Головна > Податки > Податок на додану вартість > Наказ ДПСУ від 06.07.2012 №588. Огляд консультації про особливості обов’язкової реєстрації платниками податку на додану вартість

Наказ ДПСУ від 06.07.2012 №588. Огляд консультації про особливості обов’язкової реєстрації платниками податку на додану вартість

особливості обов'язкової реєстрації платниками податку на додану вартістьПісля огляду Наказу ДПСУ від 06.07.2012 №592 про застосування штрафних санкцій до платників податку на прибуток, плавно переходимо до аналізу узагальнюючої податкової консультації від 06.07.2012 №588 «щодо окремих питань, пов’язаних з обов’язковою реєстрацією осіб як платників податку на додану вартість». З її текстом, до речі, можна ознайомитися на форумі.

З якого моменту СГД, який не встиг вчасно подати реєстраційну заяву, зобов’язаний почати нараховувати податкові зобов’язання?

Коли суб’єкт господарювання досягає граничного обсягу оподатковуваних операцій для реєстрації платником податку на додану вартість, він зобов’язаний подати до податкової служби реєстраційну заяву.

Згідно пункту 183.2 Податкового кодексу заява подається не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій у 300 тис.грн. Якщо 10 число місяця припадає на вихідний, святковий чи неробочий день, строк подання заяви подовжується до наступного робочого дня.

Згідно пункту 183.10 ПКУ особа, яка не подала до податкової служби заяву, повинна нараховувати та сплачувати ПДВ без права на формування податкового кредиту. Починати треба з дня, наступного за граничним строком подання реєстраційної заяви. Тобто, якщо десяте число місяця припадає на робочий день, то у випадку неподання заяви, з одинадцятого числа необхідно починати нараховувати податкові зобов’язання на оподатковувані операції відвантаження товарів або отримання передоплати з урахуванням правила «першої події» відповідно до статті 187 Податкового кодексу.

До якої дати продовжувати нараховувати податкові зобов’язання?

Суб’єкт господарювання, який не подав реєстраційну заяву у встановлений строк, колись має її, все ж таки, подати. Питання в тому, до якої дати такий платник податків зобов’язаний продовжувати нараховувати податкові зобов’язання: до дати подання заяви чи до дати реєстрації платником податку на додану вартість?

Мабуть, що до дати його реєстрації платником ПДВ, оскільки у пункті 183.10 ПКУ йдеться про необхідність подання заяви «у випадку та в порядку, передбачених цією статтею». «Випадок» є нічим іншим як перевищення граничного обсягу оподатковуваних операцій в розмірі 300 тис.грн. «В порядку» передбачає подання заяви тільки відповідно до пункту 183.2 ПКУ, тобто до 10 числа місяця.

Власне, нараховувати податкові зобов’язання суб’єкт господарювання буде повинен і після його реєстрації платником податку на додану вартість, але з моменту реєстрації в нього почне виникати право на податковий кредит.

Яким чином можна заплатити нарахований ПДВ до бюджету?

Як не дивно, в Україні завжди було багато СГД, які прогавили термін подання заяви на реєстрацію платником податку на додану вартість. Відбувається це, зазвичай, із за того, що граничний обсяг постачання рахується неправильно. До речі, як правильно його рахувати, можна почитати у статті Добровільна та обов’язкова реєстрація платником податку на додану вартість. Хто має право та як підтвердити обсяги постачання?.

Після спливу терміну на подання заяви виникає питання, а як же заплатити нарахований ПДВ до бюджету, адже СГД, який не зареєстрований платником податку на додану вартість не має права подавати податкову декларацію з цього податку? Відповідь дає узагальнююча податкова консультація від 06.07.2012 №588. Подавати декларацію необов’язково. Нарахований ПДВ можна сплатити і без її подання. Звісно, для цього варто дізнатися у своїй податковій інспекції номер рахунку, на який перераховувати кошти.

Чи передбачений штраф за неподання реєстраційної заяви?

Штрафу за неподання або невчасне подання заяви на реєстрацію платником податку на додану вартість, податковим законодавством не передбачено. Але передбачений штраф за несплату ПДВ, нарахованого за період з дня наступного за граничним строком подання заяви до дати реєстрації особи платником податку на додану вартість.

Якщо податок не буде сплачений до бюджету, під час перевірки податкова служба донарахує ці суми та випише на них податкове повідомлення-рішення. Разом з ними, доведеться сплатити штрафні санкції в розмірі 25/50%, а також пеню.

Висновок

На мою думку, узагальнююча податкова консультація роз’яснила лише одне спірне питання, яке виникає у суб’єкта господарювання, який не встиг вчасно подати заяву на обов’язкову реєстрацію платником податку на додану вартість, а саме: яким чином сплачувати нарахований ПДВ до бюджету. Це питання було дуже гострим на початку 2011 року, коли у Податковому кодексі, який щойно вступив в силу, містилися жорсткі обмеження для реєстрації платниками ПДВ та податкові служби на місцях почали робити собі на цьому показники відмовляючи підприємствам у реєстрації платниками податку на додану вартість.

Тоді норма пункту 183.10, відповідно до якої обов’язок нарахування ПДВ без права на формування податкового кредиту виникає лише у випадку неподання реєстраційної заяви, звучав дещо інакше. А саме: обов’язок нарахування податку на додану вартість без права на формування податкового кредиту виникав у суб’єкта господарювання з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій в розмірі 300 тис.грн. незалежно від факту подання заяви. Звісно, цю норму трохи пізніше прибрали, але вона встигла добряче зіпсувати нерви підприємствам та підприємцям, які реєструвались платниками ПДВ.

Олексій Абліцов

О Олексій Абліцов

написал 378 статей в своем блоге.

Приветствую всех читателей на своем блоге. Меня зовут Алексей Аблицов и я пишу о налогообложении, бухгалтерском учете и отчетности в Украине. Вы можете задать мне вопросы в комментариях к моим статьям или в специальном разделе сайта http://byhgalter.com/answers/.

Схожі записи

7 Коментарі до Наказ ДПСУ від 06.07.2012 №588. Огляд консультації про особливості обов’язкової реєстрації платниками податку на додану вартість

  1. Olga:

    Помогите, пожалуйста, разобраться!
    Суть проблемы: предприниматель в прошлом году работал на едином налоге и имел оборот 400 тыс. грн. за год. С начала этого года перешли на общую систему и деятельность не ведется. Заявление о регистрации плательщиком НДС не подавали. Сейчас получили письмо о необходимости зарегистрироваться. В налоговой сказали, что будут штрафы за непредставление отчетности за каждый месяц в течении года, т.е. 170 грн *12 мес.

    Вопрос: Кто сталкивался с такой проблемой? На каком основании начисляют штраф за неподачу отчетности? Можно ли его избежать?

    Мои доводы: в п.п. 183.10 НКУ сказано, что «Будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.»
    т.е. ответственность предусмотрена только на неначисление или неуплату налога, а за неподачу отчетности ответственность не предусмотрена

  2. Більше того, подавати декларацію має право тільки платник податку на додану вартість. Вас би штрафували тільки в тому разі, коли ви б зареєструвалися та не подавали звіти, а так ви і не повинні їх подавати.
    Зареєструватися ви повинні були, але відповідальності за нереєстрацію немає. Якщо ви не будете отримувати доходи, то нічого платити не повинні.

  3. Наталі:

    Підкажіть, будь ласка, підприємство на загальній системі оподаткування , але не платник ПДВ. Працюю 1,5 роки, сума проданих товарів складає 293 тис., пішла в податкову, щоб написати заяву для пеєстрації платника ПДВ, мені сказали, що на добровільну реєстрацію можу писати, а для обов’язкової — потрібен оборот 300 тис. за останні 12 місяців(в мене за 12 місяців получається -210 тис.). 300 тис повинно бути з початку діяльності чи за останніх 12 місяців? Чи не буде потім проблем, якщо буду чекати- 300 тис за 12 місяців, а з початку діяльності пройде. приблизно, 400 тис, не буду платити за 100 тис — штраф?

  4. 300 000 грн. у вас повинно бути за останні 12 календарних місяців. Проблем не буде, ви лише повинні правильно порахувати ваші обсяги поставки за ці останні 12 місяців.

  5. Аватар (Наталия Сирош) Наталія:

    Добрий день! Підскажить будь ласка відповідь на тека запитання — Я з січня 2012 р. на загальній системі оподаткування , як платник ПДВ зареєструвана з 7-ого серпня, перейшла 300 тис., Але 28.08.12 р. мене визвал інспектор по ПДВ і сказав, що я пізно зареєструвалась, тому що я повинна була з квітня вже бути зареєстрованной, хоча коли я прийшла 01 серпня до ньго, він дивився мої дані по базі і нічого тоді не зауважив. А зараз я сама зрозуміла, що рахувати треба було кожний раз з 2011 року, щоб не перевищити границю 300 тис., а я чомусь рахувала 7 місяців цього року та додала тільки 4 кв.11р. Зараз я зрозуміла, що не правильно.
    Але питання у наступному — Які дії до мене можуть приминити податківці, то б то які перевірки, штрафні санкціі то що? Як себе поводити у цьому питанні. Щиро дякую .

  6. Юлия_Михайлик:

    Подскажите пожалуйста что мне делать? С 27 августа мы изменили название предприятия, оформили всё, получили свидетельство, но не изменили счета в банке со старым названием на счета с новым названием. Теперь с 27.08.2012 мы получаем от продавцов налоговые накладные на новое название предприятия, а платим им со счетов со старым названием, то есть налоговые они выписывают на новое название, а деньги получают со счёта со старым названием. Теперь налоговики мне говорят что они могут весь наш налоговый кредит снять, а у нас там реально миллионы. Помогите пожалуйста как поступить и сохранить всё что нам идут в налоговой кредит с 27.08.2012 года.

  7. В Вашем случае может возможно подать в банк, где у Вас счета, копию нового свидетельства о регистрации.Ведь налоговый кредит возникает на основе налоговых накладных, а они у Вас на новое название.Банк поменяет ваше название.я думаю. налоговая не имеет основания снять налоговый кредит, поскольку налоговые накладные выписывались правильно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


четыре × = 16

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress: 57.02MB | MySQL:211 | 2,270sec