Головна > Податки > Податки в житті громадян > Оподаткування процентів, дивідендів, призів і виграшів (ЗУ від 04.07.2014 №1588-VII)

Оподаткування процентів, дивідендів, призів і виграшів (ЗУ від 04.07.2014 №1588-VII)

Наповнення бюджету країни в сучасних реаліях України справа дуже не проста. З одного боку, ведення військових дій на південному сході країни вимагає додаткових коштів, які фінансуються невідкладно і в першу чергу, а з іншого — на тому ж південному сході кожен місяць закриваються або припиняють свою діяльність підприємства, повноцінно не працює митниця, зменшуючи при цьому значну частину прогнозованих надходжень до бюджету.

Уряд країни, з метою покриття непередбачених бюджетних витрат, ініціював внесення низки змін до основних законодавчих актів країни: Податковий і Бюджетний кодекси, Закон України «Про державний бюджет на 2014 рік» та інші. Велосипед чиновники не винайшли і практично всі ці зміни або збільшують ставку, або розширюють базу оподаткування. Кожного з цих нововведень ми торкнемося детально, а в цій публікації розглянемо зміни, які торкнулися оподаткування пасивних доходів.

Читайте також Податок на відсотки по депозитах. Хто, коли і скільки платить?

З 2 серпня 2014 вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» від 04.07.2014 за №1588-VII (далі Закон №1588-VII). Як видно з назви, весь він присвячений оподаткуванню пасивних доходів фізичних осіб. Перша його частина вносить відповідні зміни до Податкового кодексу, а друга — до Бюджетного.

Встановлено єдину ставку оподаткування доходів у вигляді процентів, дивідендів, призів і виграшів

Так, перша частина Закону №1588-VII викладає в новій редакції підпункт 164.2.8 Податкового кодексу. У ньому йде мова про включення до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб наступних видів пасивних доходів:

  • Відсотки, одержані за грошовими вкладами і цінними паперами. Виняток становлять відсотки, які нараховані з цінних паперів, випущених Кабінетом міністрів України і НБУ. Крім цього, не будуть обкладатися податком відсотки банку, які він платить на залишок коштів на рахунках фізичних осіб, куди зараховуються зарплати, пенсії, стипендії та соціальні виплати.
  • Дивіденди, отримані з цінних паперів, крім тих які виплачені шляхом додаткової емісії привілейованих акцій, які не збільшують статутний капітал і не змінюють в ньому частку учасників.
  • Будь-які доходи у вигляді призів і виграшів. Єдиний виняток — це призи в державній лотереї, які оподатковуються тільки в разі, якщо виграш перевищує суму 50 мінімальних зарплат на момент виплати.

Читайте також Чи оподатковуються відсотки по депозиту та чи треба вказувати їх у річній декларації про майновий стан та доходи?

Всі доходи подібного роду тепер обкладаються податком на доходи фізичних осіб за ставкою, передбаченою пунктом 167.1 ПКУ в розмірі 15%.

Крім того, оновлений пункт 167.5 ПКУ скасовує прогресивну шкалу оподаткування пасивних доходів, яку передбачав Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи і створенні передумов для економічного зростання в Україні». Тепер ставка податку єдина, і не залежить від суми отриманого пасивного доходу. Як вже вказувалося вище, вона становить 15%.

Підкориговано визначення податкового агента, який виплачує інвестиційний дохід

Відповідно до змін до статті 170 ПКУ податковим агентом, який відповідає за нарахування, утримання та перерахування податків до бюджету при виплаті пасивних доходів є особа, що їх виплачує.

Читайте також У вас оформлена кредитка, про яку ви не знаєте? Що робити

Встановлено строки сплати податку, утриманого з нарахованих відсотків

Так, відповідно до підпункту 170.4.3 ПКУ, утримання податку проводиться в момент кожного нарахування пасивного доходу, а пункт 170.4.1 зобов’язує перераховувати утримані суми податку на протязі 30 днів після закінчення місяця, в якому відбулося нарахування доходів.

Пункт 176.4.2 зобов’язує всіх податкових агентів подавати в місячний термін податковий розрахунок, у якому вказується загальна сума нарахованих пасивних доходів і сума утриманого з них податку. При цьому деталізація за номерами рахунків, особистими даними клієнтів, сумам вкладів та іншої конфіденційної інформації не робиться.

Таким чином, якщо фізична особа має депозитний вклад у банку в розмірі 10000 грн., терміном на один рік під 24%, то раніше відсотки дорівнювали б 2400 грн, а тепер трохи менше — 2040 грн, оскільки банк утримає 15% -ий податок, який в даному випадку дорівнює 360 грн (2400 * 15%).

Читайте також Перевірка контрагента від Приватбанку: чи є сенс?

У висновку хотілося б висловити надію на те, що дане законодавче нововведення не відлякає потенційних вкладників і не спровокує нову банківську кризу, а банки в свою чергу подумають про можливість компенсації введеного податку, нехай навіть шляхом збільшення відсоткової ставки за вкладами.

При поддержке: Часто имеете дело с электронными деньгами? У вас есть Qiwi, но вам нужны Paypal? Где самый выгодный курс обмена Qiwi Paypal узнайте на сайте по ссылке.

Дмитрий Дрючин

О Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин написал 115 статей в своем блоге.

Экономист по образованию (закончил СумГУ), с 2005 года имею сертификат аудитора Украины. Практикующий бухгалтер, сейчас являюсь главным бухгалтером на двух предприятиях (сфера строительства и торговли). Даю консультации по ведению бизнеса, организации и восстановлению бухгалтерского и налогового учета. Регулярно пишу статьи о бухгалтерии, финансах, бухгалтерском и налоговом учете, банковских услугах.

Схожі записи

5 Коментарі до Оподаткування процентів, дивідендів, призів і виграшів (ЗУ від 04.07.2014 №1588-VII)

  1. Настя:

    Поправте мене, якщо я невірно зрозуміла.
    Ставка 15% стосується дивідендів — 170.5.3. «Дивіденди, нараховані платникові податку за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку згідно з підпунктом 153.3.7 пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням.»
    Дивіденди за простими акціям оподатковуються, як і раніше за ставкою 5%.

  2. Базою оподаткування є
    164.2.8. дохід у вигляді ………………. дивідендів (крім визначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу)……………….

    165.1.18. дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів;

    К доходам, прописанным в пункте 164.2.8 применяется общая ставка налогообложения, предусмотренная пунктом 167.1 НКУ, а именно 15% или 17%.

    Пункт 170.5.3 вообще не относится к обычным дивидендам.

  3. п.164.2.8 лише описує доходи, що включаються «До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку», але не свідчить що до цих доходів застосовується ставка 15 або 17%.
    Спочатку законом № 1200-VII (в першій редакації_оподаткування дивіденів за ставкою 15 % — 17% було перенесено на 1січня 2015року, а 04.07.14 законом №1588-VIIповернуто ставку 5 % , а саме до ПКУ внесено наступні зміни
    пункти 170.4 і 170.5 викласти в такій редакції:
    170.5. Оподаткування дивідендів.
    170.5.4. Доходи, зазначені в цьому пункті, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною у пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу»;
    Стаття 167.2. Ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом»;

  4. Да, вы правы. Я до конца не разобрался. В статье, в принципе, и написано, что по ставке 15% облагаются:
    Дивіденди, отримані з цінних паперів, крім тих які виплачені шляхом додаткової емісії привілейованих акцій, які не збільшують статутний капітал і не змінюють в ньому частку учасників.

  5. Это Вам спасибо за статью и что подняли такую тему — я для себя разобралась.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


− шесть = 1

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress: 56.99MB | MySQL:210 | 2,055sec

MAXCACHE: 0.89MB/0.00078 sec