Головна > Податки > Бухгалтерський облік > Варіанти обліку комісіонера за операціями комісійного договору

Варіанти обліку комісіонера за операціями комісійного договору

Шановні читачі. Якщо у вас виникли питання щодо якоїсь статті, прошу вас задавати їх у коментарях. Питання, що будуть дуже актуальними та відповісти на них коротко не вийде, будуть опубліковані у вигляді окремих постов.

Сьогодні я опублікую пост, у якому відповім на питання, що було задане у коментарях. Коментар складається із декількох питань, а тому потребує розширеної відповіді. Ось, власне, саме питання:

Оксана: “Дякую ще раз за відповідь!! І хочу запитати наступне: єдинники (10%) сплачують збір до Інноваційного фонду з суми винагороди за договором комісії? Якщо так, то в які терміни? І поясніть будь-ласка наспупне: якщо першою подією в нашого підприємства є оприбуткування грошей в касу підприємства від покупця товару,що буде вказуватись в графі 2 «Дата і номер касового та банківського документа» Книги обліку доходів і витрат. Адже ПКО виписаний на суму реалізації комісійного товару, а єдинники її до складу доходу, що оподатковується не включать.
Ще одне: чи можна вести облік у комісіонера без застосування рах. 704. А одразу після оприбуткування грошей в касу підприємства (Кт 702), зменшити дохід на суму заборгованості (Дб 702 Кт 631). Чи це буде не правильно? Дякую”.

Почнемо по порядку.

1. Щодо сплати збору до Інноваційного фонду.

В Указі президента про спрощену систему оподаткування у п.6 є перелік податків та зборів, які суб’єкт малого підприємництва – платник єдиного податку не сплачує. Серед них є збір до Державного інноваційного фонду. Отже, відповідь – “Ні, не сплачує”.

2. Щодо особливостей відображення операцій продажу товарів за договором комісії у книзі обліку доходів та витрат юридичної особи.

Як відомо, сума коштів за товари згідно договору комісії, що повинна бути перерахована комітенту, не є власністю комісіонера та не може включатися до бази оподаткування єдиним податком. Комісіонер взагалі не реалізує свої товари. Він надає посередницькі послуги з продажу товарів, тому сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) для комісіонера буде плата за надання таких послуг, а саме комісійна винагорода. Це, до речі, підтверджується Листом ДПАУ від 07.11.2000 р. N 14724/7/15-1317.

Якщо першою із подій є перерахування грошей за реалізовані товари, а згідно з договором комісії, суму комісійної винагороди ви залишаєте собі, то на цю дату у вас виникає дохід.

Отже, у графі 2 книги обліку доходів та витрат “Дата і номер касового та банківського документа” рекомендується вказувати дату та номер документа, що підтверджує зарахування коштів за товари.

У графі 3 “Сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” вказується сума доходу комісіонера, тобто сума комісійної винагороди.

Суму коштів, що підлягають перерахуванню комітенту, рекомендується відобразити у графі 5 “Позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації” з позначкою “транзитні”.

Також рекомендую почитати ось цю статтю на порталі Дт Кт.

3. Щодо синтетичного обліку операцій розрахунків із комітентом у комісіонера.

У статті “Комісійна торгівля. Облік операцій за комісійним договором у комітента та у комісіонера” було запропоновано наступну схему обліку таких операцій:

Зміст операції Дт Кт
1. Реалізовано товари на комісії 024
2. Нараховано дохід від реалізації 377 702
3. ПДВ 643 641
4. Відображена сума доходу комітента 704 685
5. Отримані за товар 311 377
6. Перераховані гроші за товар комітенту 685 311
7. Відображено податковий кредит 641 644
8. Зараховано суму ПДВ 644 643
9. Нараховано комісійні витрати 91 631
10. ПДВ 641 631
11. Нараховано суму компенсованих витрат і комісійної винагороди 377 703
12. ПДВ 377 641
13. Перераховано комітентом компенсовані витрати та комісіна винагорода 311 377

Схема обліку передбачає, що, згідно договору комісії, комісіонер перераховує всю суму, отриману за реалізацію товарів комітенту. Комітент в свою чергу компенсую комісіонеру його витрати та сплачує комісійну винагороду.

На практиці, у більшості випадків, комісіонер перераховує гроші за товар комітенту за винятком комісійної винагороди, яку він одразу залишає у себе. У цьому випадку синтетичний облік цих операцій можна відобразити двома способами:

1.Облік за методом “першої події”:

Зміст операції Дт Кт
1. Отримано передоплату від покупця 311 681
2. Відображено ПДВ 643 641
3. Відвантажено товар покупцю та відображено дохід 361 702
4. Списано податкові зобов’язання 702 643
5. Зарахування заборгованостей 681 361
6. Відображено заборгованість перед комітентом 702 631
7. Податковий кредит 644 631
8. Оплата комітенту 631 311
9. Право на податковий кредит 641 644
10. Відображено реалізацію послуг 631 703
11. Зобов’язання щодо ПДВ 703 641

Як бачимо, першою з подій було отримання передоплати за реалізовані товари. У разі, якщо першою подією було би відвантаження товарів, проведення просто дещо помінялися би місцями. У цьому випадку комісіонер визнає валовий дохід на всю суму реалізованих товарів. Та коли він перераховує кошти, належні комітентові, у нього виникають валові витрати на цю суму.

2.Облік за  ”касовим методом”:

Зміст операції Дт Кт
1. Отримано виручку за реалізовані товари 311 685
2. Нарахована сума комісійної винагороди 685 703
3. Відображено ПДВ 703 641
4. Перераховано комітенту виручку за реалізовані товари за винятком комісійної винагороди 685 311

Як бачимо, у цій ситуації, сума коштів, що надійшли на рахунок комісіонера за реалізовані товари комітента взагалі не визнаються доходом. Під час надходження коштів у комісіонера виникають зобов’язання перед комітентом. Далі комісійна винагорода списується на рахунок 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”.

Я навів загальні приклади обліку операцій у комісіонера. Звичайно, кожен приклад необхідно адаптувати під себе. Який варіант застосовувати, звісно, обирати вам. Я б обрав останній варіант, так як, на мою думку він має перевагу у тому, що сума, належна комітентові ніяк не впливає на валові доходи та валові витрати у комісіонера.

Олексій Абліцов

О Олексій Абліцов

написал 378 статей в своем блоге.

Приветствую всех читателей на своем блоге. Меня зовут Алексей Аблицов и я пишу о налогообложении, бухгалтерском учете и отчетности в Украине. Вы можете задать мне вопросы в комментариях к моим статьям или в специальном разделе сайта http://byhgalter.com/answers/.

Схожі записи

7 Коментарі до Варіанти обліку комісіонера за операціями комісійного договору

  1. Оксана:

    Дякую за дуже корисну відповідь! І хочу уточнити такий момент: якщо я обираю «касовий метод обліку», то у Книзі обліку доходів і витрат я вказую номер ПКО (реалізація здійснюється через касу підприємства) і суму лише комісійної винагороди, а насправді він буде виписаний на більшу суму (суму реалізації товару), і у графі 5 «Позареалізаційні доходи …» суму заборгованості транзитом я в цьому випадку показати не можу, адже касовий метод не передбачає застосовання рах.702. Чи не буде це вважатись помилкою: посилатись на прибутковий ордер, який виписаний не на ту суму?

  2. Відкрив на деяких фахових форумах відповідні теми та описав цю ситуацію. Ніхто на це не заперечив. Також виникла пропозиція відображати суму комісійної винагороди та суму, що належить комітентові у графі 3 окремо. Гроші комітента — з позначкою «транзитні». Якщо слідувати варіанту, щапропонованому у статті, то сума граф 3 та 5 буде складати суму згідно з прибутковим касовим ордером.

  3. Оксана:

    Проконсультувалась нещодавно в податковій по темі комісійної торгівлі, виявилось, що з врахуванням останніх листів-розяснень ДПА, комісіонер включає в базу оподаткування усю суму виручки від реалізаціії комісійного товару, а не тільки комісійну винагороду!!!
    Так що комісійна торгівля тепер взагалі втратила свою приваблтвість як додатковий вид діяльності, адже вона суттєво збільшить суму єдиний податок:((( На жаль не можу надати ссилку на цей лист, але особисто примала його у руках.

  4. Дуже шкода, що вам не вдалося запам’ятати чи записати номер Листа ДПАУ. Можу сказати, що у Листі ДПАУ від 07.11.2000 р. N 14724/7/15-1317 було дано роз’яснення про те, що сума транзитних коштів не вважається виручкою від реалізаціі та входить до бази оподаткування єдиним податком. Проте граничну суму доходу, що дозволяє суб’єктам господарювання перебувати на спрощеній системі оподаткування, податкова розраховувала виходячи із загальноі суми, що поступила на розрахунковий рахунок. Може це малося на увазі?
    Також рекомендую почитати цю тему на форумі податковоі http://www.sta.gov.ua/jforum/posts/list/30439.page. Там є текст судового рішення щодо цього питання.
    P.S. На сайті податковоі, поки не знайшов Листа, що підтверджує ваші слова, тому текст статті залишаю, поки що, незмінним.

  5. олександр:

    я хочу відкрити підприємця, для проведння електромонтажних робіт чи потрібна мені ліцензія, якщо так то в яких випипадках

  6. Наталія:

    Если есть возможность, раскройте вопрос оплаты сбора за специальное использование воды и экологического налога ФЛП на общей системе налогообложения занимающегося предоставлением услуг, не имеющего транспортных средств, использующего воду исключительно в санитарно-гигиенических целях и т.д.
    Заранее благодарю,

  7. Наталія, планую написати статті на цю тему. Але вони з’являться не на блозі, а на форумі через деякий час.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


− 1 = пять

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress: 57.02MB | MySQL:207 | 1,810sec

MAXCACHE: 0.89MB/0.00088 sec