такому критерію, усе дуже добре – її реєструють.
 2. Якщо ж податкова накладна “сито” (див. пункт 1) не пройшла й там застряла (тобто не дотримується ЖОДЕН З ЧОТИРЬОХ критеріїв ризику), то вона йде на МОНІТОРИНГ як ризикова. Але моніторинг – це ще не блокування.
 3. На моніторингу податкова накладна аналізується на дві ознаки фіктивності операції. Якщо ХОЧА Б ОДНА З ДВОХ ОЗНАК дотримується, то РЕЄСТРАЦІЯ ПРИПИНЯЄТЬСЯ. Якщо ж не дотримується жодна з ознак, то податкову накладну реєструють.

У разі блокування одночасно продавцю та покупцю надходить квитанція про призупинення реєстрації податкової накладної. 

Читайте також Блокування (призупинення) реєстрації податкових накладних. Відповіді на питання

Які критерії направлення податкової накладної на моніторинг?

Тепер розберемо чотири критерії ризику, за якими податкові накладні пропускають через “сито”.

Критерій 1. “Податкова накладна не дає нікому податкового кредиту”

\Тобто податкова накладна не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що звільнена від оподаткування. Сюди потрапляють податкові накладні, які складені:

 • з поміткою “без ПДВ”;
 • на експортні операції та інші, які оподатковуються за ставкою 0%;
 • на придбання послуг у нерезидентів з місцем їх поставки в Україні;
 • на неплатників ПДВ;
 • на умовні поставки (наприклад, на залишок активів при анулюванні реєстрації платника ПДВ чи при ліквідації основних засобів);
 • на операції, які звільнені від оподаткування (пункт ХХ.197.2 ПКУ);
 • на суму перевищення бази оподаткування над договірною вартістю;
 • за щоденними результатами операцій (тип причини “11”).

Даний перелік не є вичерпним, але ідея зрозуміла – податкова накладна не дає нікому права на податковий кредит, а отже, операція не може бути фіктивною, тому й нема чого моніторити.

Критерій 2. Ви в бізнесі “дрібнячок” і не сидите більше ніж у 3-х кріслах

Тобто  обсяг постачання в поточному місяці замалий для схем (< 500 тис. грн), а керівник не пов’язує багато юросіб (директор ≤ 3 підприємств одночасно). Тут:

 • враховується обсяг постачання зареєстрований у ЄРПН в поточному місяці, включаючи податкову накладну, яка ще тільки реєструється;
 • посади керівника враховуються на будь-яких підприємствах, а не тільки у платників ПДВ.

Отже, для того, щоб податкові накладні одразу реєструвалися достатньо контролювати кількість крісел, в яких сидить керівник, та рахувати місячний обсяг поставок. Якщо керівник – багатостаночник на 4-х підприємствах, а  місячний обсяг поставок в межах норми, то це уже означає невиконання критерію 2. Тому за цими параметрами треба слідкувати одночасно.

Читайте також Блокування податкових накладних. Критерії і порядок засідання комісії ДФС

Щодо місячного обсягу поставок, то тут є такі моменти:

 • ДФС не роз’яснювалося як він рахується (з ПДВ чи без нього). Однак, враховуючи логіку податкових накладних, скоріше за все обсяг рахується без ПДВ;
 • виходить, що якщо подробити поставки, тобто не перевищувати за місяць 500 тис. грн, то ваші накладні будуть одразу реєструватися, так як уже дотримується один з чотирьох критеріїв просівання через “сито”;
 • а що якщо накладні, в яких ви сумніваєтеся або з великими сумами поставок, вводити в систему на початку місяця, поки не набрано сумарно 500 тис. грн? Тоді вони не будуть проходити “сито”. Зупинки реєстрації “заднім число” уже зареєстрованих податкових накладних ще не придумали. Цікава ідея для міркувань.

Критерій 3. Ви великий і сумлінний платник податків у 2016 р.

Тобто сплата податків у 2016 р. становила більше 5 млн грн. Дана ознака використовується тільки до кінця 2017 р. Тут рахуються ЄСВ та податки і збори, що сплатило підприємство та його відокремлені підрозділи (крім імпортного ПДВ). В Україні існує приблизно 7 тис. таких підприємств, можливо, ви в їх числі.

Зверніть увагу, що платежі тут маються на увазі сплачені у 2016 р., а не задекларовані по результатах року.

Критерій 4. Ваше податкове навантаження та накопичений за місяць ПДВ знаходяться в межах “норми”

Тобто мають виконуватися одночасно такі вимоги:

 • (Податки (без імпортного ПДВ), збори, ЄСВ за останні 12 місяців)×100% / (Сума постачання за ставками 20% та 7% за останні 12 місяців) ≤ 5%;
 • ПДВ за звітний період, включаючи подану на реєстрацію податкову накладну ≤ (найбільший місячний ПДВ за останні 12 місяців) ×1.3.

12-місячний період в цих формулах мається на увазі той, який передує звітному. Тобто, якщо ви реєструєте податкову накладну в липні 2017 р., то таким періодом буде липень 2016 – червень 2017 р.

Читайте також Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування

Наприклад, податкову накладну реєструєте з сумою ПДВ 50 тис. грн. До цього у липні уже були зареєстровані накладні на суму ПДВ 80 тис. грн. За останні 12 місяців обсяг ваших поставок був 6,5 млн грн без ПДВ, обсяг сплачених податків 350 тис. грн. Найбільший місячний ПДВ за 12 місяців складав 100 тис. грн.  Для того, щоб ваша податкова накладна пройшла по критерію 4:

 • обсяг сплачених податків за 12 місяців має бути не менше 325 тис. грн (=6500 тис. грн ×0,05);
 • сума ПДВ за липень повинна не перевищувати при реєстрації податкової накладної 130 тис. грн (=100 тис. грн ×1.3).

У нашому прикладі податкова накладна проходить, так як обсяг сплачених податків перевищує 325 тис. грн, а сума ПДВ за липень 130 тис. грн (=80 тис.+50 тис.). Однак, уже будь-яка наступна податкова накладна у липні виведе вашу місячну суму ПДВ за цей місяць за понадліміт і за умови недотримання хоча б одного з інших 3 критеріїв, які залишилися у “ситі” попадає на моніторинг.

За якими критеріями (ознаками) відбувається блокування податкових накладних?

І все ж таки ваша податкова накладна потрапила на моніторинг. Що перевіряється?

Ознака фіктивності 1. Ви “чарівник”, який створює товари “з повітря” та ще й зберігає сумнівні товари, економлячи на податках

Тобто одночасно у вас виконується такі умови:

 • “обсяги продажу товару перевищують в 1.5 рази обсяги його закупок” або “ризикового товару на складі більше 75% в загальному товарному залишку” або “перевірка кодів товарів в Таблиці даних платника податків показала, що товар не постачається на постійній основі”;
 • сумарне значення ПДВ в податкових накладних звітного місяця, включаючи подану на реєстрацію, більше за середньомісячне значення сплати податків за останні 12 місяців.

Податкова роз’яснила, що обсяг постачання для перевірки виконання даного критерію (ознаки 1) рахується у кількісному вимірі через коди УКТ ЗЕД у графі 3 податкової накладної та у графі 4 розрахунку коригування – на рівні перших 4 знаків. Все це направлено на перевірку обсягів “на вході” та “на виході”. Таким чином, перевищення більші ніж у 1.5 рази “виходу” над “входом” по товарам з певним кодом підвищує ризик блокування податкової накладної, яка потрапила на моніторинг. Якщо ж ще й ПДВ перевищує середньомісячний рівень по сплаті податків, то все – податкова накладна блокується.

Читайте також Як буде відбуватися блокування податкових накладних після 01.07.2017

Стосовно переліку ризикових товарів, то інформація по ньому відсутня. Чи буде він оприлюднений ДФС невідомо, але залишок товарів також буде визначатися в автоматичному режимі на основі інформації по ваших податкових накладних “на вході” та “на виході”.

По ознаці 1 одразу під ризик блокування підпадають такі нормальні ситуації:

 • постачання послуг та виробництво продукції (“на вході” – товари, “на виході” – зовсім інший код послуг або іншого товару);
 • товари були придбані у неплатників ПДВ (“на вході” – нічого, “на виході” – товар).

Ознака фіктивності 2. Ви взагалі не маєте права проводити дану операцію

Тобто у вас відсутні дозвільні документи на здійснення відповідної операції. Сюди належить відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, які засвідчують право на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією) стосовно товарів, які зазначені в поданій податкові накладній чи розрахунку коригування.

Виконання ознаки 1 чи ознаки 2, якщо податкова накладна потрапила на моніторинг, означає одне – її блокування.

Читайте також Зміни у Положенні №88. Відображаємо запізнилі первинні документи в обліку

Що робити, щоб не заблокували?

Якщо за природою своєї діяльності ваше підприємство підпадає під ризик блокування (особливо у ситуації невідповідності продукту “на вході” та “на виході”!), то рекомендуємо подати таблицю даних (так звану картку платника) у ДФС ще до того, як чергова податкова накладна направляється на реєстрацію. Після внесення даних такі податкові накладні будуть пропускатися.

Аналіз критеріїв блокування податкових накладних
4 (80%) 22 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *