Головна > Податки > Відповіді на запитання читачів > Коли рєєструватися платником податку на додану вартість. 300 чи 360 тис.грн. Або що означає «обсяг поставки без ПДВ»?

Коли рєєструватися платником податку на додану вартість. 300 чи 360 тис.грн. Або що означає «обсяг поставки без ПДВ»?

Фізична особа – підприємець перебуває на загальній системі оподаткування та не є платником ПДВ. У пункті 181.1 Податкового кодексу сказано, що обсяг постачання повинен бути 300 тис.грн (без урахування ПДВ). Це означає, що з ПДВ це 360 тис.грн.? А також, яким чином визначати період для розрахунку обсягу поставки. З початку року або кожен місяць брати 12 календарних місяців назад?

Згідно пункту 181.1 Податкового кодексу особа підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ у разі перевищення обсягу оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців 300 тис.грн. (без урахування податку на додану вартість). Що означає остання фраза «без урахування ПДВ»? Дехто має точку зору, що, якщо додати до цієї суми 20% податку на додану вартість, то реєструватися слід при перевищенні обсягу постачання 360 тис.грн. Одразу слід сказати, що така позиція невірна. З цього питання вже навіть є судова практика.

Реєстрація платником ПДВ 300 чи 360?

Згідно пункту 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування є операції платників ПДВ з постачання товарів та послуг. Згідно пункту 201.8 право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим платниками ПДВ. Відповідно, якщо особа не є платником податку на додану вартість, то вона не має права нараховувати його на ціну товарів.

Наприклад, підприємець — неплатник ПДВ здійснив оподатковувані операції на суму 300 тис.грн. У цій сумі немає податку на додану вартість, оскільки такий підприємець не має права його нараховувати. Тобто ці 300 тис.грн. повністю підпадають під визначення суми без урахування податку на додану вартість відповідно до пункту 181.1 ПКУ.

Як рахувати останні 12 календарних місяців?

У пункті 181.1 ПКУ йде мова про останні 12 календарних місяців. З якого моменту починати рахувати ці 12 останніх календарних місяців? З початку року чи кожен місяць рахувати обсяг постачання за останній рік? Як рахувати період, якщо підприємець нещодавно перейшов на загальну систему оподаткування з єдиного податку?

Для визначення граничного обсягу постачання, після перевищення якого треба реєструватися платником ПДВ, необхідно кожен місяць рахувати обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 місяців. Наприклад, для того, щоб визначити, чи треба реєструватися платником ПДВ з червня 2012 року, необхідно порахувати об’єм постачання за період з червня 2011 по травень 2012 року.

При цьому не має значення, на якій системі оподаткування перебував підприємець. Наприклад, у періоді з червня 2011 по березень 2012 року підприємець перебував на єдиному податку, а квітень та травень був на загальній системі оподаткування. Йому все одно доведеться рахувати обсяг постачання за останні 12 календарних місяців.

Позиція суду щодо визначення дати виникнення обов’язку реєстрації платником ПДВ

Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2011 по справі №2а/0570/21775/2011. Її можна знайти в Єдиному реєстрі судових рішень або подивитись на форумі. Постанова відноситься до старого періоду, коли ще діяв Закон «Про податок на додану вартість», але норми, які регулюють ці питання із вступом в силу Податкового кодексу не змінилися.

Позивач: підприємець на загальній системі оподаткування неплатник ПДВ

Виручка від реалізації за останні 12 календарні місяців складає трохи більше 300 тис.грн. та містить у собі ПДВ. Після віднімання ПДВ, залишається сума, яка не перевищує 300 тис.грн., отже у підприємця не виникло обов’язку реєструватися платником податку на додану вартість, оскільки не досягнуто обсягу оподатковуваних операцій визначених законом про ПДВ.

Позивач придбавав товар з ПДВ та додавав торгову націнку, отже реалізований товар містить ПДВ. На підтвердження цього, позивач надав фіскальні звітні чеки зі свого реєстратора розрахункових операцій, у яких окремим рядком містилися суми податку на додану вартість.

Період для визначення граничного обсягу оподатковуваних операцій треба рахувати з початку року, тобто кожен рік рахується окремо.

Рішення суду

Тільки особа, зареєстрована платником податку згідно з законом, може здійснювати нарахування, утримання та перерахування податку на додану вартість до бюджету.

Позивач у наведеному періоді не був платником ПДВ, а отже не був уповноважений нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету, що сплачується покупцем.

Сплата ПДВ у складі ціни товару, який придбавався позивачем не впливає на його обов’язок реєстрації платником ПДВ, оскільки для цього встановленню підлягає наявність податку у складі ціни товару, що ним реалізовувався, а не придбавався.

P.S. Вы частный предприниматель? Хотите расширить свой бизнес? Не хватает оборотных средств, чтобы осуществить свои планы? Деньги в долг по низкий процент — единственное верное решение в такой ситуации.

Олексій Абліцов

О Олексій Абліцов

написал 378 статей в своем блоге.

Приветствую всех читателей на своем блоге. Меня зовут Алексей Аблицов и я пишу о налогообложении, бухгалтерском учете и отчетности в Украине. Вы можете задать мне вопросы в комментариях к моим статьям или в специальном разделе сайта http://byhgalter.com/answers/.

Схожі записи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


8 − = четыре

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress: 56.88MB | MySQL:185 | 1,875sec