Головна > Податки > Загальна система оподаткування для ФОП > Чи можна вносити витрати у книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі у дні, коли дохід не отримувався?

Чи можна вносити витрати у книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі у дні, коли дохід не отримувався?

Оподаткування фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування, на мою думку, можна назвати найбільш неврегульованим, неоднозначним та розпливчастим питанням у всьому українському податковому законодавстві. Думаю, що зі мною погодяться ті бухгалтери, які коли-небудь стикалися з необхідністю ведення обліку у ФОП на загальній системі або ведуть в них обліку в даний момент.

Варто навести декілька проблемних моментів оподаткування підприємців на загальній системі, які створила податкова служба своєю жорсткою фіскальною позицією. Серед них:

  • формування витрат підприємцями на загальній системі оподаткування тільки за касовим методом (хоча про касовий метод у ПКУ немає ані слова);
  • заборона формування витрат по амортизації основних засобів (позиція податкової служби ґрунтується лише на тому, що ФОП на загальній системі не веде бухгалтерський облік);
  • відсутність права у ФОП на загальній системі платників ПДВ на бюджетне відшкодування (знову ж таки, позиція ґрунтується тільки на тому, що ФОП не веде бух. облік).

Список схожих проблемних моментів дуже довгий. Більшість платників податків вже давно змирилися з позицією податкової служби. Також, на ці теми я неодноразово писав на блозі. Раджу ознайомитися з наступними статтями:

Як здійснюються записи у книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Книга обліку доходів та витрат для приватних підприємців на загальній системі оподаткування затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів від 16.09.2013 № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі – Наказ №481).

Відповідно до пункту 5 Наказу №481 записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. На мою думку, це найабсурдніша норма, яка коли-небудь зустрічалася у всіх інструкціях з заповнення книги обліку підприємців на загальній системі. Ця норма робить заповнення книги із дотриманням норм Наказу №481 практично неможливим. Чому це так, я спробую розглянути далі.

До речі, у порядку заповнення книги обліку доходів та витрат є дуже багато недоліків, про які я писав у наступних статтях:

Які витрати неможливо безпосередньо прив’язати до отриманих доходів?

Структура витрат підприємців на загальній системі оподаткування фактично є зменшеною копією витрат юридичних осіб – платників податку на прибуток (структуру витрат визначають одні ті ж самі норми статті 138 ПКУ).

Витрати підприємців на загальній системі діляться на дві групи:

  1. Собівартість реалізованих товарів, робіт, послуг. Зазначаються у графі 6 книги обліку доходів та витрат та можуть бути безпосередньо віднесені до отриманого доходу).
  2. Інші витрати діяльності. Зазначаються у графах 7 та 8 книги обліку та можуть бути віднесені до доходу за якийсь проміжок часу (місяць або рік).

В переважній більшості випадків, до інших витрат (графи 7 та 8 книги) відносяться:

  • заробітна плата найманих працівників;
  • нарахування на заробітну плату;
  • орендна плата;
  • комунальні послуги;
  • будь-які інші витрати, які неможливо безпосередньо прив’язати до отриманого доходу.

Знову ж таки, в переважній більшості випадків, ці витрати формуються в останній день місяця. Тобто, у підприємця виникає необхідність внести ці витрати до книги обліку доходів та витрат саме у останній день місяця.

Чи дозволяє Наказ №481 вносити до книги витрати у день, коли дохід не отримувався?

Ні, не дозволяє. Якщо чітко дотримуватися вимог Наказу №481, то для того, щоб підприємець на загальній системі міг внести ці витрати у книгу обліку, йому треба чекати наступного дня, коли він отримає дохід. Чи може треба внести ці витрати у якийсь попередній день, коли отримувався дохід? Тобто, виходить повна нісенітниця. Що робити?

Роз’яснення податкової служби з приводу витрат у день без доходу

Вже більше року пройшло з тих пір, як Наказ №481 набрав чинності, а податкова служба спромоглася щось сказати з цього приводу тільки зараз. Прошу звернути увагу, ніяких офіційних роз’яснень немає. Є тільки консультація у базі знань ЗІР на офіційному сайті Державної фіскальної служби. Саме роз’яснення читайте тут. Ключовий текст роз’яснення:

якщо фізична особа – підприємець не отримувала протягом робочого дня дохід від підприємницької діяльності при цьому понесла інші витрати (крім витрат зазначених у гр.6 та 7) безпосередньо пов’язаних з одержанням доходу, вона має право зазначити такі витрати у гр.5 та гр.8 Книги.

Як бачимо, податкова служба дозволяє підприємцям на загальній системі оподаткування вносити витрати у день без отримання доходу тільки у графу 8 «інші витрати, пов’язані з одержанням доходу». При цьому про графу 7 «витрати на оплату праці найманих осіб», яку також дуже важко безпосередньо прив’язати та до конкретної суми доходу, вони чомусь просто забули.

Висновок

Всупереч вимогам Наказу №481 Державна фіскальна служба дозволяє підприємцям на загальній системі оподаткування вносити витрати у графу 8 у день, коли доходи не отримувалися. Мабуть працівники податкової служби, рік потому, після прийняття Наказу №481, просто зрозуміли, що вони написали якусь нісенітницю, яку просто неможливо виконати. Дуже прикро, що порядок обліку підприємців на загальній системі оподаткування визначають ті люди, які взагалі навіть не уявляють, що це таке.

Також, мені дуже прикро, що це роз’яснення, яке значно спрощує облік підприємців на загальній системі оподаткування, немає статусу офіційного а всього лише розміщено на офіційному сайті податкової служби.

При поддержке: Люди очень часто ищут юридические услуги в интернете, поскольку им важно понимать кто именно их будет обслуживать, почитать отзывы и поближе познакомиться с компанией. Узнайте подробнее о продвижении юридического сайта на ресурсе по ссылке и вам станет более понятно как продвинуть сайт в поисковых системах.

Олексій Абліцов

О Олексій Абліцов

написал 378 статей в своем блоге.

Приветствую всех читателей на своем блоге. Меня зовут Алексей Аблицов и я пишу о налогообложении, бухгалтерском учете и отчетности в Украине. Вы можете задать мне вопросы в комментариях к моим статьям или в специальном разделе сайта http://byhgalter.com/answers/.

Схожі записи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


− один = 6

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress: 56.9MB | MySQL:188 | 2,443sec

MAXCACHE: 0.88MB/0.00089 sec